Obeznamme se s příznaky hepatitidy

Přesto, že zánět jater může být zapříčiněn nějakou toxickou látkou - alkoholem, léky, jedovatými houbami jakou je např. muchomůrka, se však nejčastěji setkáváme se záněty zapříčiněnými viry. Příčinami vzniku virového zánětu jater jsou viry hepatitidy. Mezi nejznámější patří viry A, B a C.

Obeznamme se s příznaky hepatitidy

Příznaky zánětu jater většinou nejsou jednoznačné. Sice vzácně, ale může se také stát, že se neprojeví vůbec. Seznamme se s nejčastějšími problémy nemoci.

  • Nechutenství
  • Slabost
  • Bolesti v oblasti podbřišku koncentrované v pravé části těla
  • Zažloutlá pokožka, zažloutlé oční bělmo
  • Tmavě žlutá až oranžová moč
  • Bledá, světlehnědá stolice
  • Prudký nárůst obvodu břicha
  • Svědění na různých částech těla
  • Průjem

Z těchto příznaků se typicky projeví najednou jen několik, diagnostiku nemoci však dále ztěžuje fakt, že během inkubační doby hepatitidy se projeví mnoho příznaků typických pro chřipku. Takovými jsou např. bolesti kloubů, horečka, nevolnost, zvýšený pocit žízně, zvracení a zimnice. Hepatitida může být akutní nebo chronická. V případě akutní hepatitidy nemoc zmizí do šesti měsíců pomocí speciální diety sama od sebe a bez dalších následků. Její chronická forma však přetrvává dlouhodobě a může snadno vést k cirhóze jater. Inkubační doba hepatitidy může být velmi dlouhá: v převážné většině případů již mezitím došlo k poškození jater.

Jak se přenáší?

Hepatitida typu A (HAV), která patří mezi viry, způsobující infekční zánět jater se přenáší především infikovanými potravinami a nápoji. Na potraviny se dostává virus prostřednictvím rukou infikované osoby, proto je mimořádně důležité, abychom si před vařením nebo konzumací syrových resp. hotových jídel důkladně umyli ruce. Nezapomínejme však umýt ani zeleninu, ovoce a vejce! Hepatitida typu B (HBV) a typu C (HCV) se šíří krví a jinými tělními tekutinami, nakažené matky nimi mohou infikovat miminka během těhotenství nebo porodu.

Rizikové faktory

Vedle nakažených potravin se můžeme nakazit i různými jinými způsoby. Mimořádným rizikem je, pokud žijeme s osobou nakaženou hepatitidou, pracujeme s krví nebo jinými tělesnými tekutinami, praktikujeme nechráněný sexuální styk nebo trpíme hemofilií. Zdrojem možné nákazy je také použití nesterilní jehly, proto je vhodné vyhýbat se tetovacím studiím s nevhodnými hygienickými podmínkami, resp. zemím s vysokým výskytem hepatitídových onemocnění.

Chraňme své prostředí

V případě, že v nás vznikne podezření na hepatitidu B nebo C neprodleně kontaktujme příslušnou odbornou instituci, resp. obeznamme s naším stavem ošetřujícího lékaře (zubaře, internisty, gynekologa). Během sexuálního styku se chraňme až do definitivního uzdravení, v případě poranění rány okamžitě zalepme. V případě, že žijeme v rodině, nepoužívejme společně holicí potřeby, nůžky na nehty, pinzety ani hřebeny. V případě infekce hepatitidou je velmi důležité v zájmu ochrany jater vyhýbat se jídlům obsahujícím trans tuky jako např. kachna, husa a jiná mastná masa, alkohol a sycené nápoje, čokoláda, káva, čaj a kakao, vnitřnosti, máslové nebo pikantní omáčky, krémy vyrobené z másla nebo smetany, vyzrálé sýry a salámy.

 

 

Ulcerózní kolitida | Jaké jsou příznaky vředového zánětu tlustého střeva 170

Ulcerózní kolitida (vředový zánět tlustého střeva) je chronické, zánětlivé onemocnění, které vzniká v tlustému střevu v oblasti konečníku a odtud se šíří hlouběji do tlustého střeva. Léčba může být účinná, pokud onemocnění včas rozeznáme. K tomu však potřebujeme znát, jaké jsou příznaky a příčiny vředového zánětu tlustého střeva. Ulcerózní kolitida, hovorově také vředový zánět tlustého střeva...
Čtěte dále

Zarudlé oči | Léčba zánětu očních spojivek 165

Zarudlé oči jsou nejčastějším příznakem zánětu očních spojivek, čili zánětu tkáně pokrývající oční bulvy a víčka. Přesto, že je bolestivý a nepříjemný, (pokud ho nezpůsobuje cizí těleso nebo chemická látka) zánět očních spojivek naštěstí neohrožuje náš zrak.     Naše oči jsou mimořádně citlivé na vnější vlivy. Jsou v neustálém kontaktu s okolním světem, proto je skoro samozřejmo...
Čtěte dále

Ekzém | Zánět kůže | Alergie 159

Ekzém se obyčejně objeví důsledkem vlivů prostředí, případně dědičné genetické předispozice. Známe několik typů ekzému, u kterých jsou přítomny oba dva důvody, při jiných zánětech kůže je prokázaná jenom jedna z příčin. U každého ekzému je důležitý fakt, že není infekční a nepřenáší se z člověka na člověka.       Atopický ekzém se nejčastěji d...
Čtěte dále