Prebiotika urychlují regeneraci střevní flóry

Prebiotika náš organismus nedokáže strávit, ale i přesto jsou pro naše zdraví nesmírně důležitá. Slouží jako potrava pro blahodárné bakterie žijící v střevním systému. Vlivem snížení množství prebiotik se může narušit rovnováha střevní flóry, následkem čeho může dojít k narušení imunitního systému, co může následně vést k poruchám zažívání nebo i k vzniku onemocnění.

Prebiotika urychlují regeneraci střevní flóry

Pro rozmnožování blahodárných bakterií v střevním systému je potřebné zajistit odpovídající množství prebiotik. Jedná se o přirozenou látku vyskytující se v potravinách, kterou dokáží zpracovat a proměnit na energii jedině tyto mikroorganismy: to nedokáže ani náš organismus, ani škodlivé bakterie, houby, respektive viry, a prebiotika dokážou odolávat i žaludeční kyselině. Pokud se do organismu dostane méně prebiotik - v první řadě oligosacharidů, inulinu, resp. laktózy -, klesne i množství probiotik, co může vést k narušení rovnováhy střevní flóry. Střevní flóra, která bezprostředně ovlivňuje fungování imunitního systému, může řádně plnit svoji funkci pouze tehdy, pokud ji tvoří alespoň 60, podle některých názorů až 80 % blahodárných bakterií.

Přispívají také k tvorbě vitaminů

Prebiotika nestimulují pouze rozmnožování probiotik, ale i jejich schopnost vytvářet vitaminy: díky jejich přítomnosti se zvyšuje množství vitaminů B7 a B12, které se vytvářejí v střevu, jakož i množství vitaminu K. Kromě toho přispívají k udržení správné hladiny cukru v krvi, ke vstřebávání minerálních látek a k vázání karcinogenních látek. Mastné kyseliny, které při procesu jejich trávení vznikají, dodávají energii buňkám tvořícím sliznici střeva. Vědcům z bruselské Université Catholique de Louvain se podařilo zjistit, že prebiotika snižují množství (špatného) LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi, jako i riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Přitom prebiotika zabraňují usazení škodlivých bakterií na sliznici střeva, čím zabraňují i jejich rozmnožování, a stimulováním pohybů tlustého střeva zlepšují zažívání a vyprazdňování.

Napomáhají regeneraci střevní flóry

Rovnováhu střevní flóry narušuje nesprávná výživa, přehnaná konzumace alkoholu a léků a také stres. Vlivem těchto faktorů totiž může dojít k poklesu poměru blahodárných bakterií v střevním systému. Ačkoli se antibiotika využívají na boj proti škodlivým bakteriím, bohužel nešetří kmeny probiotických bakterií. Proto je důležité, abychom současně s užíváním antibiotik zvýšili nejenom přísun probiotik, ale i prebiotik. 

Řešením je vláknina

Nejjednodušším způsobem doplnění chybějícího množství prebiotik je zvýšený příjem rostlinné vlákniny. To se dá dosáhnout speciálními výživovými doplňky, respektive konzumací chřestu, luštěnin, česneku, ovsa, špaldové pšenice, cibule, banánu, pampelišky, aloe vera, jádrovin, především ořechů, jako i čekanky obsahující inulin, artyčoku a topinamburů. Mléko sice neobsahuje rostlinnou vlákninu, ale laktóza obsažená v mléku má prebiotické vlastnosti.

Věděli jste?

Symbiotika jsou  produkty, které obsahují probiotické kmeny a prebiotika v ideálním poměru a množství.

Účinky probiotik | Pozitivní účinky probiotik 51

Základním předpokladem pro správné fungování trávicího systému je stav rovnováhy mikroorganizmů tvořících střevní flóru. K udržování tohoto optimálního stavu přispívají potraviny obsahující probiotické („dobré”) bakterie, resp. potravinové doplňky. Není však jedno, jaké probiotika. Jelikož ¾ část střevní flóry je individuální a jiná u každého člověka.     Imunitní systém závisí ...
Čtěte dále

Léčba nachlazení | Řešení na nachlazení existuje 1

Infekce močových cest trápí dospělé stejně jako děti, nejčastěji se projevuje zánětem močového měchýře ve formě nesnesitelného nachlazení. Bez pochyb se vyskytuje nejčastěji u žen (až 80% žen má zkušenosti s příznaky nachlazení), ale nevyhýbá se ani mužům. Naštěstí nachlazení provázené typickými příznaky se dá jednoduše vyléčit, pokud byla léčba zahájena včas, pozitivní výsledky se mohou dostavit ...
Čtěte dále

Vnitřní očista těla: jak snadno detoxikovat? 1

Úplná vnitřní očista těla je ve skutečnosti komplexní detoxikace, během které z tlustého střeva, trávicího systému a za detoxikaci odpovědných orgánů odstraníme nahromaděné toxiny a škodlivé usazeniny. Jednou za čas se šíří diskuze o tom, zda je vnitřní očista těla potřebná nebo ne. Podle odpůrců se naše tělo samo pravidelně čistí, a proto je úplně zbytečné pomáhat mu: lepší výsledek tím nedo...
Čtěte dále