Alternativní způsoby a bylinky pro cukrovkáře

Cukrovku lze léčit mnoha způsoby, vedle klasických léčebných metod je zde také možnost využití alternativních metod. Mezi ně patří terapie prostřednictvím potravinových doplňků a bylinek.

Alternativní způsoby a bylinky pro cukrovkáře

 

Fakta a omyly

Převážná část cukrovkářů konzumuje určité potravinové doplňky, resp. využívá alternativní terapie v naději, že takovým způsobem zmírní příznaky diabetu nebo vyléčí úplně. Jednou z nich je terapie chromem, která byla dlouho považována za efektivní způsob regulace cukrovky. Nejnovější výzkumy však jednoznačně neprokazují souvislost mezi zvýšeným příjmem chromu a udržováním choroby v přijatelných mezích.Prokázaným faktem je však rovněž důležitost hořčíku. Pro proces regulace hladiny cukru v krvi. Nízká hladina hořčíku totiž zapříčiňuje poruchy sekrece (čili vylučování) inzulínu, proto má jeho doplňování (byť v podobě potravinových doplňků) pozitivní účinky na stav pacientů trpících cukrovkou. Potvrzené nebyly ani pozitivní účinky vanadu, který je mezi cukrovkáři velmi oblíbený, podobně je to i u česneku, ženšenu, zázvoru a kopřivy. Převážná většina potravin rostlinného původu s vysokým obsahem vlákniny však podporuje udržování hladiny cukru v krvi a tímto způsobem přispívá k léčbě příznaků cukrovky.

 

Potraviny doporučené pro pacienty trpící cukrovkou typu 2

 

Borůvka obecná (Vaccinum myrtillus): v lidovém léčitelství k léčbě cukrovky používají její listy. Výzkumy bylo prokázáno, že borůvky snižují hladinu triglyceridů, které hrají důležitou roli při vzniku aterosklerózy (čili zvápenatění cév). Odvar z borůvek posiluje stěny cév, zabraňuje jejich nežádoucí propustnosti, cévy se díky tomuto stávají flexibilnějšími a v konečném důsledku se cukrovkáři stanou méně náchylnými na vznik mírných či těžších zakrvácení.

Hořká okurka (Momordica charantia): je v čínském a ayurvédském léčitelství již dlouho využívána k léčbě cukrovky a vysokého krevního tlaku. Její účinné složky hrají důležitou roli v procesu snižování hladiny cukru v krvi, resp. zvyšují tvorbu inzulínu. Pro dosažení požadovaných výsledků konzumujme denně tři- až čtyřikrát nápoj připravený z 2 dcl vody a 1 polévkové lžíce hořké okurky.

Gurmar (Gymnema silvestre): jeho listy obsahují gymnemové kyseliny, které vyvíjejí svůj účinek na beta buňky slinivky a tímto podporují tvorbu inzulínu. Hladinu cukru v krvi snižuje takovým způsobem, že se jeho aktivní složky připojí k žaludečním receptorům v žaludku odpovědným za příjem sacharózy a takovýmto způsobem zabraňují vstřebávání cukru.

Lopuch obyčejný nebo lopuch větší (Arctium lappa): jeho kořen obsahuje inulin, tanin, hořké látky (seskviterpenové laktony), organické kyseliny jako i vitamin B. Z nich je nejdůležitější inulin, který je výborný na očištění krve a snížení hladiny cukru v krvi. Skvěle detoxikuje játra, ledviny a žaludek, kromě toho je také efektivní při snižování cholesterolu. Konzumace nápoje z lopuchu vyžaduje lékařský dohled, i když jeho nesprávné dávkování může ovlivnit působení syntetických léků předepsaných na cukrovku.

Jestřabina lékařská (Galega officinalis): má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, čistí játra a ledviny, díky jejím močopudným účinkům se organismus prostřednictvím moči rychleji zbaví cukrů a nahromaděných toxických látek. V případě onemocnění cukrovkou je výborně aplikovatelná.

 

Na co je potřebné si během bylinkových terapií dávat pozor?

V případě, že zpozorujeme závratě, nevolnost, zrychlený srdeční tep, průjmy nebo zimnici, nebo v případě poruchy spánku nebo úzkostné stavy, bylinkovou kúru okamžitě prerušme. Pokud je to možné, nepoužívejme najednou několik bylinek, můžou si vzájemně snižovat účinnost.

Cukrovka typu 1 | Příznaky a léčba 151

Informace ohledně cukrovky se často nezmiňují o faktu, že lidi trpící diabetem je možné na základě jejich příznaků, laboratorních výsledků a potřeb rozdělit do několika skupin, to znamená, že cukrovka může mít různé typy.       Cukrovka typu 1 Většinou vzniká v dětství, ale může se objevit i v dospělosti. Nazývá se také "inzulínovou cukrovkou", jelikož pacient potřeb...
Čtěte dále

Léčba aftů | Typy aftů a prevence jejich vzniku 51

Člověk, který ještě netrpěl kvůli aftům lze považovat za šťastlivce. Tohoto nepříjemného vředu vznikajícího v ústech je zbavit se natrvalo skoro až nemožné.     Afty jsou jedním z nejčastějších onemocnění ústní dutiny. Podle některých výzkumů se týká alespoň dvaceti procent populace již v dětství, podle jiných výzkumů se jedná až o šedesát procent populace. Jejich název pochází ...
Čtěte dále

Příčiny inkontinence | Co proti ní můžeme udělat? 2

Příčinou chronického, samovolného úniku moči, tedy inkontinence je, že svaly pánevního dna  nedokážou správně zablokovat průchod moči. Tento nepříjemný příznak může vyvolat i určitá onemocnění, ale ve většině případů se připisuje věku. Schopnost udržení moči u mužů stejně tak jako u žen záleží od funkce dvou velkých svěračů - hrdla močového měchýře a močové trubice. Do procesu vyprazdňov...
Čtěte dále