Kopřivový čaj zvenčí: jak ho používat?

Kopřiva je mimořádně širokospektrální a hodnotná léčivá rostlina. Její dobročinné účinky jsou známy již odedávna, posiluje imunitní systém a aplikovaná ve formě kúry znamená léčbu několika onemocnění. Kopřivový čaj lze úspěšně aplikovat i zvenčí, dokonce i zkrášluje.

Kopřivový čaj zvenčí: jak ho používat?

Odvar ze kopřivových listů nasbíraných na jaře je vynikajícím analgetikem, z  nich připraven sedací koupel zmírní každodenní život lidí postižených revma nebo hemeroidy. K tomu nepotřebujeme nic jiného, pouze přidat pohár kopřivového čaje do vany s horkou vodou. Nezapomínejme ani na to, že kopřiva díky svému vysokému obsahu chlorofylu má silné barvící účinky, a může přebarvit i glazuru či porcelán. Kopřivový čaj je vynikajícím kloktadlem, protože zmírňuje bolesti v krku, a usnadňuje vylučování hlenů. Kloktadlo si připravíme následovně: do půl litru vody přidáme vrchovatou lžíci sušeného kopřivového listu a potřebujeme přidat ještě za lžíci listu ostružiny.

Kopřiva je dobrá i na kožní problémy a revma

Čerstvě ​​nasbírané mladé lístky jsou dobře aplikovatelné na čištění pleti, a pára ze kopřivového čaje přispívá ke zmírnění akné v pubertě. V zájmu dosažení účinnějšího výsledku si po napařování stáhněte póry osvěžujícím odvarem ze kopřivových listů. Dáme 60 gramů suchých a 200 gramů čerstvých kopřivových listů vařit do litru horké vody cca. 10 minut, a pak necháme odstát ještě 20 minut. Přecedíme, a tekutinou navlhčíme vatový tampon, a ráznými pohyby, tak, abychom si přitom nezpůsobily bolest, jím vícekrát protřepeme pokožku obličeje. Odvar ze zbývajícího kopřivového čaje můžeme uskladnit více dní v lednici, takže ani zbytek nevylejme. Lisovanou šťávu z mladých kopřivových listů můžeme použít jako obklad, odstraní alergické zarudnutí pokožky, resp. pálivé, bolestivé příznaky po bodnutí hmyzem, a tamponem namočeným v kopřivové šťávě lze zastavit i krvácení z nosu. Čerstvě sbírána kopřiva je vhodná i proti dně a revmatu, když si jimi šleháme bolestivé části těla.

Umývajme si vlasy kopřivovým čajem

Mnoha způsobuje problém, že ani drahé šampony, balzámy nebo tonikum nedokáže zabránit tomu, aby byly vlasy mastné a s lupy. Naštěstí nabízí kopřivový čaj řešení i na tyto neduhy, protože stimuluje krevní oběh, používa se na mytí vlasů, může zastavit i vypadávání vlasů v raném stádiu. Tentokrát nejsou potřeba žádné čáry-máry, čerstvé listy kopřivy zalijeme horkou vodou, necháme vychladnout a takto připravenou vodou na vlasy, si vlasy jednoduše opláchneme. Důležité je, aby kopřivový čaj byl posledním smývání vlasů, po jeho aplikaci si už na vlasy nenanášajme žádný jiný prostředek. V případě silně mastných vlasů si můžeme do kopřivové vody na vlasy přidat i odvar z přesličky, šalvěje a rozmarýnu. Proti lupům se vyplatí vyzkoušet vlasové tonikum na bázi kopřivy, které si připravíme tak, že v půl litru vroucí vody uvaříme stejné množství - cca 3 hrsti kopřivového kořene. Přecezený čaj si vtierajme do vlasové pokožky 2-3 krát denně, a jeho příznivé účinky nenechají na sebe dlouho čekat.

Věděli jste?

Ačkoli je léčivá síla kopřivy známá již po staletí, ve skutečnosti ji používali jako základní surovinu tkáně už mnohem dříve. Už v hrobech z doby bronzové našli tkáně z kopřivy, které jsou téměř tak silné, jako z plátna. V době první světové války se často kopřivou nahrazovala chybějící bavlna.

Houba kombucha je účinná i proti rakovině 9

Kombucha, které se říká houba, navzdory tomuto pojmenování není opravdovou houbou, nýbrž symbiotickým společenstvím tří kvasinek a různých bakterií. Čaj vyrobený z kombuchy je skutečným elixírem zdraví, který tím, že posiluje imunitní systém, pomáhá udržet naši vitalitu. Je to vynikající detoxikant, slouží jako prevence rakoviny a onemocnění kloubů, napravuje střevní flóru a jako př...
Čtěte dále

Léčivé účinky heřmánku | Kdy a jak ho použít 7

Heřmánek patří mezi nejznámější a nejčastěji používané léčivé rostliny. Je téměř „povinnou“ součástí domácí léčby nachlazení a vyrážek a díky jeho příznivému vlivu na organismus jsou jeho možnosti využití o mnoho univerzálnější: je účinný při většině „každodenních“ onemocnění, které si vyžadují lékařské ošetření pouze v krajním případě. Existuje pouze malé množství léčivých rostlin, jako je h...
Čtěte dále

Test kúr na očistu střeva: která se vyplatí nejvíce 4

Jaro je obdobím detoxikace. V tomto období mnozí zkoušejí různé kúry na očistu střeva. Naše redakce se rozhodla, že zjistí, která je nejlepší kúra na očistu střeva z hlediska poměru cena - kvalita. Proto jsme vyzkoušeli produkty dostupné na internetu s průměrnou cenou. Kterou kúru na očistu střeva jsem si udělala - ptají se mě mnozí, přičemž odpověď vůbec není jednoduchá, hlavně když vezmeme ...
Čtěte dále