Šipky a jejich účinky | Vitamin C na ochranu zdraví

Šipky jsou oblíbeným ovocem divoké růže šípkové. Dužina jejich středně červených, třpytivých bobulí obsahuje velké množství vitamínu C. Tomu vděčí šipky velké části svým blahodárných účinkům. Málokdo však ví, že našemu zdraví slouží i jejich listy.

Šipky a jejich účinky | Vitamin C na ochranu zdraví

Růže šípková - Rosa canina - lidově i psí růže nebo divý šíp je růžovitý, dřevnatý, trnitý keř. Narůstá většinou do výšky 2-3 metry, vydrží téměř všude, ale nejvíce se mu daří na slunných místech. Jeho plody - šipky lze sbírat tehdy, když jsou jasně červené, případně hnědavé, což bývá většinou v období mezi zářím a listopadem. Šipky disponují vysokým obsahem vitamínu C, a značným množstvím vitamínů A-, B1, B2, P a K, jakož i kyselinou nikotinovou, tříslovinami, beta-karotenem, organickými kyselinami a esenciálním olejem. Z minerálů jsou šipky bohaté zejména na hořčík a železo.

Na co jsou dobré šipky?

Díky svému vysokému obsahu vitamínu C posilují stěny cév, a pomáhají předcházet kardiovaskulárním změnám zlepšují stav tkání, stimulují tvorbu kostí a zmírňují příznaky stresu. Podporuje krevní oběh, vyprázdnění toxinů, konzumace šipek se proto doporučuje během detoxikačních kúr i jako doplněk stravy. Výzkumy Linuse Pauling - laureáta Nobelovy ceny poskytují důkazy v souvislosti s tím, že vitamín C užíván ve vysokých dávkách může zabránit vzniku zhoubných nádorů, a v případě již existující choroby zpomaluje chorobné bujení buněk. Šipky účinně posilují imunitní systém, čímž pomáhají předcházet zejména infektům dýchacích a močových cest, jakož i jiných nemocí. Jsou dobrou volbou i při zánětech kloubů a léčbě revmatických bolestí. Pravidelnou konzumací, šipky nejenže zmírňují, ale také uvolní ztuhlé svaly. Kromě toho jsou šipky silně diuretické, a zabraňují průjmu, zmírňují záněty, jejich antioxidační složky vážou volné radikály, které způsobují rakovinu, záněty, cévní choroby, jakož i předčasné stárnutí buněk. Šipky uvolňují křečovité bolesti břicha, předcházejí vzniku ledvinových kamenů, a hromadění tekutin v organismu, resp. regulují činnost štítné žlázy.

Zdravé jsou i listy

Listy šipek sbíráme v létě, ať už z čerstvých nebo sušených, z nich lze udělat vynikající odvar, který zmírňuje trávicí potíže. Kvůli jejich silnému močopudný účinku se však nedoporučuje užívání ve velkém množství, jako vedlejší účinky se může projevit zvracení, nevolnost, poruchy spánku a průjem.

Věděli jste?

Název rostliny v latině znamená psí růži. Údajně ji tak pojmenoval římský polyhistor Caius Plinius a to po tom, jak se voják, který onemocněl po kousnutí zběsilým psem, celkem uzdravil z odvaru připraveného z kořene této rostliny.