Vysoký krevní tlak | Příznaky | Příčiny | Varovné symptomy

Vysoký krevní tlak (hypertenze) není sám o sobě onemocněním, ale vážným rizikovým faktorem, který zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. Proto může zachránit život, pokud jsou známé příznaky vysokého krevního tlaku, protože takto se dá předejít komplikacím.

Vysoký krevní tlak | Příznaky | Příčiny | Varovné symptomy

Angina pectoris - onemocnění, které zasahuje koronární cévy - infarkt myokardu, krvácení do mozku - to je pouze několik vážných onemocnění, jejichž prvním příznakem může být vysoký krevní tlak. Těmto onemocněním můžeme předcházet, pokud známe, jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku, protože jenom tak můžeme včas začít s potřebnou léčbou.

Co je vysoký krevní tlak?

Vysoký krevní tlak nastává tehdy, když tok krve způsobuje odlišný tlak na stěny cév. Pokud se tak stane při smrštění srdce - jedná se o systolický krevní tlak - vykazuje maximální krevní tlak, zatímco diastolický krevní tlak ukazuje, jaký je tlak krevního oběhu, když jsou komory srdce uzavřeny. Průměr a poměr těchto dvou hodnot ukazuje zdravý nebo nezdravý krevní tlak.

Příčiny vysokého krevního tlaku

Nejdříve je důležité upřesnit, že existuje primární a sekundární vysoký krevní tlak. V případě primárního vysokého krevního tlaku, se v 95 % nedá přesně zjistit příčina, která vysoký krevní tlak vyvolala, není viník a není ani metody léčby. Vysoký krevní tlak vyvolává většinou autoimunitní poškození nervové soustavy. Ve zbývajících 5% případů způsobují vysoký krevní tlak různá onemocnění, dědičné a genetické změny vnitřních orgánů, onemocnění ledvin a nadledvin a poranění srdce a cév.

Primární vysoký krevní tlak se týká hlavně dospělé populace, zatímco sekundární se vyvine zejména v mladém věku. Je důležité připomenout, že vysoký krevní tlak je někdy pouze dočasný, tj. způsobuje ho pouze příjem nějakého toxinu. Sem můžeme zařadit léky na bázi kortikoidů, spreje do nosu, antikoncepční tabletky, kokain, amfetaminy, ale i zdánlivě nevinné sladké dřívko, ze kterého se vyrábějí sladkosti. V tomto případě stačí zabránit příjmu těchto látek a příznaky v krátké době samy zmizí.

Příznaky vysokého krevního tlaku

Příznaky vysokého krevního tlaku nejsou vždy jasné. Je obtížné rozeznat je zejména tehdy, pokud ho způsobuje nějaká postupně přijímaná látka, která vyvolává odchylky. Tehdy se organismus snaží přizpůsobovat a nevysílá varovné signály směrem k mozku, že hrozí nebezpečí. Lidé, kteří se dostanou do nemocnice, se na krevní tlak nestěžují i přesto, že hodnoty jejich krevního tlaku často ve značné míře překračují normální hodnoty. Nejčastější příznaky vysokého krevního tlaku:

 • Pravidelná bolest hlavy, objevuje se zejména ráno, po probuzení.
 • Náhlé závratě, ztráta rovnováhy.
 • Občasné hučení v uších, vnímání praskajících nebo pískajících zvuků.
 • Poruchy zraku- náhlé zamlžení zraku, skákající skvrny atd.
 • Krvácení z nosu.

V případech sekundárního vysokého krevního tlaku, je vysoký krevní tlak doprovázen kromě obvyklých, i dalšími symptomy. Vzhledem k tomu, že uvedené příznaky jsou natolik obecné, pacient ani neví, že má vysoký krevní tlak. Proto je velmi důležité pravidelné měření krevního tlaku a neustálé srovnávání výsledků.

Jaké faktory ovlivňují vysoký krevní tlak?

 • Dědičnost:  u osob, u kterých se hypertenze vyskytuje v přímém příbuzenstvu, je větší riziko k vzniku vysokého krevního tlaku.
 • Věk: primární vysoký krevní tlak se vyskytuje zejména u starších osob, kdy cévy ztrácejí svou pružnost. Po určité době se systolický tlak zvyšuje, zatímco diastolický zůstává nezměněn nebo má dokonce klesající tendenci.
 • Nadváha: pokud se jedná o morbidní obezitu, srdce dokáže zajistit krev pro organismus pouze s maximální námahou, co napomáhá vzniku vysokého krevního tlaku.
 • Diabetes: cukrovka je stále více rozšířená v řadách dospělých. Diabetici, kteří mají vysoký krevní tlak, jsou více vystaveni srdečně cévním onemocněním.
 • Pravidelné kouření:  "zakouření" mění činnost plic, a tím pádem i zabezpečenost organismu kyslíkem. Vykouření jedné cigarety způsobí na 30 minut vysoký krevní tlak. Při dlouhodobém kouření se ničí pružnost cévních stěn, což také přispívá  k vytvoření chronického vysokého krevního tlaku.
 • Ztráta rovnováhy mezi sodíkem a draslíkem: trvalá konzumace příliš slaných jídel, resp. velký příjem sodíku, vede k poklesu hladiny draslíku, což přispívá také k vytvoření vysokého krevního tlaku.
 • Konzumace alkoholických nápojů: stálým požíváním nápojů s velkým obsahem alkoholu se zvyšuje krevní tlak a dlouhodobě se zvětšuje objem srdce, co způsobuje jeho poškození.
 • Stres: přítomnost fyzického nebo psychického stresu má velký vliv na krevní tlak. Vlivem stresu se krevní tlak zvyšuje.

Co hovoří vědci?

Na základě údajů, které jsou k dispozici, se američtí vědci domnívají, že nejoptimálnější krevní tlak je 115/75mm Hg, protože tento způsobuje nejmenší problémy pro cévy. Pracovníci Medical College of Wisconsin zkoumali spojitost mezi stresem a vysokým krevním tlakem. Zjistili, že vlivem stresu se opakující zvýšený krevní tlak může stát trvale vysokým.

Věděli jste?

Podle dohody se za normální krevní tlak považuje mezi 120-129/80-84 mm Hg, zatímco vysoký krevní tlak je hodnota nad 139/89 mm Hg.


 

Kardiovaskulární onemocnění | Varovné signály 53

Je už dávno známo, že náš biologický věk nezávisí na počtu let, ale od stavu našich cév. Znalost aktuálního stavu cév je proto z hlediska našeho zdraví velmi důležitou informací. Kardiovaskulární onemocnění zapříčiněné arteriosklerózou v důsledku nezdravého života bez dostatečného pohybu, kouření, nezdravého stravování či jiných negativních vlivů z okolí jsou bohužel v naší zemi velmi častým probl...
Čtěte dále

Srdeční infarkt se může vyskytnout u každého 7

Srdeční infarkt dominuje jako jedna z nejčastějších příčin úmrtí. Navzdory tomu, že postihuje věkovou skupinu mezi 50 - 60 lety, čím dál častěji se vyskytuje i v mladším věku. V zájmu toho, abychom se mu s větší pravděpodobností vyhli, je důležité poznat příčiny srdečního infarktu. Srdeční infarkt - infarkt myokardu - nastává tehdy, kdy proud krve vedoucí do srdečního svalu uvázne. Pokud nedo...
Čtěte dále

Superzelenina: zdraví na dosah pro každého 3

Můžeme říci, že každá zelenina vhodná pro konzumaci lidí, obsahuje užitečné látky pro organismus. Superzeleninou  označujeme tu, ve které jsou tyto prospěšné látky rozmanité a zastoupené ve výjimečně velkém množství. V našem jídelníčku má být co nejvíce superzeleniny, protože díky ní máme větší šanci vyhnout se onemocněním a můžeme si posílit zdraví. Pokud se řekne superzelenina, mnozí s...
Čtěte dále