Osteoporóza a vitamin K

Vitaminu K se dostává v prevenci a léčbě osteoporózy méně pozornosti,  než by bylo třeba. Přitom nejenom, že zmírňuje příznaky osteoporózy, ale zabraňuje také usazení vápníku na stěnách cév, čím se pomáhá vyhnout zúžení cév.

Osteoporóza a vitamin K

Hustota našich kostí se mění během celého života. Počínaje narozením do zhruba 30 let nepřetržitě narůstá, potom se postupně snižuje. Osteoporózu dávají dohromady s přechodem zřejmě proto, že tehdy klesne v organismu žen produkce estrogenu, čím se kosti stávají křehčí. Tento jev je pozorovatelný také u mužů, pouze v menší míře. Proces řídnutí kostí značně urychluje i nezdravá životospráva, kouření a přehnaná konzumace alkoholu nebo drog. Ještě více ohroženou skupinou jsou diabetici, osoby s přebytečnou tvorbou hormonu štítné žlázy nebo s onemocněním ledvin. Příznaky osteoporózy jsou velmi nepříjemné a mohou být dokonce i bolestivé. Objeví se bolesti páteře a opotřebování obratlů páteře: větším nebezpečím je, že kosti postupně ztrácejí svou pevnost. Již působením nejmenšího traumatu může dojít ke zlomenině. Mimořádně častým jevem je poranění stehenní kosti, která nese největší část váhy těla.

Vyhněme se předávkování vápníkem

V rámci prevence osteoporózy se denně doporučuje místo 1 gramu vápníku přijat 1,5 gramu. Důležité je tedy dávkování. Stejně důležité jako to, aby se vápník určený pro kosti dostal na místo určení. V případě předávkování, zejména pokud ho přijímáme v nepřirozené formě, se může snadno stát, že se přebytečný vápník uloží na stěnách cév, které budou časem kornatět. Následkem nepromyšlené vápníkové kúry může nastat i nezvratné a závažné zúžení cév.

Na co slouží vitamin K?

Vitamin K hraje významnou roli v prevenci osteoporózy, respektive v zmírňování jejich příznaků. Tento méně známý vitamin rozpustný v tuku je schopen syntetizovat střevní flóru člověka, jako i výše postavených živočichů zvířecí říše, a tak, ačkoli silná antibiotika mohou snížit jeho množství, dochází přece jenom zřídka k jeho nedostatku. Pokud přece, jedním z příznaků nedostatku vitaminu K  je snížení odolnosti kostí vůči zátěži, která vede v konečném důsledku k osteoporóze. V prevenci postmenopauzální osteoporózy má vitamin K2 za úkol nasměrovat vápník přijatý do organismu na adekvátní místo, tedy ke kostem a tím pádem zabránit jeho ukládání na stěnách cév. V přirozené formě se tento vitamin nachází zejména v zelené zelenině, kterou je potřebné konzumovat čerstvou, protože během vaření se působením tepla složení vitaminu mění. Nachází se dále - bez nároku na úplnost - ve vejcích, tvarohu, fermentovaných sýrech, ve vepřových a hovězích játrech, v sóji, v medu a v zeleném čaji. Pokud byste chtěli mít pocit bezpečí nejenom Vašich kostí, ale také oběhové soustavy, vápník a vitamin K2 je třeba přijímat do organismu ruka v ruce. Nezapomínejte ale, že vápník se dokáže vstřebat do organismu pouze s pomocí vitaminu D. K vytvoření vitaminu D potřebujeme sluneční světlo - umělé zdroje světla nebo solária nedokáží nahradit přirozené paprsky.

Upozornění!

Pokud trpíme osteoporózou nebo jsme dosáhli věku, kdy můžeme být ohrožení, bude lepší vyhýbat se potravinám obsahujícím nasycené tuky, které zabraňují vstřebávání vitaminu K.

Jídla na posílení kostí 50

Kosti jsou vlastně neustále se regenerující tkáně, u nichž však po dovršení 30. roku života dochází k poklesu, jejich objem se totiž později postupně zmenšuje. Dobrou zprávou však je, že tento proces je možné prostřednictvím vhodného stravování významně zpomalit. Vše co proto musíme udělat je jen zařadit do našeho jídelníčku "superjídla" na posílení kostí.   Vápník, jako i vitaminy D a ...
Čtěte dále

Na co slouží kyselina listová | Vitamin B9 na ochranu plodu během těhotenství 162

Kyselina listová a foláty patří do skupiny vitaminů B a jsou známé i jako vitaminy B9 nebo vitaminy na ochranu plodu. Pro ženy v radostném očekávaní je velmi důležitý zvýšený přísun kyseliny listové, protože tak je možné předcházet mnoha vývojovým vadám plodu. Důležité je především vědět, jaký rozdíl je mezi kyselinou listovou a foláty, patřící mezi vitaminy skupiny B. Foláty se v určitých p...
Čtěte dále

Co je migréna? 114

Pravidelnou bolestí hlavy trpí asi 20 % lidí. Pokud se frekvence bolesti hlavy zvyšuje, respektive mění se její charakter a intenzita, každopádně je třeba vyhledat odborného lékaře a nechat vyšetřit, co bolest způsobuje. Migréna zasahuje ve většině případů jednu stranu hlavy a jedná se o silnou, pulzující bolest. Většinou přichází v podobě záchvatů a často při jejím vzniku hrají roli  faktory...
Čtěte dále