Léčba nachlazení: efektivní léčba existuje

Infekce močových cest trápí dospělé stejně jako děti, nejčastěji se projevuje zánětem močového měchýře ve formě nesnesitelného nachlazení. Bez pochyb se vyskytuje nejčastěji u žen (až 80% žen má zkušenosti s příznaky nachlazení), ale nevyhýbá se ani mužům. Naštěstí nachlazení provázené typickými příznaky se dá jednoduše vyléčit, pokud byla léčba zahájena včas, pozitivní výsledky se mohou dostavit již po několika dnech.

Léčba nachlazení: efektivní léčba existuje

Nachlazení je vlastně infekcí močových cest, jeho příznaky poukazují na zánětlivý stav močového měchýře. Většina pacientů si stěžuje na opětovné bolesti podbříšku, bolesti malé pánve, pocity napínání, pocity pálení při močení, časté nucení na močení bez vyloučení většího množství moči. Mnozí si myslí, že nachlazení je typickou ženskou chorobou a mužů se týká pouze ve výjimečných případech. Průzkum The National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) v Bostonu realizován ve spolupráci s 6000 osobami však dokázal, že infekce močových cest se vyskytují u žen pouze 2 až 3-násobně častěji než u mužů.

 

Zodpovědné jsou bakterie

Příznaky nachlazení jsou obvykle způsobeny bakteriemi usazenými v močových cestách, vzácně mohou být zapříčiněny i kvasinkovými infekcemi. Močové cesty se skládají z močovodů spojujících ledviny s močovým měchýřem - tzv. ureters -, močové trubice a močového měchýře. Nachlazení se někdy týká pouze určité části močových cest, jindy se týká celého systému, močový měchýř je však - alespoň v případě klasického nachlazení - napaden téměř v každém případě. V močových cestách za normálních okolností "nežijí" bakterie. Mikroorganismy způsobující zánět (žijící většinou ve střevech) - nejčastěji se jedná o bakterii E. coli - se dostávají do močové trubice nejčastěji z oblasti konečníku zejména během pohlavního styku. Příznaky nachlazení mohou být zapříčiněny i bakterií Staphylococcus. Protože močová trubice žen je kratší, škodlivé bakterie (kvasinky) se dostávají do močového měchýře mnohem jednodušeji.

Pokud se patogeny nedostávají dál než močový měchýř, mluvíme o infekci dolních močových cest. Infekce horních močových cest vzniká tehdy, když zánět zasáhne ledviny a ledvinovou pánvičku.

 

Nepříjemné a bolestivé

Typickým příznakem nachlazení je neustálé nucení na močení, které má za následek vyloučení velmi malého množství moči, které je před, během a po doprovázené pocitem pálení. V případě, že se k příznakům přidruží i zvýšená teplota, ta může být příznakem vážnějšího onemocnění - zánětu ledvinové pánvičky, kterou je třeba při léčbě nachlazení zohlednit mimořádným způsobem.

 

Nedůležitější příznaky nachlazení:

 • Neustálé nutkání na močení
 • Bolesti v podbříšku
 • Nutkání na močení provázené křečemi
 • Vylučování malého množství moči, které je výsledkem nutkavého pocitu na močení
 • Pálivé, bodavé pocity při a po močení
 • Zapáchající moč
 • Zakalená moč (z důvodu hnisu)
 • Krvavá moč
 • Bolesti zad
 • Bolesti v oblasti pánevní kosti
 • Nutkaní na zvracení
 • Zimnice
 • Ve vážnějších případech teplota

 

Neodkládejme léčbu, nachlazení je vyléčitelné

Nachlazení je možné přesně diagnostikovat pouze vzorkem moči, což je velmi důležité z hlediska stanovení efektivní léčebné metody. Pokud známe bakterie, které zapříčinily nachlazení, jsme schopni lépe určit druh antibiotické léčby. Nachlazení se dá mimořádně účinně léčit antibiotiky: působením léků se příznaky ztratí většinou v průběhu týdne - nezapomínejme však na negativní účinky antibiotik a během léčby nezapomínejme užívat probiotika a prebiotika. V případě, že nezakročíme včas, příznaky se mohou stát chronickými, mohou vést k vážnému zánětu ledvinové pánvičky nebo ledvin. Léčbou nachlazení pověřme lékaře: použití nevhodných antibiotik je nejen neefektivní, ale zároveň zvyšuje i možnost další infekce.

 

Co by jsme v žádném případě neměli dělat, když trpíme nechlazení

Během nachlazení se vyhýbejme potravinám iritující ledviny, jako např. čokoláda, silné koření, káva či alkoholické nápoje. Prádlo z umělého vlákna podporuje množení bakterií - místo ní používejme kousky oblečení ze 100% bavlny. Nepoužívejme silnější pěny do koupele či sprchové gely, v tomto období se snažme používat výhradně přípravky určené pro intimní hygienu. Tato upozornění určitě dodržujme v zájmu efektivní léčby nachlazení.

 

Další doporučení

Zácpa či průjem můžou též podpořit vniknutí bakterií do močevé trubice, proto se snažme léčit tyto příznaky co nejrychleji, musíme být mimořádně obezřetní i při používání sociálních zařízení. Při léčbě nachlazení pomáhá ve velké míře též časté umývání rukou. V zájmu přočištění močových cest pijme větší množství tekutin než obvykle.

 

Vědeli jste, že...?

Na místo antibiotik – pod dohledem lékaře – můžeme na léčbu nachlazení a jejich příznaků vyzkoušet i medvědici lékařskou nebo americkou brusinku. Na základě zkušeností jsou v převážné většíně případů při léčbě jednoduchého nachlazení účinné obě.

Domácí léčba vyrážek | Účinné domácí postupy 153

Ucpání mazových žláz bakteriemi, které přenášejí infekci je doprovázeno vznikem těžko se hojících, bolestivých a zanícených pupínků. Ani v tomto případě nemusíte urychleně vyhledat lékařskou pomoc, případně rady kosmetičky: i domácí léčba tohoto problému může být efektivní. Pomáhá např. zelenina a ovoce, na odstranění vyrážek jsou mimořádně účinné hrozny.     Zanícené vřídky se ...
Čtěte dále

Glaukom, jeho příznaky a léčba | Na co třeba dbát? 153

Přesto, že se zelený zákal nedá léčit a nelze mu ani předcházet, pokud se s jeho léčbou začne včas, může se zabránit zhoršování stavu. Proto je dobré znát, jaké jsou příznaky i příčiny  zeleného zákalu, které onemocnění způsobují. Ve skutečnosti není zelený zákal zákalem, ale degeneračním onemocněním nervů, je následkem odumírání nervových vláken zrakového nervu sítnice (vláken gangliový...
Čtěte dále

Léčba houbového onemocnění nohou - Prevence houbového onemocnění nohou 153

Loupání kůže na patách, svědění a změna barvy kůže na nártu, popraskaná kůže mezi prsty na nohou - to vše jsou příznaky toho, že jsme se stali obětí velmi nepříjemné infekce, houbového onemocnění nohou. Zachovejme klid, houbové onemocnění nohou se dá léčit a dá se mu i předcházet. Stejně tak jako plíseň, i houby zodpovědné za vznik houbového onemocnění nohou mají v oblibě teplé a vlhké prostř...
Čtěte dále