Aldosteron a stres

V souvislosti se stresem je často zmiňován hormon kortizol (hydrokortizon), ale o druhém stresovém hormonu, který hraje roli při příznacích nervozity, se mnoho nehovoří. Přitom nárůst hladiny aldosteronu je také součástí stresové odpovědi organismu. Proto snížení této hladiny hraje významnou roli v lehčím zvládání stresových situací.

Aldosteron a stres

Kortizol nebo také hydrokortizon, je hormon produkovaný kůrou nadledvin. Působí protizánětlivě a má antialergenní účinky. Důležitější ale je, že regulací krevního tlaku, tvorby inzulinu a glukózy, jako i regulací látkové výměny se podílí na vytváření adekvátní reakce organismu na stres. Z tohoto důvodu dochází v našem organismu k zvýšení hladiny kortizolu, pokud jsme v napětí. Nyní ale stojí v centru naší pozornosti jiný, méně sledovaný hormon - aldosteron - „měřič hladiny stresu“.

Aldosteron se tvoří ve vnější části kůry nadledvin. Jeho funkcí je kromě jiného i regulace rovnováhy sodíku-draslíku, čím ovlivňuje i správné fungování svalů, mezi nimi i srdce. Jeho množství se vlivem stresu, podobně jako množství kortizolu, zvýší, přičemž roste i hladina mimobuněčné tekutiny, která umožňuje, aby se naše tělo během reálného nebo předpokládaného nebezpečí dostalo do co nejvíce hydratovaného stavu. Důležité je, aby se vlivem arteriálního tlaku dostalo do našeho mozku a srdce více krve. Problém začíná, pokud se příležitostní stres stává nepřetržitým, chronickým a nemocný má pocit, že žije v neustálém nebezpečí. V těchto případech zůstává hladina aldosteronu, jehož úkolem je rychlá, ale krátkodobá pomoc, trvale vysoká.

Vliv zvýšené tvorby aldosteronu působením stresu na zdraví člověka

Stresem nahromaděný aldosteron způsobuje nadměrnou produkci mimobuněčné tekutiny. Její nadměrná produkce způsobuje různé fyzické, respektive i estetické poruchy. Pokud se tkáň přeplní, objeví se typické příznaky zadržování tekutin: soustavné nadýmání, těžké nohy, z lymfo-cévních oběhových problémů svalové křeče a venektázie. A to jsme se ještě nezmínili o nejzuřivějším nepříteli žen - celulitidě s otoky, za jejíž vznik je odpovědný rovněž aldosteron a zvýšená hladina tekutin v mimobuněčné matrici. Vlivem nadměrné tvorby aldosteronu může způsobovat nepříjemné potíže také zvýšený arteriální tlak. Mezi zmíněné potíže patří nespavost, podrážděnost, bolesti hlavy a zejména u žen náhle se ohlašující, rychlé bušení srdce. Příliš velké množství aldosteronu zvyšuje hladinu inzulinu, který potom napomáhá ukládání tuků a sklonu ke vzniku cukrovky, zatímco se vlivem zvýšené hladiny estrogenu prsa a břicho zvětší a menstruace je delší se silným krvácením.

Naskytne se otázka, jaká je přiměřená hladina aldosteronu?

Pokud vyšetření krve ukáže hodnotu hormonu 30-290  pg/l, můžeme být klidní, naše hladina aldosteronu je v normě. Za hraniční hodnotu můžeme považovat hladinu mezi 290 až 350 pg/l. To znamená, že náš organismus dosáhl maximálně tolerovanou hranici. Převyšuje-li hodnota 350 pg/l, stává se snížení aldosteronu neodkladnou záležitostí a s trochou pozornosti se dá snadno dosáhnout:

  • Postarejme se denně o alespoň dvoulitrový příjem vody. Je to nejsnadnější metoda na podporu močení. Dbejme na to, abychom pili vodu s nízkým obsahem sodíku - 3 mg/l.
  • Pokud cítíme, že nás nadýmá, zdržme se užívání diuretik a projímadel. Ty totiž výrazně snižují obsah draslíku, nepostradatelného pro činnost srdce a svalů.

Zkusme konzumovat jídla bez soli nebo pouze s malým množstvím soli. Ideální by bylo, kdyby přidaná sůl nepřesahovala 5 gramů za den. Proto se vyhýbejme i konzumaci  lahůdkových masných produktů, zrajících sýrů a jídlům z konzervy. Solí se totiž do našeho organismu dostává sodík a zároveň s ním se zvyšuje i hladina aldosteronu, aby regulovala zdravou rovnováhu sodíku-draslíku v organismu.

Léčba aftů | Typy aftů a prevence jejich vzniku 50

Člověk, který ještě netrpěl kvůli aftům lze považovat za šťastlivce. Tohoto nepříjemného vředu vznikajícího v ústech je zbavit se natrvalo skoro až nemožné.     Afty jsou jedním z nejčastějších onemocnění ústní dutiny. Podle některých výzkumů se týká alespoň dvaceti procent populace již v dětství, podle jiných výzkumů se jedná až o šedesát procent populace. Jejich název pochází ...
Čtěte dále

Vysoký krevní tlak | Příznaky | Příčiny 4

Vysoký krevní tlak (hypertenze) není sám o sobě onemocněním, ale vážným rizikovým faktorem, který zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. Proto může zachránit život, pokud jsou známé příznaky vysokého krevního tlaku, protože takto se dá předejít komplikacím. Angina pectoris - onemocnění, které zasahuje koronární cévy - infarkt myokardu, krvácení do mozku - to je pouze několik vážných onemocněn...
Čtěte dále

Probiotika proti depresi | Úzkost a bakterie 3

Probiotické bakterie (probiotika) tvořící střevní flóru podporují nejenom zdravé trávení, přiměřené vstřebávání živin a správné fungování imunitního systému. Podle výzkumů mohou být tyto blahodárné mikroorganismy vhodné i k léčbě úzkosti a prevenci deprese. 80 % imunitního systému člověka se nachází v tlustém střevu a jeho fungování elementárně ovlivňuje střevní flóra, která je tam rovněž pří...
Čtěte dále