Reflux

Onemocnění reflux – jiným názvem: gastrooesophagealis, gastroezofágový reflux, GORB anebo GERD – jeho symptomy nejsou vždy jednoznačné, choroba často zůstává skrytá. Příčina onemocnění pramení nejčastěji z nesprávných stravovacích návyků.

Reflux

Kdy je reflux chorobou?

Otázka je opodstatněná, protože reflux se může objevit i v organismu zdravého člověka. Slovo reflux znamená zpětný návrat z poloviny strávené potravy smíchané se žaludeční kyselinou ze žaludku a z dvanácterníku (z první části tenkého střeva) do jícnu. U zdravého jedince může zvýšený vnitrobřišní tlak způsobit příznaky, jaké má reflux hlavně v případě, pokud se po vydatné večeři odebereme ihned spát, anebo jsme si oblékli úzké a těsné šaty, případně v předklonu, anebo při cvicích na zpevnění břišního svalstva. Reflux a jeho příznaky často zůstávají bez povšimnutí. O onemocnění na reflux hovoříme v případě, když už jeho přítomnost způsobuje problémy.

Jaké má reflux příznaky?

Reflux se může lišit v závislosti na závažnosti příznaků. Je však známý také jako „tichý” reflux. V tomto případě je v pozadí příznaků velmi obtížné rozpoznat chorobu reflux. Mezi charakteristické příznaky patří pálení žáhy, které je ve skutečnosti bolestí jícnu a pociťujeme ji ve středu hrudníku. Reflux je provázený hořkou a kyselou chutí v ústech, nepříjemným zápachem z úst, dalšími příznaky mohou být chronický kašel a často se opakující zánět nosohltanu. V těžších případech může reflux vykazovat symptomy astmatu, popřípadě způsobuje bolestivé polykání a vede k charakteristické erozi zubů.

 Co chorobu reflux vyvolává?

Výše uvedené příznaky zapříčiněné zvýšeným vnitrobřišním tlakem způsobují chorobu reflux v případě, že se stanou pravidelnými. Pokud při každém jídle konzumujeme větší dávky než je nutné, důsledkem může být s velkou pravděpodobností vznik obezity. Obezita už je důvodem k tomu, aby vznikl reflux a s ním spojené problémy. Dále pokud nevěnujeme dostatečnou pozornost kvalitě potravin, může se změnit složení střevní flóry, zpomaluje se trávicí proces a ve střevním systému se mohou rozmnožit škodlivé bakterie. To vše spolu může přispět k rozvoji choroby reflux. Navíc tento stav zhoršuje i konzumace alkoholu a kouření. Kyselý žaludeční obsah proudící zpět do jícnu způsobuje velmi nepříjemný pocit a často způsobuje zánět jícnu.

Reflux může být zapříčiněný také vedlejšími účinky léků. Některá sedativa, jakož i přípravky obsahující steroidy mohou uvolňovat dolní svěrač jícnu. Úkolem svěrače je právě to, aby zabránil návratu žaludečního obsahu do jícnu. Funkci svěrače snižují i některé potraviny, jako například sádlo, čokoláda a mentol. Reflux se často objevuje i v druhé polovině těhotenství. Je to pochopitelné, protože zvětšená děloha vyvíjí tlak na žaludek. Pokud se neobjeví jiné příznaky, které způsobují chorobu reflux, problémy v tomto případě zaniknou po porodu.

Jak léčit, respektive jak zabránit vzniku choroby reflux?

Mezi nejčastější používané prostředky patří takzvaná antacidy. Tyto přípravky účinně zmírňují občas se vyskytující příznaky. V mírných případech je i odstraní. Neléčí však příčiny způsobující reflux. Antacidní přípravky jsou většinou dostupné bez lékařského předpisu, nabízejí jednoduché odstranění obtíží, ale neléčí příčiny, proto neposkytují dlouhodobé řešení. Další možností v případě refluxu je návštěva lékaře, který může doporučit léky dostupné na lékařský předpis. V takovém případě, pokud se už objevily i komplikace jako jsou zánět jícnu, zúžení jícnu, případně rakovina, anebo chronické onemocnění dýchacích cest, onemocnění srdce – se až po absolvování nepříjemných vyšetření zjistí, že v pozadí vzniku nemocí stojí reflux. Lékaři mají často nejprve podezření na žaludeční vředy, anebo vzniká podezření na infarkt myokardu, a jen po důkladných vyšetřeních se jako k příčině vzniku obtíží dostanou k chorobě reflux. Nejvíce můžeme pro naše zdraví udělat, když se budeme snažit, aby reflux vůbec nevznikl. Ve stádiu, když se už objevily první příznaky onemocnění, je možné dosáhnout značného zlepšení změnou životního stylu. Podstatnou změnou je zdravá výživa a obnova zdravé střevní flóry. Stravujme se častěji a jezme menší dávky, před spaním 3-4 hodiny už nic nejezme, vyhýbejme se tučným, kořeněným jídlům, alkoholu a kouření. Změnu životního stylu začněme odstraněním usazených toxických látek.

V případě kojenců

Bohužel, reflux se může vyskytovat také u kojenců, i když jen velmi ojediněle. Svěrač jícnu u novorozenců není ještě dostatečně silný, proto se u nich vyskytuje hovorově nazývané krkání, když kojenec krká anebo vyplivne mateřské mléko nebo kojeneckou výživu. Reflux je úplně přirozeným jevem do několika měsíců věku (může trvat až do jednoho roku).Je důležité nechat dítě po každém jídle odkrknout. Zvláštní pozornost věnujme dětem, které jí dychtivě – aby polykaly co nejméně vzduchu. Pokud krkání časem neustoupí, změňme stravování. V tom nám může pomoct taky dětský lékař, zdravotní sestra, jakož i literatura o péči o dítě. Pokud je dítě očividně spokojené a zdravě se vyvíjí, není důvod k obavám. V případě, že dítě přestane přibírat na váze, popřípadě nastane úbytek hmotnosti, je důležité co nejdříve navštívit dětského lékaře.

Superzelenina: zdraví na dosah pro každého 1

Můžeme říci, že každá zelenina vhodná pro konzumaci lidí, obsahuje užitečné látky pro organismus. Superzeleninou  označujeme tu, ve které jsou tyto prospěšné látky rozmanité a zastoupené ve výjimečně velkém množství. V našem jídelníčku má být co nejvíce superzeleniny, protože díky ní máme větší šanci vyhnout se onemocněním a můžeme si posílit zdraví. Pokud se řekne superzelenina, mnozí s...
Čtěte dále

Rakovina jícnu zjištěná z dechu | Horké nápoje škodí 1

Jako každý zhoubný nádor, i rakovina jícnu má nejvyšší šance na vyléčení tehdy, pokud se léčba začne v raném stadiu onemocnění. V tom může pomoci nová metoda, která již z dechu ukáže přítomnost rakoviny jícnu, způsobené často konzumací horkých nápojů. Vědci Čínské akademie věd vyvinuli proton-transferově reakční hmotnostní spektrometr, který s velkou pravděpodobností prokáže rakovinu jícnu a ...
Čtěte dále

Léčba aftů | Typy aftů a prevence jejich vzniku 150

Člověk, který ještě netrpěl kvůli aftům lze považovat za šťastlivce. Tohoto nepříjemného vředu vznikajícího v ústech je zbavit se natrvalo skoro až nemožné.     Afty jsou jedním z nejčastějších onemocnění ústní dutiny. Podle některých výzkumů se týká alespoň dvaceti procent populace již v dětství, podle jiných výzkumů se jedná až o šedesát procent populace. Jejich název pochází ...
Čtěte dále