Fenykl proti onemocněním? | Může pomoci v mnoha věcech.

Špatné trávení, bolesti zubů, nadýmání, záněty, silný kašel: ke zmírnění těchto obtíží nám může pomoci fenykl. Protože je vynikajícím antioxidantem, přispívá k posílení imunity a ženy ho mohou úspěšně použít i při menstruačních bolestech.

Fenykl proti onemocněním? | Může pomoci v mnoha věcech.

Fenykl - Foeniculum vulgaris - pochází původně z mediteránského prostředí, jeho používání se datuje na několik tisíc let a Římané ho požívali před hostinami, aby předcházeli bolestem žaludku a nadýmání. Už ve středověku ho používali na zlepšení trávení a podporu chuti k jídlu a kromě toho ho s oblibou užívali i na tišení bolesti zubů. Jelikož konzumace fenyklu silně ovlivňuje chuťové receptory, v té době bylo u méně poctivých hostinských zvykem, že nabídli hostu nakrájený fenykl předtím, než mu nalili víno horší kvality. Tato výrazná rostlina, připomínající sametový anýz, je vynikajícím kořením a lze z ní připravit výborné alkoholické nápoje. Jeho zdraví prospěšné složky se nacházejí v první řadě v hlíze, dále i v květech, listech a semenech (které jsou ve skutečnosti jeho plody). Fenykl je blízkým příbuzným petržele, mrkve a koriandru.

Příznivé složení

Má nízký obsah kalorií, co lze přičíst skutečnosti, že obsahuje 90% vody a pouze 0,2% tuku. Jedna sklenice fenyklu nám poskytne 14% doporučené denní dávky vitaminu C a asi 10% vlákniny, draslíku a molybdenu. Kromě toho obsahuje i kyselinu listovou, vitaminy B5 a B3 a také další minerální látky: zinek, fosfor, vápník, hořčík, mangan, sodík, železo a selen. Esenciální olej z fenyklu má mimořádné složení a obsahuje nejdůležitější látky, jako isoquercitrin - který se považuje za velmi silný antioxidant, kvercetin a rutin, (druhy účinných flavonoidů) i anethol, který zajišťuje nejvíce příznivých účinků fenyklu.

Proti zažívacím potížím

Jak bylo ve starověku známo, fenykl lze výhodně využít proti trávicím potížím: pomáhá odstranit a předcházet nadýmání a podporuje tvorbu žaludečních šťáv, čímž zlepšuje metabolismus. Užívání fenyklu proti nadýmání je vhodné i pro děti a pro starší osoby. To vše přispívá k tomu, že pravidelná konzumace fenyklu, obzvláště fenyklového oleje, pomáhá k  dosažení vytouženého plochého břicha.

Antioxidant a posilovač imunity

Zejména díky obsahu flavonoidů a vitaminu C, je fenykl výborným antioxidantem, účinně posiluje imunitu a jeho užívání nás může ochránit před volnými radikály, které zvyšují riziko rakoviny, zánětů, onemocnění srdce a cév, jakož i urychlují stárnutí buněk a poškozování DNA. Čerstvá hlíza fenyklu může pomoci zpomalit růst maligních nádorů a nastartovat v rakovinotvorných buňkách jejich programované odumírání. Fenyklový extrakt zmírňuje nepříjemné symptomy a vedlejší účinky chemoterapie. Jeho antioxidanty zlepšují zrak a stav pokožky, která se stane krásnější a svěžejší a zabraňují lámavosti vlasů a nehtů. Díky antimikrobiálním vlastnostem podporují ochranu před infekcemi a přispívají k vyléčení.

Je skvělou  pomocí i při zánětech a kašli

Antioxidant anethol, který se nachází ve fenyklovém oleji, má silné protizánětlivé účinky, které se nejvíce projevují při zažívacích potížích, obzvláště při léčbě zánětu tlustého střeva. Zmírňuje příznaky revma a degenerativních zánětů kloubů, pomáhá léčit zánět očí a horních cest dýchacích a mimo jiné i zánět v krku. Rozpouští hleny, lze úspěšně aplikovat i při dlouhotrvajícím kašli, i když k tomuto  účelu používáme spíše semena fenyklu a jeho listy. Pokud se chceme zbavit kašle, dejme na 3-4 minuty vařit v ¾ litru vody hrst semene a listu fenyklu. Můžeme osladit medem a užívejme co nejteplejší, po doušcích. Není vhodné ho užívat těsně před spaním, protože má mírné diuretické účinky.

Na detoxikaci

Je vynikajícím detoxikantem a jeho příznivé účinky pociťují zejména játra a tlusté střevo, protože fenykl stimuluje funkci jater, osvěžuje krev a tím pádem se i toxiny rychleji vyplavují z těla, zatímco jeho vláknina přispívá k čištění střeva: odstraňuje škodlivé nánosy ze střeva. Fenykl nám může pomoci i při odstranění parazitů a jeho mírně diuretický účinek podporuje detoxikaci ledvin.

Důležitý zdroj draslíku

Jeho vláknina snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi, a proto nám fenykl poskytne dobré služby při předcházení a léčbě cévních onemocnění. Díky významnému množství draslíku, lze užíváním fenyklu regulovat i vysoký krevní tlak, čímž klesá riziko onemocnění způsobených hypertenzí, jako například krvácení do mozku nebo infarkt. Množství draslíku má povahu elektrolytů, čímž napomáhá dopravit nervové impulsy do jejich cíle. Jelikož jeho účinné látky stimulují krevní oběh, fenykl zlepšuje paměť a koncentraci. Železo a histidin (aminokyselina), které se v něm nacházejí, hrají významnou roli v prevenci a léčbě chudokrevnosti, železo je nejdůležitější složkou hemoglobinu a histidin pomáhá tvorbě červených krvinek.

Zmírňuje křeče

Fenykl má mírné zklidňující účinky. Jeho odvar nebo i jako čerstvá zelenina snižuje křeče v podbřišku, ať už jsou zapříčiněny zažívacími potížemi, ledvinovými křečemi nebo menstruačními bolestmi. Jeho užívání se doporučuje i pro těhotné ženy a ženy v klimakteriu: zmírňuje nutkání na zvracení a předchází zvracení. V případě kojících matek nejenom stimuluje tvorbu mléka, ale jeho účinné látky se dostanou přes mléko i k miminku a tím může zmírnit případné bolesti bříška u miminka.

Fenykl a kontraindikace

Extrakt z fenyklu se nesmí podávat kojencům a malým dětem v prvních letech života. V ojedinělých případech může způsobit alergii, která se projeví svěděním úst, jazyka a ústní dutiny. Pokud držíme dietu obohacenou o fenykl, tato kúra nemá trvat dlouho a během ní si máme udělat několik dnů přestávku, bez jeho užívání.

Co říkají vědci?

Vědci z University of Texas zjistili, že anethol, obsažený ve fenyklu, ve velké míře omezuje indukovanou TNF reakci (TNF - faktor nádorové nekrózy), což může vysvětlit jeho protizánětlivé a protirakovinné účinky. Při sledování užívání odborníci z íránské Mazandaran University of Medical Sciences zjistili, že gel z fenyklu způsobuje ztenčení chloupků u žen, trpících mužským ochlupením. Íránští vědci potvrdili také příznivý účinek rostliny na zmírnění předmenstruačního syndromu.

Věděli jste?

V minulosti byl fenykl symbolem obnovy. Lidé se domnívali, že ho užívají hadi v určitých obdobích a této rostlině vděčí za to, že po svléknutí kůže ji mají krásnější a zářivější.

Recepty na pokrmy připravené s fenyklem si můžete přečíst zde.

 

 

zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11199122

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10871845

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3894467/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3748568/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3719290/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15351109

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4

Recepty s fenyklem | 4 chody s fenyklem 171

Fenykl podobný anýzu disponuje četnými zdraví prospěšnými vlastnostmi, a proto se ho vyplatí zařadit do našeho jídelníčku. Nemusíme ho však nutně konzumovat samostatně, tato opravdu zvláštní zelenina může být jednou ze základních surovin při přípravě jídel. Nakonec, vždyť i jednoduchá jídla se s jeho pomocí mohou stát výjimečnými. Fanoušci zvláštních chutí oceňují fenykl, protože i z nejjedno...
Čtěte dále

Zdravý a chutný fenykl 161

Fenykl, lidově nazývaný vlašský kopr - Foeniculum vulgare – je nejznámější rostlinou z čeledi celerovitých. Díky své příjemné chuti je oblíbenou základní surovinou středomořské diety. Je účinným detoxikantem, antioxidantem a má protizánětlivé účinky. Přispívá ke zdraví cév a střevního traktu. Vedle toho fenykl podporuje také trávení, odstraňuje zápach z úst, je bohatým zdr...
Čtěte dále

Existuje řešení proti žaludeční kyselině | Změňte svoje stravovací návyky 1

Přebytek žaludeční kyseliny je zapříčiněn v první řadě nesprávným stravováním. Proto se její příznaky objevují především v zimním období, kdy se drasticky mění naše stravovací návyky. Nemějte však obavy, zvýšená produkce žaludeční kyseliny je možné léčit velmi jednoduše, stačí trochu snažení a pozornosti. Boj proti kyselině může začít!   Charakteristická příčina vzniku přebyte...
Čtěte dále