Rakovina jícnu zjištěná z dechu | Horké nápoje škodí

Jako každý zhoubný nádor, i rakovina jícnu má nejvyšší šance na vyléčení tehdy, pokud se léčba začne v raném stadiu onemocnění. V tom může pomoci nová metoda, která již z dechu ukáže přítomnost rakoviny jícnu, způsobené často konzumací horkých nápojů.

Rakovina jícnu zjištěná z dechu | Horké nápoje škodí

Vědci Čínské akademie věd vyvinuli proton-transferově reakční hmotnostní spektrometr, který s velkou pravděpodobností prokáže rakovinu jícnu a to dokonce v raných stadiích onemocnění. V potvrzujícím experimentu byl sledován obsah iontů v dechu 29 pacientů s rakovinou jícnu a 58 zdravých dobrovolníků. Podařilo se zjistit, že vlivem rakoviny jícnu klesá intenzita pěti iontů a intenzita dvou iontů se zvyšuje. Hmotnostní spektrometr měří tyto odchylky a na dosažení výsledku stačí pouze tři minuty. Ačkoli se přesnost výsledku blíží k 90 %, podle vědců je potřebné udělat další vyšetření, aby nová metoda přinesla 100 % výsledky.

Rakovina jícnu je čím dál častější 

Bohužel, v posledních desetiletích neustále narůstá výskyt rakoviny jícnu, čím dosahuje 8. příčku v nejčastějších zhoubných nádorech. V některých zemích vzrostl za 40 let počet nemocných na čtyřnásobek. Toto onemocnění zasahuje zejména muže. V USA připadá na 100 tisíc obyvatel zhruba tři a v Evropě pět osob s rakovinou jícnu. V Číně je situace horší, v zemích Dálného Východu umírá na rakovinu jícnu přibližně 370.000 osob ročně. Tyto statistiky by mohl změnit nový diagnostický prostředek, protože včasná diagnóza výrazně zvyšuje úspěšnost léčby. Momentálně jsou aplikovaná vyšetření jako endoskopie, sonografie nebo CT. Ve srovnání s těmito vyšetřeními je vyšetření podle dechu rychlé a snadné a je možné ho použít i v rámci pravidelného screeningu. Pravidelný screening je mimořádně důležitý, protože rakovina jícnu je zákeřné onemocnění a dlouho zůstává téměř bez příznaků, přičemž má tendenci rychle metastázovat a rozšířit se do okolních tkání.

Příčiny rakoviny jícnu  

V pozadí vzniku rakoviny jícnu stojí nesprávné stravovací návyky a životní styl. Může být vyvolána i chronickým nedostatkem vitaminů E a C, jako i častým/neustálým drážděním jícnu škodlivými látkami. Nejdůležitější činitelé:

  • Přehnaná konzumace alkoholu,
  • Kouření,
  • Přehnaná konzumace pikantních koření,
  • Zásady,
  • Častá konzumace uzených jídel.

Riziko rakoviny jícnu zvyšuje zanedbání ústní hygieny, pokažené zuby a reflux. Sliznici jícnu poškozuje soustavně se vracející obsah žaludku a zejména žaludeční kyselina, a proto se rakovina jícnu objevuje častěji u osob trpících bulimií, kteří se nutí k zvracení. V první řadě u mužů byl v mnoha případech prokázán i výskyt lidského papillomaviru (HPV). 
 
Vyhněme se horkým nápojům

Podle International Agency for Research on Cancer (Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny), působící v Světové zdravotnické organizaci WHO, nápoje s teplotou vyšší než 65 stupňů zvyšují riziko rakoviny jícnu. Odborníci proto doporučují: kávu, čaj nebo kakao nepijme hned po přípravě, ale nechme je trochu vychladnout.

 

 

Hyperlinkové odkazy:

http://www.cancer.org/cancer/news/news/world-health-organization-says-very-hot-drinks-may-cause-cancer

http://www.wcrf.org/int/blog/articles/2016/06/can-hot-drinks-cause-oesophageal-cancer

http://www.china.org.cn/china/2016-12/13/content_39902886.htm

Rakovina plic, příčiny a příznaky | Co je dobré vědět o rakovině plic 157

Rakovina plic je jedním ze tří nejčastějších nádorových onemocnění. To znamená, že čtvrtina pacientů s rakovinou trpí rakovinou plic. Jedná se o mimořádně agresivní onemocnění. Z nádorových onemocnění je to právě rakovina plic, která vede nejčastěji k úmrtí. Včas rozpoznaná rakovina plic je v mnoha případech léčitelná nebo je možné alespoň zastavit růst a roztroušení nádoru. Nicméně bez včasné dia...
Čtěte dále

Rakovina slinivky a stanovení diagnózy 153

Revoluční metoda v diagnostice rakoviny slinivky je aplikace smartfónu, která již v raném stádiu varuje před onemocněním. Na selfie (fotografie pořízené telefónem) so speciálnim programem zkoumá oční bílko. Tento program může být vhodný nejen pro detekci rakoviny slinivky, ale také pro detekci onemocnění jater. Léčbu rakoviny slinivky delá extrémně obtížnou to, žeonemocnění je možné rozpoznat...
Čtěte dále

Pšeničné klíčky – vynikající volba v boji proti rakovině 50

Pšeničné klíčky jsou „koncentráty zdraví“- ve významném množství obsahují aminokyseliny, mastné kyseliny, minerální soli, bílkoviny a vitamíny. Pšeničné klíčky jsou mimořádně bohaté na vitamíny E, které mají antioxidantní účinky, díky čemuž pšeničné klíčky účinně bojují proti stárnutí a jsou účinné také proti volným radikálům odpovědným za vznik rakoviny. Pšeničné zrno se skládá ze čtyř částí: ...
Čtěte dále