Infarkt a jeho příznaky | Potíže a varovné znaky

V případě srdečního infarktu je nejdůležitější, aby se nemocný co nejdříve dostal do nemocnice. Největší šance má, pokud víme, jaké jsou příznaky infarktu, a včas zavoláme záchrannou službu. Ještě něco: příznaky srdečního infarktu se objevují často před záchvatem a je třeba je brát v zájmu předcházení infarktu vážně.

Infarkt a jeho příznaky | Potíže a varovné znaky

Většina příznaků, které poukazují na srdeční infarkt, se týká hrudníku, nemocný cítí bodavou bolest, která mu často brání dýchat nebo v mírnějším případě tupý tlak, který trvá několik minut a potom ustane, aby se po chvíli opět objevil. Podobné příznaky může způsobovat i méně závažná angína pectoris. Pokud se jedná o angínu pectoris, příznaky v klidovém stavu brzy ustoupí. Pokud se tak nestane, ihned vyhledejte lékaře. Bohužel, příznaky infarktu nejsou vždy cítit: podle vědců z Harvardské Univerzity u 25 procent nemocných počáteční příznaky chybí.

Primární příznaky

●  Bolest v hrudi: jde o nejčastější příznak a objevuje se především u mužů. V případě srdečního infarktu se bolest objeví zejména ve střední oblasti hrudníku, s jemným vyzařováním doleva.  Bolest často zasáhne i žaludek, a proto se může stát, že si nemocný dává do souvislosti příznaky infarktu se špatným trávením.

●  Pocit tlaku v hrudi: typickým příznakem srdečního infarktu je tlaková bolest, která se objevuje uprostřed hrudníku, trvá jednu-dvě minuty a pravidelně se vrací.

●  Studený pot: mezi charakteristické znaky patří rychle se objevující studený pot. Pokud se tento příznak objeví během sportu, může ho způsobit i jiné onemocnění, ale pokud se objeví v době klidu, s velkou pravděpodobností se jedná o srdeční záchvat.

●  Bolesti paží: objevují se většinou u mužů, jsou vyzařovány z hrudníku a směřují k levému rameni, někdy k oběma ramenům nebo mohou zasahovat i loket. Bolest může být stálá nebo dočasná a může vyzařovat ke krku, k dolní čelisti nebo i k žaludku. Bolesti hrudníku a paží mohou být bezprostředním příznakem infarktu, a proto je berme vážně!

●  Potíže s dýcháním, dušnost: potíže s dýcháním mohou poukazovat i na jiná onemocnění, např. na astma nebo na plicní problémy. Pokud se objevují společně s bolestmi hrudníku, je větší riziko vzniku srdečního infarktu.

●  Úzkost: při srdečním infarktu je jedním z prvních příznaků, úplně instinktivní - často podvědomý -  pocit úzkosti a strach ze smrti.

Další varovné znaky

  • Závratě, ztráta rovnováhy: dalším symptomem, před záchvatem, jsou závratě, často spojené se ztrátou rovnováhy, které mohou vést k bezvědomí. Důvodem je porucha krevního oběhu, která způsobuje nedostatek kyslíku v mozku.
  • Nadýmání: nedostatečná činnost srdce způsobuje hromadění tekutin v organismu. Pokud náhle dojde k otokům kotníků, lýtek nebo cítíme nadýmání, okamžitě vyhledejme odborného lékaře.

Čím více příznaků se najednou objeví, tím je větší pravděpodobnost, že se vyvinul infarkt.

Na co máme ještě dávat pozor?

Kašel: vytrvalý kašel může být předzvěstí infarktu, protože se v důsledku nedostatečné srdeční činnosti může v plicích hromadit tekutina. Mohou se objevit i krvavé hlenové plivance. Symptomy infarktu si nepleťme s již existujícím onemocněním, jako například bronchitida nebo zápal plic.

Vyčerpanost: náhle se objevující bezdůvodná slabost, malátnost - trvající několik dnů nebo i týdnů je časným příznakem blížícího se srdečního infarktu. V těchto případech je třeba si pro jistotu nechat udělat vyšetření EKG.

Nevolnost: může být také symptomem blížícího se infarktu, ale může se objevit i během samotného záchvatu. Jako znak blížícího infarktu je důležité zmínit i potíže odlišné od běžných trávicích potíží, jako například nadýmání v podbřišku nebo náhlé nechutenství.

Rychlý nebo nepravidelný srdeční rytmus: opakovaně se objevující zrychlené bušení srdce, zejména pokud je doprovázeno náhlou malátností, může být také symptomem infarktu. Dejme si včas vyšetřit naše potíže, protože jenom tak se můžeme vyhnout nejenom infarktu, ale i jiným onemocněním srdce.

Trávicí potíže: před infarktem se mnoho pacientů stěžuje na zažívací potíže. Vysvětlení se nachází v krevním oběhu: organismus není schopen ujmout se svých běžných úkolů.

Poruchy spánku: následkem nedostatečné činnosti  srdce se mění i zásobování krve kyslíkem, které vede k neklidu a nedostatku spánku, nezávisle od stresu.

U žen mohou být projevy infarktu odlišné, v jejich případě se častěji objevují:

●   Křeče v podbřišku

●   Bolesti čelistí nebo zad

●   Nevolnost

●   Dušnost

●   Rozmazané vidění

●   Zesilující pocení hlavy

Co hovoří vědci?

Američtí vědci analyzovali symptomy u více než jednoho milionu nemocných, kteří se dostali do nemocnice se srdečním infarktem. Z výzkumu vyplývá, že na rozdíl od mužů ve stejném věku, v případě žen (pod 45 let) se neobjeví často před záchvatem bolest v hrudníku,  je však větší riziko úmrtí. Ve starším věku se však tyto rozdíly pomalu vytrácejí.

Věděli jste?

Neléčený vysoký krevní tlak zvyšuje riziko srdečního infarktu.

Srdeční infarkt se může vyskytnout u každého 183

Srdeční infarkt dominuje jako jedna z nejčastějších příčin úmrtí. Navzdory tomu, že postihuje věkovou skupinu mezi 50 - 60 lety, čím dál častěji se vyskytuje i v mladším věku. V zájmu toho, abychom se mu s větší pravděpodobností vyhli, je důležité poznat příčiny srdečního infarktu. Srdeční infarkt - infarkt myokardu - nastává tehdy, kdy proud krve vedoucí do srdečního svalu uvázne. Pokud nedo...
Čtěte dále

Srdeční infarkt způsobený geny | Viníci jsou známí 158

í příčinou srdečního infarktu je v rozhodujícím množství případů koronární onemocnění, tj. zúžení koronární cévy způsobené jejím vápenatěním, zapříčiněným usazeninami cholesterolu. Vědci nedávno zjistili, že při vytváření krevních sraženin, které ucpávají cévy, hrají roli i chybné geny. Hlavní vyvolávací příčinou srdečního infarktu je v první řadě ukládání cholesterolu, resp. jiných láte...
Čtěte dále

Kardiovaskulární onemocnění | Varovné signály 9

Je už dávno známo, že náš biologický věk nezávisí na počtu let, ale od stavu našich cév. Znalost aktuálního stavu cév je proto z hlediska našeho zdraví velmi důležitou informací. Kardiovaskulární onemocnění zapříčiněné arteriosklerózou v důsledku nezdravého života bez dostatečného pohybu, kouření, nezdravého stravování či jiných negativních vlivů z okolí jsou bohužel v naší zemi velmi častým probl...
Čtěte dále