Mýdlo: lepší je přírodní

Každý z nás klade na osobní hygienu velký důraz. Každý den se sprchujeme, koupeme a několikrát denně si umýváme ruce a nikdy jsme se nezamysleli nad tím, že zatímco ze sebe odstraňujeme choroboplodné zárodky, nevědomě dostáváme do našeho organismu i toxické látky.

Mýdlo: lepší je přírodní

 

 

První formy na výrobu mýdla- ve kterých byly identifikované látky svým složením podobné mýdlům- se našli na území starověkého Babylonu, jsou tedy asi 5000 let staré. V době 1500let před naším letopočtem i staří Egypťané používali na osobní hygienu produkt podobného složení, obsahující alkalické soli, tuky rostlinného a živočišného původu a esenciální oleje.

Pokožka nás ochraňuje- chraňme ji i my

Pokožka průměrného člověka má přibližně 2 m2 a je první obrannou linií lidského těla. Proto je velmi důležité, abychom ji vhodně ošetřovali a chránili, aby byla zdravá a mohla tak plnit svoji hlavní úlohu. Je třeba jí zajistit potřebný přísun minerálních látek a vitaminů. I když máme k dispozici množství ošetřujících přípravků, není jedno, pro který se rozhodneme. Snadno se může stát, že jejich použitím se do naší pokožky mohou dostat kromě účinných látek i látky škodlivé. To platí hlavně u používání mýdel, kterým bohužel nevěnujeme z hlediska péče až tak velkou pozornost a přitom s nimi mezi kosmetickými a čisticími prostředky přicházíme nejvíce do styku.

Toxické látky v mýdle

Ve většině chemicky vyráběných kosmetických přípravků, tedy i v mýdlech, se vyskytují ropné deriváty. Methyl-, ethyl-, butyl-, nebo propylparaben mohou zvyšovat riziko vzniku nádorových onemocnění. Kromě toho patří mezi xenoestrogeny, tedy látky ničící hormony. Protože zabraňují produkci estrogenu, negativně ovlivňují přirozený stav organismu.

Nejnebezpečnější složkou mýdel je  laurylsulfát sodný (Sodium Lauryl Sulfate), který má za úkol zvyšovat čisticí účinek a pěnivost a jeho ,,dvojče“ s obsahem alkoholu- laurethsulfát sodný (Sodium Laureth Sulfate). Ve velké míře dráždí pokožku a může být příčinou vzniku zánětu kůžeekzému, lupů a taktéž vyvolává svědění – hlavně na pokožce hlavy- a pálení očí. Poškozuje zdravotní stav očí a u dospělých může vyvolat vznik šedého zákalu. Z organismu se odbourává minimálně za pět dní a přitom z pokožky zároveň odstraňuje i její přirozenou ochrannou vrstvu. Oslabuje imunitní systém, a pokud dojde ke spojení s jinými chemickými látkami, může vzniknout nitrozamín, který je, podobně jako jiné nitráty používané při výrobě, karcinogenní. Hodně o problematice vypovídá i to, že laurylsulfát sodný se často používá v prostředcích na mytí aut a hubení hmyzu.

Co hovoří vědci?

Vědci z Philipps – Universität v Marburgu prověřili účinek laurylsulfátu sodného na pokožku. Studia zveřejněná v odborném časopise European Journal of Dermatology potvrdila, že zvýšením obsahu laurylsulfátu sodného se zároveň zvýší i míra iritace pokožky.

Používejme přírodní produkty

Pokud budeme používat přírodní mýdla, zcela určitě se dokážeme vyhnout škodlivým dopadům ropných derivátů a laurylsulfátu sodného. Obzvláště se doporučuje mýdlo z kozího mlékakokosového oleje, které si můžeme připravit třeba i doma.

Věděli jste že?

Mýdlo se na jeho začátku používalo hlavně na umývání vlasů a pokožky hlavy. Název mýdlo pochází z latinských jazyků: původ můžeme vyvodit z výrazu,,sapo“, který souvisí s výrazem,,sebo“, označující lůj. Už Plínius starší- starověký encyklopedista a polyhistorik- v  jednom ze svých děl mimo jiné vzpomíná, že nesouhlasí s používáním čisticích prostředků. Přitom tyto středověké produkty byly v porovnání s tím, co v současnosti nacházíme na pultech obchodů, opravdu neškodné.

 

 

Kůra na očistu střeva | Domácí očista střeva 4

Čistota – půl života, jak tvrdí pořekadlo, platí hlavně v případě, kdy mluvíme o vnitřní očistě našeho organizmu. Proto se každému doporučuje, aby si z času na čas pročistil střevní systém a osvobodil ho tak od nahromaděných jedovatých látek.   Když se ohlédneme v koupelně, vidíme velké množství kosmetických přípravků. K ošetření kůže, rukou, nohou, vlasů, obličeje nebo čištěn...
Čtěte dále

Vnitřní očista těla: jak snadno detoxikovat? 4

Úplná vnitřní očista těla je ve skutečnosti komplexní detoxikace, během které z tlustého střeva, trávicího systému a za detoxikaci odpovědných orgánů odstraníme nahromaděné toxiny a škodlivé usazeniny. Jednou za čas se šíří diskuze o tom, zda je vnitřní očista těla potřebná nebo ne. Podle odpůrců se naše tělo samo pravidelně čistí, a proto je úplně zbytečné pomáhat mu: lepší výsledek tím nedo...
Čtěte dále

Proč je nutný program na očistu střeva? Efektivní čistící program na očistu střeva 3

Všichni známe pořekadlo – čistota půl zdraví. Asi by nás nenapadlo, jaká to může být pravda i v případě, že se to týká vnitřní čistoty našeho organismu. Proto se doporučuje užívat program na očistu střeva.             Když se rozhlídneme v koupelně kterékoliv rodiny, najdeme tam mnoho kosmetických přípravků. Na čištění pokožky a péči o pokožku, ru...
Čtěte dále