Proti stárnutí léky? existuje řešení

Je přirozenou lidskou touhou zpomalovat procesy stárnutí, jde o mnohem víc, než o marnivost, vždyť postupem věku vzrůstá i riziko mnoha chronických chorob. Podařit by se to mělo novodobě vyvinutou skupinou léků, nazvanými senolitiká.

Proti stárnutí léky? existuje řešení

Jak stárneme, naše orgány jsou stále méně schopné optimálně fungovat, slábne nám imunita, jsme stále zranitelnější ohledně infektů, choroboplodných zárodků, postupně se zhoršuje fyzická i psychická výkonnost. Přesné důvody tohoto jinak přirozeného procesu hledá medicína již odedávna, vždyť jen jejich poznáním lze zabránit následkům stárnutí, resp. jim předejít. Právě v tomto je zaznamenán obrovský pokrok, podle pokusů se vynalezla skupina léků nazývaná senolitiká, o níž informovali výzkumníci americké Mayo Kliniky (Mayo Clinic) a Výzkumného ústavu Scripps (The Scripps Research Institute).

Eliminují příčiny stárnutí

Na pokusech s myšmi se podařilo dokázat, že senolitiká efektivně zpomalují stárnutí, a nejenže prodlužují životy zvířat, ale zabraňují i vzniku chorob charakteristických pro stárnutí. A to ještě není všechno, tato skupina léků se zdá být vhodná i pro léčbu již existujících chorob.

Funguje na principu buněk

Senolitiká působí tak, že odstraňují zestárlé a na rozmnožování nevhodné buňky z organismu. Toto je třeba kvůli tomu, že z nich vyprodukované látky poškozují zdravé buňky nacházející se v jejich blízkosti, urychlují stárnutí a zvyšují riziko chronických onemocnění. Do souvislosti se stárnoucími buňkami lze dávat rakovinu, osteoporózu různé záněty, např. kloubů, cukrovku a vznik demence. Přestárlé buňky však hrají významnou roli i v častém celkovému úpadku ve stáří.

Zaměřte se na antioxidanty

Vzhledem k tomu, že stárnoucí buňky jsou odolnější vůči apoptóze (programovaný zánik buněk), než ty zdravé, proto se výzkumníci obrátili v tomto směru na účinné látky proti podobně se chovajícím rakovinným buňkám. Na základě pokusů současné užívání léku na rakovinu obsahující dasatinib, respektive přirozených rostlinných flavonoidů a kverticínu se ukázaly být nejúspěšnějšími. Kvercetin, známý také jako antihistaminiky, nacházející se ve větším množství v jablku, v čaji, v listové zelenině, citrusech, v cibuli a v lesním bobulovém ovoci je silným antioxidantem, schopným vázat v organismu nahromaděné volné radikály. Důležité je to zejména proto, že volné radikály se dávají do přímé souvislosti se záněty, jakož i se vznikem nádorových či kardiovaskulárních chorob. Je dokázáno, že poškozováním DNA urychlují stárnutí buněk.

Složitý účinek

Zatímco lék na rakovinu odstraní zestárlé buňky z tukové tkáně, kvercetin provádí tento úkol s buňkami kostní dřeně a na vnitřních stěnách cév, a tak zpomaluje proces stárnutí. To však ještě není všechno. Léčba se ukázala být prospěšná i při již existujících cévních onemocněních a v případě osteoporózy, resp. odstranila stav slabosti, tak charakteristický pro pokročilejší věk.

Zdroje:

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150309144823.htm
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170904093428.htm

Mastná pleť | Účinky oleje z hroznových jadérek 3

Jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků na ošetření pokožky je za studena lisovaný olej z hroznových jadérek bez přísad: skvěle hydratuje obličej i tělo, chrání před škodlivým UV- zářením, zmírňuje záněty, zbaví nás vyrážek a za pomoci antioxidantů zpomaluje stárnutí pokožky. Jelikož redukuje tvorbu mazu, je ošetření mastné pleti olejem z hroznových jadérek výjimečně...
Čtěte dále

Superzelenina: zdraví na dosah pro každého 3

Můžeme říci, že každá zelenina vhodná pro konzumaci lidí, obsahuje užitečné látky pro organismus. Superzeleninou  označujeme tu, ve které jsou tyto prospěšné látky rozmanité a zastoupené ve výjimečně velkém množství. V našem jídelníčku má být co nejvíce superzeleniny, protože díky ní máme větší šanci vyhnout se onemocněním a můžeme si posílit zdraví. Pokud se řekne superzelenina, mnozí s...
Čtěte dále

Kompletní péče o pokožku pomoci bambuckého másla 2

Častokrát děláme velkou chybu, když se staráme jenom o ty části pokožky, které jsou vidět: hýčkáme svůj obličej a dekolt, ruce a  během léta i nohy zářící v sandálkách. Ostatní části těla, které nejsou až tak na očích, zanedbáváme. Naše pokožka si zaslouží péči všude, a proto je dobré vsadit na přírodní mléka.     Pravdou je, že vlivům vnějšího...
Čtěte dále