Rakovina slinivky a stanovení diagnózy: smartfón může zachránit život
Revoluční metoda v diagnostice rakoviny slinivky je aplikace smartfónu, která již v raném stádiu varuje před onemocněním. Na selfie (fotografie pořízené telefónem) so speciálnim programem zkoumá oční bílko. Tento program může být vhodný nejen pro detekci rakoviny slinivky, ale také pro detekci onemocnění jater.

Léčbu rakoviny slinivky delá extrémně obtížnou to, žeonemocnění je možné rozpoznat až v jejích pozdějších stadiích. Změnou může být aplikace pro smartfóny, kterou vyvinuli vědci z Washingtonskej univerzity (University of Washington), kteřá s pomocí telefonem připraveného selfie (vlastní profil obličeje) dokáže s vysokou pravděpodobní rozpoznat změnu hladiny bilirubinů, doprovázející nástup rakoviny slinivky.
Obzvlásť nebezpečná nemoc
Ohrožená je skupina lidí nad 50 let, ale rakovina slinivky může být vytvořena dokonce desetiletí dříve. Jedná se o zvlášť agresivní a zákeřné onemocnění s nízkou pravděpodobností přežití, více než 90% pacientů zemře v pěti letech. Důvodem je, že nejprve nezpůsobuje žádné problémy a případné příznaky nejsou daleko jednoznační, proto je rakovina slinivky diagnostikována pouze v závěrečné fázi, kdy je nádor těžce vyléčitelný. Rakovinu slinivky nelze zjistit obvyklým screeningovým vyšetřením, většina prokázatelých vyšetření (CT, MR, biopsie, ultrazvuk, laparoskopie), se dělá až tehdy, když je příliš pozdě. Tehdy je již rakovina slinivky vyvinutá i s metastázemi a stížnosti pacienta, který se obrátil na lékaře vyvolávejí právě již existující metastázy.
Příznaky
Rakovina slinivky vykazuje postupně nasledovní příznaky:
- žloutenka
- tmavě zbarvená moč,
- potíže s trávením, nutkání zvracet,
- nadýmání,
- silná bolest břicha vyzařující do zad (v závislosti na umístění tumoru, nejde o vždy přítomní příznak)
- stálé nebo častá světla stolice,
- chorobné nechucenství, rychly úbytek hmotnosti.
Oční bílko je zrcadlový obraz nemoci
Vzhledem k tomu, že nádor může tlačit nejen na slinivku, má také tendenci zužovat žlučovody, v důsledku čeho se vyvine žloutenka. I když je to velmi typický příznak, včasné rozpoznání onemocnění, přece nepomáhá, protože míra zežloutnutí závisí na velikosti nádoru, nástup nádoru způsobuje pouze minimální zožltnutí, které nelze rozpoznat tradičními metodami. To naznačuje, že první kontrola hladiny bilirubinu obvykle přichází neskoro. Změna by mohla přinést aplikace smartónu Washingtonskej univerzity, BiliScreen, která funguje tak, že registruje zvýšení hladiny bilirubínu, která je vyvolána žloutenkou v očním bílku. Předmětem vyšetření je tedy právě oční bílko, protože ve srovnání s kůží se na očním bílku jednoznačně prokáže i tá nejmenší změna. Když je žlutá barva viditelná na kůži, nádor je již v pokročilém stádiu.
Život zachraňujúci selfie
Samovyšetření je neuvěřitelně jednoduché, připravíme si telefonem selfie, a to tak, že přitom máme na sobě speciální, z papíru připravené brýle. Vědci vyzkoušeli namísto papírových brýlí i krabici vyrobenou pomocí 3D tiskárny, díki které dosáhli přesnejší výsledky. Program definuje barvu očního bílka na základě vlnové délky odraženého a pohlceného světla, ze kterého spolehlivě detekuje množství bilirubinu. Byl proveden test na 70 osobách, kde se metoda ukázala jako účinná na 90%. Během druhého testu se podařilo aplikací Bili Cam, kterou je možné považovat za předchůdce aplikace BiliScreen zjistit přesnou hladinu bilirubinu u 530 novorozenců různých etnik.
Použitelné nejen pro detekci rakoviny slinivky
Podle výzkumníků je zvýšení hladiny bilirubinu prokázatelné vyšetřením očního bílku, které stačí provést jednou za měsíc. Je také pozoruhodné, že tenhle domácí test bude vhodný nejen pro včasné odhalení rakoviny slinivky, však zažloutnutí bílka je příznakem mnoha onemocnění jater, méně nebezpečné hepatitidy A, nebo i infekce hepatitidou B nebo C s vážnými následky. Žloutenka může také způsobit žlučové kameny, resp. zvětšení lymfatických uzlin. Díky aplikaci smartfónů mohou být tato onemocnění detekována dříve, a tím podobně jako při rakovině slinivky, mohou výrazně zvýšit šance na vyléčení.
Zdroje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170828140716.htmhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/articles/28842403/