Kardiovaskulární onemocnění

Je už dávno známo, že náš biologický věk nezávisí na počtu let, ale od stavu našich cév. Znalost aktuálního stavu cév je proto z hlediska našeho zdraví velmi důležitou informací. Kardiovaskulární onemocnění zapříčiněné arteriosklerózou v důsledku nezdravého života bez dostatečného pohybu, kouření, nezdravého stravování či jiných negativních vlivů z okolí jsou bohužel v naší zemi velmi častým problémem.

Kardiovaskulární onemocnění

 

Koronární srdeční choroba je jedním z nejčastějších onemocnění, které mohou vést k infarktu nebo předčasnému úmrtí. Této chorobě se dá předejít, případně pokud se již projevila se dá její vývoj zpomalit nebo úplně zastavit, dokonce je možné zbavit se jí i úplně, k tomu je však potřeba provést radikální změny životního stylu (např. Stravovací návyky, pohyb atd.) , případně je třeba aplikovat i léčbu léky.

 

Neovlivnitelné faktory – rodinná anamnéza (dědičnost)

 • Věk
 • Pohlaví

Ovlivnitelné faktory: poruchy tukové výměny (celkový cholesterol, LDL a HDL cholesterol, hladina triglycerinů).

 • Vysoký krevní tlak
 • Cukrovka
 • Kouření
 • Nedostatek pohybu
 • Stres

Případná současná existence dvou z těchto faktorů zvyšuje riziko vzniku infarktů až čtyři krát, v případě tří faktorů se riziko zvyšuje desetinásobně. Cévní systém může být ohrožen i v případě nižšího věku při normálním krevním tlaku a normální hladině krevních tuků, k infarktu může dojít i náhle bez jakýchkoli předchozích příznaků.

 

Vysoký krevní tlak

Krevní tlak je vlastně tlak vyvíjený krví na stěny cév měřený v milimetrech rtuťového sloupce (Hgmm).

Optimální krevní tlak je 115/75 Hgmm. O vysokém krevním tlaku mluvíme tehdy, když překročí hodnoty 140/90 Hgmm.

Poškození srdce zapříčiněné vysokým krevním tlakem vede k předčasnému vzniku onemocnění resp. úmrtí, čemu se můžeme zdravým životním stylem a léčbou krevního tlaku úspěšně vyhnout.

Vysoký krevní tlak vytváří předpoklady i pro vznik mozkové mrtvice, srdečního infarktu, srdeční nedostatečnosti, ledvinové nedostatečnosti a jiných kardiovaskulárních či oběhových problémů.

Dědičnost, pokročilý věk (krevní tlak se po dovršení 45. roku života zvyšuje), pohlaví (muži jsou ohroženi více než ženy) jsou těmi rizikovými faktory, které nelze ovlivnit.  Naštěstí příznivě můžeme ovlivnit obezitu, přehnané solení a konzumaci alkoholu, životní styl s nedostatkem pohybu, kouření a ukvapený životní styl.

Zdravým životním stylem můžeme v určité míře přispět i ke snížení již existujícího vysokého tlaku. Je vědecky podložené, že v případě vysokého tlaku je riziko vzniku koronární srdeční choroby tři až čtyři krát vyšší, než riziko vzniku nedostatečného mozkového oběhu (stroke) až sedm krát vyšší. V případě, že se krevní tlak nenormalizuje ani díky zdravému životnímu stylu je nutná léčba léky. (V současnosti je známých 6 druhů léků). Pravidelné užívání léků na snížení krevního tlaku není možné přerušit, protože krevní tlak se následně opět zvýší.

 

Krevní tuky

Dnes je již prokázáno, že množství tuků a arterioskleróza spolu úzce souvisí (vysoký cholesterol a / nebo triglyceridy). Existují lidé, kteří vysokou hladinu cholesterolu a triglyceridů zdědili, u jiných zapříčiňují vysoký obsah tuků v krvi nesprávné stravovací návyky.

 

Změnou životního stylu - v případě potřeby doplnění léky - lze hladinu cholesterolu a triglyceridů normalizovat, čímž se sníží i riziko vzniku koronární srdeční choroby, srdečního a mozkového infarktu, či náhlého úmrtí.

 • U zdravých lidí je akceptovatelná hladina cholesterolu 5.2 mmol / litr.
 • V případě osoby s koronární srdeční chorobou (v případě překonání srdečního infarktu nebo operace cév) je cílová hodnota pod 3,5 mmol / litr.
 • Hladina triglyceridů a LDL cholesterolu by měla být pod 1.7 mmol / litr.
 • HDL cholesterol (dobrý, ochranný cholesterol) by měl být nad 1.5 mmol / litr.

 

Hladinu cholesterolu a triglyceridů můžeme snížit, pokud se budeme vyhýbat konzumaci tuků živočišného původu tzv. nasycených tuků, nebo užíváním léků. Hladinu dobrého, HDL cholesterolu víme zvýšit fyzickou aktivitou resp. pohybem.

 

Vysokou hladinu krevních tuků mohou kromě přehnané konzumace příliš mastných jídel zapříčinit i faktory, jako např. přehnaná konzumace uhlohydrátů a alkoholu, nesprávné regulována cukrovka, obezita (přibírání typu jablko), případně antikoncepční pilulky nebo některé léky. Snížení hladiny krevních tuků o jedno procento může snížit riziko vzniku srdečního infarktu a náhlého úmrtí až o dvě procenta.

 

Artérioskleróza

Zúžení cév je důležité zjistit včas a co nejdříve vyhledat odborníka, ještě důležitější je však prevence.

 

Preventivní opatření:

 • normalizace tělesné váhy
 • zvýšená fyzická aktivita
 • zamezení kouření
 • normalizace krevního tlaku, pulsu, arytmie
 • udržování krevního cukru a krevních tuků na normální hladině
 • zamezení konzumace alkoholu, kávy, černého čaje, perlivých nápojů
 • hormonální léčba žen v přechodném věku (pokud nejsou překážky)

 

Varovné signály

 

 • Zúžení koronárních cév srdce: bolestivý tlak na hrudi v případě námahy nebo v klidu, únava, dušení, zrychlená činnost srdce, arytmie, závratě, bolesti v oblasti žaludku, bolesti čelisti atd.
 • Zúžení mozkových cév: bolesti hlavy, závratě, zapomnětlivost, přechodné poruchy řeči, slabost končetin, nejistá chůze apod.
 • Zúžení cév v končetinách: bledé, studené končetiny, jejich brnění, bolesti končetin během chůze, snížení vzdálenosti chůze apod.

 

Komplikace

 • Srdeční infarkt, odumření srdečního svalu (případně prasknutí), srdeční nedostatečnost (plicní edém)
 • Mozkový infarkt, paralýza, krvácení do mozku
 • Odumření končetin, gangréna, amputace
 • arteriosklerózu je možné diagnostikovat arteriografií, ultrazvukovým vyšetřením, zátěžovým EKG, srdeční katetrizací, magnetickou rezonancí, angiografií cév apod.

 

Léčba zúžení cév léky

Tento proces je kromě změny životního stylu (faktorů, které zvyšují riziko vzniku) možné zastavit resp. zlepšit i léčbou širokou škálou léků, jako jsou např. léky na snížení krevního tlaku, stabilizátory srdečního rytmu, léky na rozšíření cév, léky na snížení krevních tuků, léky zabraňující srážení krve apod.

V případě, že výše uvedené možnosti již nestačí, přicházejí v úvahu operační zákroky: rozšíření cév, umístění síťky (tzv. Stentu), výměna cév apod.

Zelenina a ovoce: 10 dávek denně pro dlouhý život 3

Podle vědců z londýnské Imperial College, můžeme významně snížit riziko infarktu, mozkové příhody, rakoviny a předčasného úmrtí konzumací deseti dávek ovoce a zeleniny denně. Z jejich výzkumu vyplývá, že nejlepší výsledky dosáhneme, pokud při každé příležitosti zkonzumujeme asi 80 gramů ovoce a zeleniny. Odborníci už dávno doporučují v zájmu předcházení nejčastějším a zároveň nejnebezpečnější...
Čtěte dále

Jídla proti zánětům | Co jíst proti zánětům 2

Zánět je důležitou součástí obranné funkce organismu. Vyvolává ho většinou nějaká infekce, choroboplodné zárodky, popálení, porucha funkce nebo fyzické zranění. Sám o sobě není onemocněním, ale příznakem, v podstatě příznakem procesu léčení. Problém způsobuje, pokud trvá déle, než je to nutné (je chronický), pokud je velmi intenzivní nebo pokud se jeho následkem organismus obrací sám proti sobě (n...
Čtěte dále

Léčivé účinky kajenského pepře: proč bychom ho měli konzumovat pravidelně? 1

Nejdříve si musíme říci, že Kajenský pepř, i navzdory svému jménu, patří ve skutečnosti mezi chilli papričky. Právě proto ve velkém množství obsahuje pálivou esenci - kapsaicin - který způsobuje jeho charakteristickou pálivou chuť. Je odpovědný i za mnoho dalších léčivých vlastností. Spaluje tuk, snižuje zánět, podporuje trávení, je účinný proti bolesti hlavy, má významné antibakteriální účinky, z...
Čtěte dále