Kyselina listová na ochranu plodu: doporučuje se užívat i před těhotenstvím

Kyselina listová a foláty patří do skupiny vitaminů B a jsou známé i jako vitaminy B9 nebo vitaminy na ochranu plodu. Pro ženy v radostném očekávaní je velmi důležitý zvýšený přísun kyseliny listové, protože tak je možné předcházet mnoha vývojovým vadám plodu.

Kyselina listová na ochranu plodu: doporučuje se užívat i před těhotenstvím

Důležité je především vědět, jaký rozdíl je mezi kyselinou listovou a foláty, patřící mezi vitaminy skupiny B. Foláty se v určitých potravinách nacházejí v přirozené formě, zatímco kyselina listová je syntetizovaná molekula, kterou jsou obohaceny některé potraviny, resp. výživové doplňky. Zatímco vstřebávání přirozených folátů probíhá ve všeobecnosti snadno, zužitkování kyseliny listové probíhá vzhledem k mutaci genů asi u poloviny lidí nedokonale.

Nepostradatelné vitaminy

Kyselina listová a foláty jsou pro každého člověka nepostradatelné, mají vliv na funkci DNA a RNA a zúčastňují se na jejich syntéze. Z toho plyne, že přispívají k tvorbě diferencujících a rychle se rozmnožujících buněk, např. krevních nebo kožních. Jako vitamin chránící plod, hrají foláty významnou roli v dětství, poznačeném rychlým růstem a v období nitroděložního vývinu. Proto je nepostradatelný zvýšený příjem kyseliny listové, respektive folátů během gravidity, kdy v embryu dochází k dělení buněk a začínají se tvořit prvotní orgány.

Nedostatek způsobuje problémy

Nedostatek kyseliny listové, resp. folátů zvyšuje riziko vzniku deformací plodu. Nejčastější z nich jsou deformity lebky, rozštěp páteře, malformace neurální trubice a míchy. Může se stát, že pro nedostatek těchto vitaminů se dítě narodí se srdečně cévními problémy, zkrácenými končetinami nebo deformitou rtů.
Podle zveřejněných výsledků výzkumu European Surveillance of Congenital Anomalies EUROCAT - Evropské organizace pro osoby s vrozenými vývojovými vadami připadá na 1000 novorozenců 20 takových, u kterých jsou deformity způsobeny právě nedostatkem kyseliny listové.
Nedostatek kyseliny listové a folátů v dětství nebo v dospělosti je možné dát do souvislosti s vývinem cévních onemocnění, chudokrevností, rakovinou tlustého střeva a mozkovou příhodou.

Užívat již před početím

S užíváním vitaminu na ochranu plodu je třeba začít ještě před plánovaným těhotenstvím, před početím. Je to důležité proto, že s výjimkou umělého oplodnění, žádná žena přesně neví, kdy otěhotní a organismus si neuložil tyto vitaminy do zásoby. Z hlediska folátů (kyseliny listové) se začíná nejdůležitější období vývoje plodu od 15. dne - tehdy začíná vývoj centrální nervové soustavy a neurální trubice. Proto je důležité, aby byl plod zásoben již od prvních chvil dostatečným množstvím vitaminů na ochranu zdraví.

Důležitý jídelníček

Děti potřebují 20-200 mikrogramů kyseliny listové denně, dospělí 200 a ženám během gravidity a před ní se doporučuje užívat 400-600 mikrogramů kyseliny listové denně. Jejím bohatým přirozeným zdrojem je všechna (listová) zelenina s tmavě zelenými listy, chřest, ředkvička, artyčok, košťálová zelenina, obilné vločky, luštěniny, mangold, rajčata, špenát, brokolice, pepř, z ovoce citrusy - pomeranče, mandarinky, citrony, atd., avokádo a kiwi. Kyselinu listovou obsahují i mandle, burské oříšky, ořechy, vajíčka, těstoviny a pečivo. Vzhledem k tomu, že jenom samotnými potravinami - zejména v zimě - nejsme schopni přijat dostatečné množství kyseliny listové do organismu, nedostatek můžeme nahradit doplňky výživy s obsahem kyseliny listové. Nedoporučuje se však užívat víc než polovinu denní doporučené dávky folátů.
Nezapomínejme, že kyselina listová a foláty jsou citlivé na teplo, to znamená, že vlivem pečení a  vaření se téměř rozštěpí a ztratí své příznivé účinky.

Nepřehánět

Ačkoli jsou foláty a kyselina listová vitaminy rozpustné ve vodě, tedy se jimi nemůžeme předávkovat, nepřijímejme z nich více než 1000 mikrogramů denně. Takové množství už může zabraňovat zužitkování zinku, způsobit příznaky nedostatku vitaminu B12, jakož i zažívací těžkosti, bolesti žaludku a způsobit i vyrážky. 

Věděli jste?

Slovo folát (kyselina listová) pochází z latinského folium - list. Poprvé použili toto pojmenování v Americe ve 40. letech vědci Roger J. Williams a Herschel K. Mitchell, kteří léčili chudokrevnost extraktem ze špenátu bohatého na foláty.

Jak předcházet mozkové příhodě | Řešením může být kyselina listová 152

Vědcům se podařilo dokázat, že u osob s vysokým krevním tlakem může kyselina listová pomoci zabránit mozkové příhodě, jakož i vytvoření rizika srdečního záchvatu. Prevence je nejúčinnější tehdy, pokud se kyselina listová užívá dohromady s tradičními léky proti vysokému krevnímu tlaku. Podle výsledků výzkumu pekingské University First Hospital příjem kyseliny listové (tedy vitaminu B9), která ...
Čtěte dále

Aminokyselina stimulující náladu - Tryptofan pomáhá při st 152

Tryptofan je esenciální aminokyselina, kterou si náš organismus není schopen sám vytvořit. Tryptofan hraje důležitou roli při tvorbě dvou hormonů: melatoninu a serotoninu. Proto ovlivňuje náladu a reakci organismu na stres. V roce 1967 bylo zjištěno, že esenciální aminokyselina tryptofan má pozitivní vliv i na spánek. Nicméně jeho přesný mechanismus není dodnes známý. Tryptofan je poslem neur...
Čtěte dále

Mastná pleť | Účinky oleje z hroznových jadérek 5

Jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků na ošetření pokožky je za studena lisovaný olej z hroznových jadérek bez přísad: skvěle hydratuje obličej i tělo, chrání před škodlivým UV- zářením, zmírňuje záněty, zbaví nás vyrážek a za pomoci antioxidantů zpomaluje stárnutí pokožky. Jelikož redukuje tvorbu mazu, je ošetření mastné pleti olejem z hroznových jadérek výjimečně...
Čtěte dále