Léčba a příznaky mumpsu (příušnic) | Co proti němu můžeme udělat?

Mumps (příušnice) není ve skutečnosti nic jiného, než akutní zánět příušních žláz, za kterým stojí virová infekce s velmi nepříjemnými příznaky. V povědomí lidí utkvěl jako dětské onemocnění - protože se týká zejména dětí, ale může propuknout i v dospělosti. Proto je velmi důležité, abychom znali příznaky a příčiny jeho vzniku.

Léčba a příznaky mumpsu (příušnic) | Co proti němu můžeme udělat?

Mumps (příušnice) se většinou objeví pouze jednou za život, protože ti, kteří ho už překonali nebo jsou proti němu očkovaní, se stávají vůči viru, který způsobuje zánět příušních žláz odolnými. Je zajímavé, že mumps (příušnice) se často objevuje pouze na jedné straně, přičemž příušní žlázy jsou v oblasti krku umístěny symetricky.

Příčiny vzniku mumpsu (příušnic) a prevence

Mumps (příušnice) způsobuje vir Paramyxovirus parotitidis – RNS. Podobně jako vir chřipky, tak i vir mumpsu (příušnic) je aktivnější v chladnějším počasí. Šíří se kapénkovou infekcí přes dýchací cesty. Pokud nakažený zakašle nebo kýchne, vir se rozptýlí do vzduchu, a tak se snadno dostane do zdravého organismu. Můžeme se s ním nakazit i nepřímo, stačí se dotknout infikovaných předmětů - například držadla v autobuse, potom si přetřít oči, ústa nebo nos: při kontaktu se sliznicí se vir mumpsu (příušnic) okamžitě aktivuje. Právě z tohoto důvodu je důležité pravidelné a důkladné mytí rukou (i nakaženého) a v období epidemie je vhodné nosit jednorázovou zdravotnickou roušku, kterou je možné snížit riziko nákazy. Naštěstí proti němu existuje i očkování, které se v 95% osvědčilo jako účinné. Během onemocnění nenavštěvujte školu, nechoďte do práce, na úřady a nepoužívejte hromadnou dopravu. Pokud nejste nemocní, ale cestujete do rizikových zemí mimo Evropy (Afrika, kromě Egypta a Lybie, ale patří sem i Asie a Pákistán), určitě před cestou žádejte očkování proti mumpsu (příušnicím).

Existují jednoznačné příznaky

Včasná diagnóza onemocnění je znemožněna tím, že infekce ve většině případů neprojevuje minimálně dva - tři týdny žádné příznaky. A to i přesto, že vir mumpsu (příušnic) je aktivní ještě před projevením příznaků a ze slin je možné zjistit jeho přítomnost už po týdnu po infikování. Z hlediska šíření nákazy jsou nejrizikovějším obdobím dva dny před objevením onemocnění a následně ještě dalších pět dnů. V tomto případě vlastně nastává situace, kdy se vir mumpsu (příušnic), který se dostane do dýchacích cest, vydá na cestu směrem k příušním žlázám - jejich úkolem je tvorba slin, kde se začne rychle rozmnožovat. Vlivem toho se příušní žlázy zanítí a napuchnou, co je vlastně typickým znakem mumpsu (příušnic). Na dotyk - i bez něj - jsou žlázy bolestivě napnuté, zduřelé, pulzují a bolí bodavou bolestí.

Kromě toho může mumps (příušnice) vyvolat i další nepříjemné těžkosti, které se často vyskytují všechny najednou:

 • Tupá, bodavá nebo křečovitá bolest hlavy,
 • Bolesti kloubů,
 • Nevolnost nebo zvracení,
 • Průjem,
 • Zápach z úst,
 • Mírné křeče v podbřišku,
 • Únava, slabost,
 • Nechutenství,
 • Těžkosti s polykáním,
 • Vysoká teplota nad 38°C

Tyto příznaky se mohou objevit ještě před zduřením příušních žláz. Pokud je na sobě zpozorujete, co nejdříve vyhledejte lékaře, který může infekci mumpsem (příušnicemi) vyloučit. Může se totiž stát, že se jedná o zánět mandlí nebo ucha, které se dají léčit léky nebo alternativními metodami. Na rozdíl od toho,  je třeba se v případě mumpsu (příušnic) soustředit na posílení imunitního systému a na zmírnění příznaků, ale i na to, aby se zánět nerozšířil do celého organismu.

Zmírnění příznaků mumpsu (příušnic)

Jelikož proti viru mumpsu (příušnic) neexistuje lék, nemůžete udělat nic jiného, než přečkat přirozený průběh onemocnění. Pokud byste však dobu léčby zkrátili, měli byste svůj imunitní systém pravidelně podporovat, aby mohl účinněji bojovat proti zánětu. Skvělé na posílení imunity jsou léčivé houby - např. shiitake - čerstvé červené ovoce, ale účinnými pomocníky jsou i probiotika a prebiotika.

V případě mumpsu (příušnic) se doporučuje:

 • Maximální klid na lůžku až do úplného vyléčení.
 • Užívání léků na snížení zánětu.

Zvýšený příjem tekutin, vyhýbejte se těm, které podporují tvorbu slin (citrusy, slané pokrmy apod.), protože zvětšují velikost zduření a tím i bolesti. Nejlepší je pít co nejvíce vody. Na zmírnění bolesti způsobené zduřením žláz můžete použít nahřáté polštářky naplněné solí, ale výborně poslouží i ledový obklad. Podle možnosti konzumujte taková jídla, která se dají snadno polknout, tedy kašovitou stravu.

Mohou se objevit i komplikace

Při dostatečné pozornosti nezpůsobuje vhodně léčený mumps (příušnice) vážné zdravotní problémy. Ale rozšíření zánětu do organismu může mít za následek velmi vážné komplikace. Mezi nejčastější komplikace patří:

 • U chlapců a mužů zvětšení varlat, kvůli čemu může mumps (příušnice) u dospělých mužů způsobit i neplodnost.
 • U dospělých žen může nastat zvětšení vaječníků.
 • Pankreatitida (zánět pankreatu).
 • Může se stát, že zánět zasáhne míšní tekutinu a může poškodit mozko- míšní blány, co může vést k meningitidě (zánětu mozkových blan).
 • Zhoršení sluchu, hluchota.

Co na to vědci?

Odborníci Royal Liverpool and Broadgreen University Hospital v odborném časopise BJU International uveřejnili závěry svých studií, ve kterých upozornili na to, že mumps (příušnice) je v okruhu mladých, dospělých mužů ve vysokých procentech doprovázený zánětem varlat, co může způsobit jejich neplodnost. Proto je velmi důležité, aby neočkovaní mladí lidé dostali očkování proti mumpsu (příušnicím).

Věděli jste?

Mumps (příušnice) může znamenat velké riziko i na začátku těhotenství, v 12. - 16. týdnu, protože v tomto období může vést k spontánnímu potratu. Pokud potrat nenastane, infekce neznamená pro nenarozené dítě riziko a nepoškodí plod.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0028146/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2542890/

http://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1004791

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1633545/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16336344

 

Glaukom, jeho příznaky a léčba | Na co třeba dbát? 153

Přesto, že se zelený zákal nedá léčit a nelze mu ani předcházet, pokud se s jeho léčbou začne včas, může se zabránit zhoršování stavu. Proto je dobré znát, jaké jsou příznaky i příčiny  zeleného zákalu, které onemocnění způsobují. Ve skutečnosti není zelený zákal zákalem, ale degeneračním onemocněním nervů, je následkem odumírání nervových vláken zrakového nervu sítnice (vláken gangliový...
Čtěte dále

Léčba houbového onemocnění nohou - Prevence houbového onemocnění nohou 153

Loupání kůže na patách, svědění a změna barvy kůže na nártu, popraskaná kůže mezi prsty na nohou - to vše jsou příznaky toho, že jsme se stali obětí velmi nepříjemné infekce, houbového onemocnění nohou. Zachovejme klid, houbové onemocnění nohou se dá léčit a dá se mu i předcházet. Stejně tak jako plíseň, i houby zodpovědné za vznik houbového onemocnění nohou mají v oblibě teplé a vlhké prostř...
Čtěte dále

Přírodní léčba akné | Pomůže zázvor 152

Vyléčit dospívající pokožku, která je posetá vyrážkami- akné, není tak jednoduché. Jejich vznik je podmíněn někdy i používáním nevhodných přípravků v období puberty. Obchody nabízejí produkty, které tyto příznaky jenom zmírní, ale neodstraní. Zde, nám skvěle pomůže zázvor, odborným názvem zázvor lékařský, který má skvělé účinky v boji s akné.   V období dospíván...
Čtěte dále