Letní detoxikace: s ovocem a zeleninou

V zájmu zachování našeho zdraví se doporučuje detoxikovat dvakrát do roka: na jaře a na podzim. To se však nedá vždy zrealizovat, proto má velký význam letní detoxikace. V tomto období máme k uskutečnění detoxikační kúry k dispozici snadno dostupnou, detoxikační a střeva čistící čerstvou zeleninu a ovoce.

Letní detoxikace: s ovocem a zeleninou

Ať už žijeme jakkoli zdravě, náš organismus potřebuje jednou za čas trochu pomoci zvenku k tomu, aby se beze zbytku zbavil nahromaděných jedovatých a odpadových látek. Pokud skutečně dodržujeme zdravou výživu a každý den se věnujeme i tělesnému pohybu, stačí krátká příležitostní detoxikace a očista střeva, kterou můžeme uskutečnit i zvýšeným příjmem zeleniny a ovoce. Pokud již cítíme příznaky, které plynou z nahromadění toxinů a jiných škodlivých látek, potřebujeme dlouhodobější detoxikační kúru. V obou případech je dobrým řešením letní detoxikace. Ta je vynikající proto, že v létě se nejsnadněji dostaneme k čerstvým detoxikačním a střeva čistícím rostlinám. Tyto rostliny jsou navíc bohaté na vitaminy, minerální látky a jiné prospěšné složky, takže si můžeme být jistí, že se naše tělo v rámci letní detoxikace dostane k živinám, potřebným pro své vyrovnané fungování.

Stejně jako velký úklid

Letní detoxikace je dohromady s očistou tlustého střeva podobná velkému úklidu. Její podstatou je, aby vláknina ze zeleniny a ovoce do sebe vstřebala toxiny a vyčistila tlusté střevo od nahromaděných odpadových látek. Dobrou službu udělají i antioxidační účinné látky (jednotlivé vitaminy, polyfenoly, karotenoidy, mastné kyseliny, minerální látky), které kompenzují, resp. neutralizují škodlivé biologické procesy, které vznikají působením toxinů a pomáhají při čištění jater a vylučovacího ústrojí.

Proč je potřebné detoxikovat?

Mnozí řeší otázku detoxikace a čištění střev následujícím způsobem: organismus tyto procesy provádí i samostatně. Mají pravdu! Není třeba ale zapomínat na to, že stravu bohatou na živočišné tuky, cukry, sacharidy a rovněž potravinové přísadové látky náš organismus po nějaké době nebude schopen adekvátně zpracovat. V tlustém střevu se tím pádem nahromadí hnilobné produkty, které vznikají nedostatečným trávením a škodlivými potravinovými přísadami, které se přes stěny střev dostanou i do krevního oběhu. Částečně jsou právě tyto procesy odpovědné za ztrátu plochého břicha, protože na konci složitých chemických procesů ukládá náš organismus toxiny do tukových polštářků.  Pomocí letní detoxikace a očisty střeva můžeme právě proto zaznamenat i úbytek hmotnosti, navíc i břicho budeme mít opět ploché.

Detoxikační zelenina a ovoce

Jako každá detoxikační kúra, tak i letní detoxikace se může provádět několika způsoby. Nejsnadnější je to tehdy, pokud nemáme žádné zdravotní problémy. Nejčastějšími těžkostmi bývá časté bolení břicha, chronická zácpa a/anebo průjem, pravidelné nadýmání, opakované bolesti hlavy, přemnožení parazitů, únava a poruchy spánku. V případě bez zdravotních potíží slouží letní detoxikace jako prevence. Tehdy většinou stačí, pokud kromě vynechání nezdravých jídel z našeho jídelníčku konzumujeme v hojném množství 7 - 10 dní detoxikační, čerstvou zeleninu a ovoce. Letní detoxikace však může pomoci, i tehdy, pokud už nastaly příznaky. Tehdy je dobré ji aplikovat jako kúru a doporučuje se využít i pomoc kvalitních výživových doplňků.

Nejlepšími základními surovinami letní detoxikace jsou tmavočervené ovoce a žlutě zbarvená a listová zelenina.

  • Zelí: disponuje výjimečně velkým množstvím vitaminů a antioxidantů, a navíc je bohaté i na vlákninu. Účinně alkalizuje a snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu.  Je vynikající složkou letní detoxikace, protože od července do konce září je volně dostupné čerstvé. Polévka ze zelí, šťáva ze zelí, koktejl ze zelí, čerstvé nebo kvašené zelí rovněž zvyšuje úspěch detoxikace a čištění střev.
  • Červená řepa: máme ji k dispozici celé léto. Konzumujeme ji čerstvou, její vylisovanou šťávu nebo v salátu. Skvěle alkalizuje organismus a čistí střeva. Letní detoxikace prostřednictvím červené řepy ve značné míře přispívá ke zdraví srdce a očí.
  • Mrkev: je bohatá na antioxidanty, chrání oči, je vynikajícím čističem střev a detoxikantem. Superzelenina mrkev - obzvláště čerstvá a z ní vylisovaná šťáva - je nezbytnou složkou letní detoxikace.
  • Rajče: je obecně známé, že rajče patří mezi nejzdravější ovoce a zeleninu. Je to skutečná vitaminová bomba, která stimuluje činnost jater a střev, je vynikajícím antioxidantem a posilovačem imunity. Mezi její široce spektrální příznivé účinky se zařazuje i detoxikace a čištění střeva. Letní detoxikace s rajčetem rovněž pomáhá zbavit se tukových polštářků. Rajče obsahuje značné množství aminokyseliny L-karnitin, která je jednou z nejefektivnějších přirozených spalovačů tuků.
  • Okurka: patří mezi jednu z nejlepší zeleniny na čištění střeva - střevní systém doslova promyje. Je složena z 95 % z vody a disponuje minimálním množstvím kalorií. Chrání ledviny, pomáhá při prevenci zánětů, má silně alkalizující a detoxikační účinek a její enzymy regenerují trávení a funkci jater. Během letní detoxikace ji konzumujme čerstvou i se slupkou, protože takto se její příznivé vlastnosti projeví nejefektivněji.
  • Borůvky: jejich detoxikační antioxidanty účinně čistí játra a zlepšují jejich funkce. Účinně ničí bakterie, pomáhají při regeneraci trávení a přispívají ke zdraví očí a pokožky. V rámci letní detoxikace nám přijde vhod vláknina z borůvek a díky jejímu „tuko-žroutskému“ působení se nám její konzumací podaří získat ploché břicho.
  • Maliny: čistí krev a játra od toxinů, čistí i tlusté střevo a mají silné antioxidační účinky. Protože regulují hladinu cukru v krvi, způsobují pocit nasycení, pomáhají při štěpení tuků a ve značné míře napomáhají hubnutí.
  • Jablko: za své intenzivní detoxikační a střevo čisticí účinky vděčí svému obsahu (zejména ve slupce) pektinu. Pektin je vláknina rozpustná ve vodě, která když projde tlustým střevem, mění se na látku podobnou gelu, která do sebe vstřebá hnijící zbytky potravy a jiné toxiny. Další výhodou letní detoxikace s pomocí jablka je, že zabraňuje zácpě, zlepšuje látkovou výměnu, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu a dává do rovnováhy střevní flóru.
  • Ananas: zmírňuje záněty, pomáhá proti celulitidě, je bohatý na kyselinu listovou a vitamin C a zrychluje trávení. Díky urychlování trávení a svému obsahu vlákniny čistí střeva a působí detoxikačně. Pokud během letní detoxikace sáhneme i po ananasu, můžeme si být jistí úbytkem hmotnosti. Bromelin, nacházející se v tomto ovoci,  je výjimečně efektivním enzymem, zlepšujícím trávení a spalujícím tuky.

Věděli jste?

Je velmi důležité, abychom během letní detoxikace zvýšili příjem tekutin na 2,5 - 3 litry denně. Nejlepší je čistá voda (případně nesycená minerálka).

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26026145

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17405687

http://www.livestrong.com/article/247378-the-best-fruits-vegetables-for-cleansing/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25522674

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4499388/

Letní dieta: zdravě a fit 159

V letních vedrech si nejenom naše pokožka vyžaduje lehčí oděv, ale horkem trpí i naše vnitřní orgány. V letním období se proto vyplatí změnit stravovací návyky. Mysleme na to, že vzhledem k intenzivnímu pocení potřebuje náš organismus více vody, vitaminů a minerálů. V letních měsících dávají vedra, zejména ta spojená s vysokou vlhkostí ovzduší, organismu pořádně zabrat. Obzvláště starší ...
Čtěte dále

Letní jídla: cuketa a kuřecí salát - recepty 153

V teplých letních dnech se málokomu chce vařit a trávit při sporáku v kuchyni delší dobu. I chuť do jídla se zredukuje a jsme náchylnější přijímat méně živin. Proto mohou být dobrým výběrem následující chutná a zdravá jídla z jednoho hrnce, která se dají rychle připravit ze sezónní zeleniny. Ačkoli v letním horku nemáme často ani chuť jíst, nesmíme zapomínat na to, že potřeba živin a ene...
Čtěte dále

Kompletní péče o pokožku pomoci bambuckého másla 101

Častokrát děláme velkou chybu, když se staráme jenom o ty části pokožky, které jsou vidět: hýčkáme svůj obličej a dekolt, ruce a  během léta i nohy zářící v sandálkách. Ostatní části těla, které nejsou až tak na očích, zanedbáváme. Naše pokožka si zaslouží péči všude, a proto je dobré vsadit na přírodní mléka.     Pravdou je, že vlivům vnějšího...
Čtěte dále