Heřmánek: je účinný nejenom proti nachlazení

Heřmánek patří mezi nejznámější a nejčastěji používané léčivé rostliny. Je téměř „povinnou“ součástí domácí léčby nachlazení a vyrážek a díky jeho příznivému vlivu na organismus jsou jeho možnosti využití o mnoho univerzálnější: je účinný při většině „každodenních“ onemocnění, které si vyžadují lékařské ošetření pouze v krajním případě.

Heřmánek: je účinný nejenom proti nachlazení

Existuje pouze malé množství léčivých rostlin, jako je heřmánek, které lidové léčitelství používá už tisíce let. Oblíbenost získaly zejména pro svoji rozšířenost a nízkou cenu. Právě proto se jeho použití rozšířilo nejdříve mezi chudými vrstvami obyvatelstva. Pojmenování heřmánku pochází ze starořeckého slova khamaìmelon, jehož význam je „zemské jablko”. Naznačuje tím nejenom jeho příjemnou, mírně nasládlou vůni, ale i široké možnosti využití a velké množství zdraví prospěšných vlastností. První znaky, které dokazují použití heřmánku v léčitelství, se našli na mumii faraona Ramzesa II. a zmínku o něm nalezneme i v poznámkách řeckého vojenského lékaře Pedania Dioscorideza nebo římského Plinia, kteří také zaznamenali blahodárné účinky této léčivé rostliny. Ve starověku se používal zejména k léčbě kožních onemocnění, onemocnění dýchacích cest, léčbě bolesti hlavy a snížení teploty, později i k léčbě tuberkulózy a moru.

Léčivé složky

Obecně můžeme říci, že nejvíce blahodárných složek se nachází v květu heřmánku. Nejdůležitější z nich jsou hydrofilní - ve vodě rozpustné -  flavonoidy a fenolové kyseliny. Tyto sloučeniny mají skvělé protikřečové, zklidňující a antioxidační vlastnosti. Za své silné protistresové vlastnosti vděčí přítomnosti molekuly flavonoidů s názvem apigenin-7-glukozid. Z rozpustných složek esenciálního oleje z heřmánku jsou z hlediska udržení zdraví účinné zejména terpeny, kumariny a azuleny, které se nacházejí především v květech rostliny. Heřmánek obsahuje glycin (aminokyselina), díky kterému účinně zmírňují svalové a menstruační křeče a působí hlavně na centrální nervovou soustavu a míchu. Tiší bolest a jsou lékem proti revmatickým bolestem a bolestem kloubů.

Heřmánek a nachlazení

Rýma, bolest v krku, teplota a vlhký nebo suchý kašel? Tyto příznaky jsou průvodním jevem téměř všech sezonních onemocnění dýchacích cest, ať už se jedná o chřipku, nachlazení, zánět dutin nebo krku. V těchto případech se osvědčil heřmánkový esenciální olej se svými dezinfekčními a protizánětlivými účinky a úlevu Vám přinese i léčivý čaj z heřmánku, který je navíc účinný i v boji proti škodlivým bakteriím, které způsobují vznik onemocnění.

Dobré řešení i k napařování

V případě chřipky a nachlazení je mimořádně účinný k napařování odvar z heřmánku a esenciální olej, protože jejich účinné látky ředí hleny, zastaví rýmu, čím zmírňují i nepříjemný kašel a čistí dýchací cesty. Další předností heřmánku je, že ničí škodlivé mikroorganismy bez toho, aby poškodil sliznici dýchacích cest. Při inhalaci přispívá zklidňující účinek heřmánku k tlumení bolesti v krku, zatímco díky svým protizánětlivým účinkům zmírňují těžkosti, které jsou způsobené podrážděním dýchacích cest, projevy astmatu a zmírňují také zánět očí. Proti zánětu očí si připravte zábal z heřmánkového čaje, anebo si můžete odvarem oči vypláchnout. Dávejte však pozor, protože v některých případech můžete svůj stav ještě zhoršit. Inhalace odvarem z heřmánku nebo esenciálním olejem, je dobrá i během dne, účinnější je však večer. Pokud budete inhalovat během dne, nechoďte po napařování alespoň jednu hodinu ven a neotvírejte okna. Poslední inhalaci si naplánujte podle možnosti, než půjdete spát, minimálně 5 minut před tím. Abyste zvýšili účinek heřmánku, vypijte po napařování šálek- co nejteplejšího - heřmánkového čaje, který si dochuťte medem nebo třeba i zázvorem. Značně se tím zmírní nejenom příznaky onemocnění dýchacích cest: složky heřmánku navodí kvalitní, klidný spánek, zklidní podrážděné nervy a jsou skutečným osvěžením při  stresu a depresi. Protože účinně podporují pocení, jsou vhodné i na snížení teploty. Pokud budete během onemocnění popíjet dva šálky heřmánkového čaje, Váš všeobecný pocit pohody se během krátké doby značně zlepší a zmírní se i nepříjemné těžkosti. Navíc, jeden šálek heřmánkového čaje denně (nepijte ho během jídla) může přispět i k prevenci vzniku onemocnění dýchacích cest.

Pozoruhodná je i jeho schopnost posílit imunitní systém. Heřmánek podporuje přirozené ozdravné procesy organismu, čemu vděčí především své mimořádně silné schopnosti posilovat imunitní systém. Heřmánek obsahuje velké množství silných antioxidantů, a proto dokáže účinně bojovat i proti volným radikálům, které způsobují předčasné stárnutí buněk, vznik zánětů, nádorů a srdečně cévních onemocnění.

Kloktejte heřmánkem

Odvar z heřmánku je účinným řešením i proti zánětu v krku nebo jiným zánětům ústní dutiny, jako i k léčbě vředů. Odvarem kloktejte několikrát denně a účinek na sebe nenechá dlouho čekat.

Upravuje trávení

Reguluje trávicí procesy a upravuje trávení. Díky tomu heřmánek přispívá i k přirozené detoxikaci organismu. Heřmánek - obzvláště heřmánkový čaj - konzumovaný během jídla nebo po jídle, pomáhá předcházet vzniku trávicích poruch a zajišťuje téměř okamžitou úlevu. Zmírňuje cévní křeče, přispívá k prevenci vzniku a odstranění nadýmání, průjmu a zácpy, dokonce i u malých dětí. Má dezinfekční a antimikrobiální vlastnosti, a proto je možné ho účinně použít k léčbě různých onemocnění, například zánětu žaludku. Konzumací heřmánku se s největší pravděpodobností zbavíte i parazitů ve střevech.

Na vnější použití

Pokud máte vyrážky a akné, měli byste vyzkoušet zábal nebo obklady připravené z heřmánkového čaje nebo heřmánkového esenciálního oleje. Zklidní podrážděnou pokožku, sníží zánět a pomáhají zničit houby a bakterie, které napadly pokožku. Proto se doporučuje i oplachování vlasů heřmánkovým odvarem, díky kterému bude vlasová pokožka zdravější a vlasy lesklejší. Krémy, které obsahují heřmánkový esenciální olej nebo samotný olej a odvar, jsou kromě toho vhodné i k léčbě zlaté žíly, bodnutí hmyzem a ekzému, zmírňují suchost pleti a přispívají k rychlejšímu hojení ran.

Sbírejte ho čerstvý

Heřmánek začíná kvést už v dubnu a můžete ho sbírat až do začátku léta. Sbírají se květy, které můžete použít čerstvé nebo vysušené. Sušíme je tím způsobem, že květy necháme na krátkém stonku a rozložíme je na slunci. Heřmánek se vysuší během několika dnů. Potom ho rozdrtíme, případně pomeleme. Dejte pozor na to, abyste květy nekladly na sebe, protože by se mohly rychle zapařit.

Vedlejší účinky heřmánku

Přesto, že má heřmánek velké množství zdraví prospěšných vlastností, tak jako ostatní léčivé rostliny může v ojedinělých případech vyvolat alergické reakce. Ať už Vás jakkoliv trápí sezónní onemocnění, „nezneužijte“ sílu heřmánku. Jeho užíváním ve velkém množství se může stát, že způsobí nespavost, nevolnost, zvracení a při vnějším použití kožní problémy, například ekzém.

Věděli jste?

Ve starověku se dávaly na kolébky novorozenců malé kytičky z heřmánku, aby je tak ochránily před různými infekcemi a epidemiemi.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210003/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4410481/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21132119

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21042790

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26483209

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3719301/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931201/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23884490

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834722/#CIT0018

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2784024/

Vitamin C - jeho účinky | Vitamin C - případy nedostatku 153

Vitamin C, tedy kyselina askorbová, je vitamin rozpustný ve vodě a je citlivý na teplo a světlo. Je nepostradatelný pro vhodné fungování imunitního systému. Protože ho lidský organismus nedokáže sám vytvářet, jeho doplnění se řeší zevně. Jinak se následkem nedostatku vitaminu C podstatně zhorší obranyschopnost organismu a mohou se objevit infekce, záněty, ale i závažné poruchy. Bez přehánění ...
Čtěte dále

Škodlivé účinky mýdla ׀ Laurylsulfát sodný je nebezpečný 150

Každý z nás klade na osobní hygienu velký důraz. Každý den se sprchujeme, koupeme a několikrát denně si umýváme ruce a nikdy jsme se nezamysleli nad tím, že zatímco ze sebe odstraňujeme choroboplodné zárodky, nevědomě dostáváme do našeho organismu i toxické látky.       První formy na výrobu mýdla- ve kterých byly identifikované látky svým složením podobné...
Čtěte dále

Léčivé účinky levandulového esenciálního oleje 106

Vůně levandule je osvěžující a zároveň i uklidňující a tyto vlastnosti si zachovává i esenciální olej z této rostliny. Navíc, levandulový esenciální olej je schopen i jiného: za jeho nejdůležitější z jeho univerzálních léčivých účinků se považuje schopnost zničit nejběžnější plísňová onemocnění a může se účinně použít k léčbě plísňových onemocnění nohou, nehtů a Candidy. Pokud se řekne slovo ...
Čtěte dále