Příušnice - léčba a příznaky | Co proti nim můžeme dělat?

Příušnice jsou vlastně akutním virovým zánětem příušních žláz s velmi nepříjemnými příznaky. Ačkoli se podle obecně rozšířeného veřejného mínění jedná o dětské onemocnění, protože nejčastěji postihuje děti, může se objevit i v dospělém věku. Proto je důležité znát příznaky příušnic a důvody jejich vzniku.

Příušnice - léčba a příznaky | Co proti nim můžeme dělat?

Příušnice se zpravidla objevují pouze jednou za život, protože ti, kteří je již překonali nebo proti nim byli očkovaní, se stávají odolnými vůči viru, který toto onemocnění způsobuje. Zajímavé je, že příušnice se často objeví pouze na jedné straně, ačkoli příušní žlázy jsou na krku uloženy symetricky.

Příčiny a prevence příušnic                      

 

Příušnice jsou způsobeny virem RNA zvaným Paramyxovirus parotitidis. Podobně jako vir chřipky, tak i vir příušnic je aktivnější v chladném ročním období. Přenáší se kapénkovou nákazou, přes  dýchací cesty. Pokud nemocný zakašle nebo kýchne, vir se rozptýlí do vzduchu, čímž může snadno proniknout do organismu jiného člověka. Příušnice můžeme dostat i nepřímým způsobem. Stačí se dotknout infikovaného předmětu, například úchytu v autobusu a potom se dotknout očí, úst nebo nosu. Vir se aktivuje okamžitě, jakmile se dostane do kontaktu se sliznicí. Právě proto je důležité časté a důkladné umývání rukou (i ze strany nemocného), v čase epidemie i nošení roušky, která se dá po použití zahodit, čím se riziko nakažení příušnicemi rovněž snižuje. Naštěstí existuje i ochranné očkování, které zajišťuje 95 % ochranu.

Během onemocnění je třeba se zdržovat mimo školy, pracoviště, úřadů a dopravních prostředků. Pokud nejsme nemocní, ale cestujeme do zemí mimo Evropu, kde je nebezpečí nákazy (Afrika kromě Egyptu a Libye, Asie a Pákistán), je třeba požádat o ochranné očkování proti příušnicím.

Existují jednoznačné příznaky

 

Včasnou diagnózu komplikuje skutečnost, že ačkoli se vir příušnic již týden před projevením aktivních příznaků nachází ve slinách nemocného člověka, infekce se ještě dva tři týdny neprojevuje žádnými příznaky. Nejnebezpečnější období z hlediska přenosu příušnic se začíná dva dny před vypuknutím nemoci a trvá ještě alespoň pět dní. Tehdy se stane vlastně to, že se vir příušnic, který pronikl do dýchacích cest, dostane k příušním dutinám, jejíchž funkcí je produkce slin a tam se začne rychle množit. Vlivem jejich působení se příušní žláza zanítí a dojde k otoku, což je typickým příznakem příušnic. Ten se na dotyk  nebo i bez dotyku bolestivě napíná nebo pulzuje.

Kromě toho mohou příušnice vyvolat i další nepříjemné těžkosti, které se většinou objevují skupinově:

    tupá nebo pulzující, křečovitá bolest hlavy,

    bolesti kloubů,

    nutkání na zvracení nebo zvracení,

    průjem,

    sucho v ústech,

    mírné křeče v podbřišku,

    únava, slabost,

    nechutenství,

    problémy s polykáním,

    teplota nad 38 °C.

Tyto příznaky se mohou objevit ještě před otokem příušních žláz. Jakmile si je všimneme, obraťme se na lékaře, aby mohl vyvrátit možnost příušnic. Snadno se totiž může stát, že v pozadí příznaků stojí zánět mandlí nebo ucha a tato onemocnění je možné léčit léky nebo alternativními prostředky. Pokud se však již vytvořily příušnice, je třeba se koncentrovat na posílení imunity a na zmírnění příznaků nebo na to, aby se infekce v organismu nerozšířila.   

Zmírnění příznaků příušnic

Protože proti viru příušnic není lék, nemůžeme dělat nic jiného, jenom čekat, dokud onemocnění přirozeným způsobem neskončí. Abychom zkrátili dobu léčby, je třeba podpořit imunitní systém, v zájmu toho, aby mohl co nejúčinněji zabojovat se zánětem.  Vynikajícím posilovačem imunity jsou léčivé houby, např. shitake, dále čerstvé červené ovoce. Velmi efektivně mohou pomoci i probiotika a prebiotika.

Při příušnicích se doporučuje:

    Úplný klid na lůžku až do vyléčení.

    Aplikování protizánětlivých léků.

    Zvýšená konzumace tekutin, přičemž je třeba se vyvarovat těch, které podporují tvorbu slin (konzumace citrusů, slaných jídel, atd.), protože ty zvětšují otok a tím pádem i bolest. Nejlépe je pít co nejvíce vody.

    Na zmenšení bolestivosti otoku můžeme aplikovat balíček s teplou solí, ale úlevu přináší i ledový obklad.

    Podle možnosti je třeba konzumovat snadno polykatelnou, kašovitou stravu.

Mohou vzniknout i komplikace

Při dostatečné péči a pozornosti adekvátně léčené příušnice nezpůsobují vážné zdravotní problémy. Rozšíření zánětu v organismu však může vést ke komplikacím, které mohou být i velmi vážné. Mezi nejčastější komplikace patří:

    U chlapců a mužů může dojít ke zvětšení varlat, příušnice u dospělých mužů mohou způsobit i neplodnost.

    U dospělých žen se může objevit zvětšení vaječníků.

    Zánět slinivky břišní.

    Může se stát, že zánět zasáhne i mozkomíšní tekutinu a poškodí mozkové blány, co může vést až k zánětu mozkových blan.

    Zhoršení sluchu, hluchota.

Co říkají vědci?

Odborníci z Royal Liverpoolské a Broadgreenské University v odborném časopisu BJU International uveřejnili studii, v níž upozorňují na to, že u velkého procenta mladých dospělých mužů dochází při příušnicích k zánětu varlat, co může způsobit neplodnost. Proto je velmi důležité, aby neočkovaní mladí muži dostali vakcínu proti příušnicím.

Věděli jste?

Příušnice mohou představovat mimořádně velké nebezpečí pro plod během prvních 12-16 týdnů těhotenství, protože v tomto období mohou způsobit spontánní potrat. Pokud nedojde v tomto období ke spontánnímu potratu, plod není onemocněním poškozen.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0028146/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2542890/

http://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1004791

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1633545/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16336344

Léčba a příznaky mumpsu (příušnic) | Co proti němu můžeme udělat? 10

Mumps (příušnice) není ve skutečnosti nic jiného, než akutní zánět příušních žláz, za kterým stojí virová infekce s velmi nepříjemnými příznaky. V povědomí lidí utkvěl jako dětské onemocnění - protože se týká zejména dětí, ale může propuknout i v dospělosti. Proto je velmi důležité, abychom znali příznaky a příčiny jeho vzniku. Mumps (příušnice) se většinou objeví pouze jednou za život, proto...
Čtěte dále

Sezamovým olejem na suchou pokožku | Je účinný i proti UV záření 1

Léčivé účinky sezamových semínek jsou známé už tisíce let. Patřili k oblíbeným přípravkům na vnější použití. Sezamový olej je velmi dobrým prostředkem na hydrataci a ochranu pokožky. Chrání ji před škodlivými účinky slunečního záření, hydratuje, má antibakteriální účinky a zpomaluje stárnutí tkaniv. Mimořádně vhodný je na suchou pleť, jako i na léčbu kožních onemocnění- ekzémů....
Čtěte dále

Přírodní léčba akné | Pomůže zázvor 152

Vyléčit dospívající pokožku, která je posetá vyrážkami- akné, není tak jednoduché. Jejich vznik je podmíněn někdy i používáním nevhodných přípravků v období puberty. Obchody nabízejí produkty, které tyto příznaky jenom zmírní, ale neodstraní. Zde, nám skvěle pomůže zázvor, odborným názvem zázvor lékařský, který má skvělé účinky v boji s akné.   V období dospíván...
Čtěte dále