Přestat s kouřením: deset užitečných rad

Antikuřácké kampaně sice nemají konce, no počet kuřáků přesto úměrně k tomu neklesá. Přestat s kouřením není jistě snadné, není to však ani nemožné. Kdo dodrží  nejdůležitější rady a skutečně chce, tomu se to téměř jistě podaří.

Přestat s kouřením: deset užitečných rad

Přesto všechno, co se o tom říká, přestat s kouřením je v první řadě záležitostí rozhodnutí. I v tomto případě platí, že o všem se rozhoduje v hlavě. Ale zbavit se špatných návyků je vždy těžké. Přečtěte si několik drobných triků, které Vám v odvykání od kouření mohou pomoci:

1.      Pokud jsme se rozhodli, že přestaneme s kouřením, nejdříve se zbavme poslední krabičky cigaret, zapalovačů a popelníků.

2.      Pohybujme se na místech, kde je zákaz kouření - v kině, na hřišti, v nekuřáckých podnicích a vyhýbejme se také dýmu z cigaret jiných kuřáků.

3.      Touha po kouření trvá ve skutečnosti pouze několik minut: pokud se nám podaří odpoutat naši pozornost, po nějaké době se nepozorovaně vytratí.

4.      Již po uplynutí prvního týdne bez kouření evidentně klesne nutkání zapálit si. Náš oděv a dech budou mít příjemnější vůni, čím získáme uznání okolí.

5.      Bohužel, odvyknutí od kouření nebývá vždy trvalé, ale nenechme se odradit recidivami. Držme se cíle a pokoušejme se o to znova. Až dokud nedosáhneme definitivní úspěch.

6.      Častou výmluvou bývá, že přestat s kouřením má za následek přibírání na hmotnosti. Pravda je taková, že nárůst tělesné hmotnosti nenastává ve všech případech, a podle zkušeností nebývá ani výrazný: ve všeobecnosti ze začátku přibereme zhruba 2-3 kila. Absence nikotinu může mít za následek častější chuť na sladké. Tehdy je důležité omezit sladkosti s obsahem cukru nebo volit lahůdky bez cukru.

7.      Vyhýbejme se kávě a alkoholickým nápojům. Při jejich konzumaci můžeme spíše dostat chuť na cigaretu. Pokud se nám zdá, že si musíme v každém případě zapálit, vypijme velkou sklenici vody. K odvykání od kouření přispívá také konzumace čerstvé zeleniny a pravidelný tělesný pohyb. Díky pohybu se potom nebudeme zadýchávat ani při chůzi po schodech a ani při běhu.

8.      Podle statistických údajů funguje skoncování s kouřením v 90 % případů. Pokud bychom samostatně přece jenom neuspěli, požádejme o pomoc lékaře.

9.      Pokud je odvykání od kouření provázeno vážnějšími příznaky - například podrážděností, nespavostí, náhlými změnami nálad -, můžeme použit náplast s obsahem nikotinu, elektronickou cigaretu nebo nikotinovou žvýkačku. Moderní doba nabízí výběr ze široké škály možností.

10.  Benefitem zřeknutí se kouření je nejenom zdraví. Pokud si na konci měsíce zkontrolujeme peněženku, uvidíme, kolik peněz navíc nám zůstalo. Tehdy se z úspor můžeme klidně odměnit malým dárkem.

Neodkládejme tedy odvykání, pokud v nás již dozrálo odhodlání. Začněme ihned s potřebnými kroky. Pokud dodržíme pravidla, bude skoncování s  kouřením rychlejší a snadnější, než jsme se domnívali.

Glaukom, jeho příznaky a léčba | Na co třeba dbát? 1

Přesto, že se zelený zákal nedá léčit a nelze mu ani předcházet, pokud se s jeho léčbou začne včas, může se zabránit zhoršování stavu. Proto je dobré znát, jaké jsou příznaky i příčiny  zeleného zákalu, které onemocnění způsobují. Ve skutečnosti není zelený zákal zákalem, ale degeneračním onemocněním nervů, je následkem odumírání nervových vláken zrakového nervu sítnice (vláken gangliový...
Čtěte dále

Trápí Vás střevní plyny a nadýmání? Poznejte jejich příčiny. 410

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak výkonná je naše trávicí soustava? Kolik potravy přes ni projde v průběhu našeho života? Pojďme spolu počítat. Předpokládá se, že 70 kg muž, pokud je aktivní, zkonzumuje asi 1,5 kg potravy denně. Tedy za rok (1,5 x 365 = 548 kg) většina lidí zkonzumuje něco přes 0,5 t, což je 7 až 8násobek vlastní tělesné hmotnosti. Jestliže zohledníme průměrný lidský věk 70 let...
Čtěte dále

Srdeční infarkt se může vyskytnout u každého 402

Srdeční infarkt dominuje jako jedna z nejčastějších příčin úmrtí. Navzdory tomu, že postihuje věkovou skupinu mezi 50 - 60 lety, čím dál častěji se vyskytuje i v mladším věku. V zájmu toho, abychom se mu s větší pravděpodobností vyhli, je důležité poznat příčiny srdečního infarktu. Srdeční infarkt - infarkt myokardu - nastává tehdy, kdy proud krve vedoucí do srdečního svalu uvázne. Pokud nedo...
Čtěte dále