Afty: provázejí nás celý život

Člověk, který ještě netrpěl kvůli aftům lze považovat za šťastlivce. Tohoto nepříjemného vředu vznikajícího v ústech je zbavit se natrvalo skoro až nemožné.

Afty: provázejí nás celý život

 

Afty jsou jedním z nejčastějších onemocnění ústní dutiny. Podle některých výzkumů se týká alespoň dvaceti procent populace již v dětství, podle jiných výzkumů se jedná až o šedesát procent populace. Jejich název pochází z řeckého slova Áphta, jeho význam je však do dnešního dne sporný: podle někoho znamená "pálivý", jiný tvrdí, že je to "vředovitý opar". V podstatě jsou oba názvy velmi výstižné, protože tato nemoc zapříčiňuje šedo-bílé vředy se zapáleným okrajem. Konzumace jídel a tekutin je kvůli poraněnému epitelu bolestivá a vyvolává pálivý pocit v ústech. Nejprotivnější vlastností aftů je, že nás provázejí během celého našeho života, zbavit se jich natrvalo je skoro až nemožné. Cyklicky nás potrápí znovu a znovu, navíc - jak už toho času zjistil i Hippokrates - se zvyšujícím věkem se objevují stále častěji.

 

Typy aftů

 • Afta minoris (druh Mikulicz): je nejčastěji se vyskytujícím typem aftu, nezávisle na věku se může objevit i u dětí i dospělých. Může se objevit v kterékoli části úst: na rtech, ústní sliznici, ústním patře, jazyku ale třeba i na dásních. Způsobuje menší, méně bolestivé vředy, které se hojí relativně rychle.
 • Afta majoris (druh Sutta): v případě, že velikost aftu minoris dosáhne nebo překročí průměr 5-6mm, změní se i její posouzení z lékařského hlediska. Vlastně se nemusíme lekat ani v tomto případě, protože nejde o vážnou nemoc. Její nepříjemnost spočívá v tom, že zapříčiňuje vznik velkých vředů, které mohou narůst až na 2-3 cm a svou velikostí způsobují větší bolesti, navíc mohou zapříčinit i problémy s přijímáním stravy.
 • Herpetiform ulceratio (druh Cooke): je velmi vzácným typem a vyskytuje se především u žen. Jedním z jeho příznaků je, že malé puchýřky vznikají v ústní dutině najednou a může jich být najednou i sto. Později téměř splývají a znemožňují přijímání potravy. Naštěstí ani tento stav nepřetrvává dlouho, může se však stát, že se určitý čas bude vracet po měsících pravidelně.

 

Příčiny jejich vzniku

V současnosti ještě neumějí posoudit ani lékaři přesně, co podmiňuje vznik aftů, s určitostí však můžeme říci, že mezi příčiny vzniku můžeme zařadit poranění sliznice. Některé výzkumy dokázaly propojení mezi citlivostí na mouku a afty, proto je možné, že bezlepkovou dietou můžeme předejít jejich vzniku. Vědecké vysvětlení tedy neexistuje, odborníci se však shodují na tom, že při vzniku aftů hraje roli oslabený imunitní systém.

 

K vytvoření aftů resp. zvýšení náchylnosti na jejich tvorbu přispívají také:

 • Přemnožení baktérií, virusů a kvasinek
 • Některé choroby a zdravotní stavy, jako např.: cukrovka a citlivost na mouku, nesprávné fungování střev, některé oční nemoce a slabý imunitní systém
 • Iritující látky (kouření, koření)
 • Dlouhotrvající užívání antibiotik
 • Nedostatek železa nebo vitamínů (málo vitamínu C a vitamínu B12)
 • Konzumace teplých jídel a nápojů
 • Nevhodné nasazené, nebo dráždivé zubní náhrady
 • Stres, úzkost, deprese
 • Potravinové barviva obsahující azobarviva (např: E102, E104, E107, E110, E122, E123, E124, E127, E128, E129, E131)

 

Léčba aftů

Naštěstí afty v převážné většině případů nepřetrvávají dlouho a nebrání nám vykonávat každodenní činnosti. Ke zmírnění příznaků existují různé výplachy a náplasti (ty nejúčinnější obsahují tanin resp. Lidokain), jakož i řešení prostřednictvím přírodního léčitelství nebo klasického lékařství. V případě, že jsou vředy příliš velké a nedochází ke zlepšení, je vhodné vyhledat pomoc odborníka!

Léčba houbového onemocnění nohou - Prevence houbového onemocnění nohou 153

Loupání kůže na patách, svědění a změna barvy kůže na nártu, popraskaná kůže mezi prsty na nohou - to vše jsou příznaky toho, že jsme se stali obětí velmi nepříjemné infekce, houbového onemocnění nohou. Zachovejme klid, houbové onemocnění nohou se dá léčit a dá se mu i předcházet. Stejně tak jako plíseň, i houby zodpovědné za vznik houbového onemocnění nohou mají v oblibě teplé a vlhké prostř...
Čtěte dále

Domácí léčba vyrážek | Účinné domácí postupy 153

Ucpání mazových žláz bakteriemi, které přenášejí infekci je doprovázeno vznikem těžko se hojících, bolestivých a zanícených pupínků. Ani v tomto případě nemusíte urychleně vyhledat lékařskou pomoc, případně rady kosmetičky: i domácí léčba tohoto problému může být efektivní. Pomáhá např. zelenina a ovoce, na odstranění vyrážek jsou mimořádně účinné hrozny.     Zanícené vřídky se ...
Čtěte dále

Glaukom, jeho příznaky a léčba | Na co třeba dbát? 153

Přesto, že se zelený zákal nedá léčit a nelze mu ani předcházet, pokud se s jeho léčbou začne včas, může se zabránit zhoršování stavu. Proto je dobré znát, jaké jsou příznaky i příčiny  zeleného zákalu, které onemocnění způsobují. Ve skutečnosti není zelený zákal zákalem, ale degeneračním onemocněním nervů, je následkem odumírání nervových vláken zrakového nervu sítnice (vláken gangliový...
Čtěte dále