Sezamový olej léčí a zachovává krásu pokožky

Léčivé účinky sezamových semínek jsou známé už tisíce let. Patřili k oblíbeným přípravkům na vnější použití. Sezamový olej je velmi dobrým prostředkem na hydrataci a ochranu pokožky. Chrání ji před škodlivými účinky slunečního záření, hydratuje, má antibakteriální účinky a zpomaluje stárnutí tkaniv. Mimořádně vhodný je na suchou pleť, jako i na léčbu kožních onemocnění- ekzémů.

Sezamový olej léčí a zachovává krásu pokožky

Sezam – sesamus indicum – je tropická rostlina, která dorůstá do výšky 80-100cm, rozšířená ve všech zemích Středomoří. Už staří Egypťané, Římané a Řekové znali tento přírodní lék a využívali ho na léčebné účely i ve stravování. Není náročný, dobře snáší sucho, jeho semena jsou různé barvy od krémově bílé až po černou a vnitřní část je téměř vždy jasná.

Vitaminy na ochranu pokožky, polynenasycené mastné kyseliny a antioxidanty

I když existuje několik druhů sezamových semen, jejich složení je téměř stejné. Sezamový olej má extrémně vysoký obsah antioxidantů- sezamin, sezamolin a sezamol- obohacený o esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6, vitaminy A, E, B1, B2B3, magnezium, fosfor a železo. Obsahuje sedmkrát více vápníku než kravské mléko. Na rozdíl od jiných olejů obsahuje sezamový olej i přírodní konzervační prostředky, proto ho můžeme bez problémů skladovat delší dobu, je totiž méně náchylný na znehodnocení. Existuje několik druhů sezamových semen, mezi nimi jsou i taková, která obsahují téměř 50% oleje, většina z nich se však skládá nejméně z jedné čtvrtiny bílkovin.

Chrání srdce, upravuje trávení, snižuje krevní tlak

Pro svůj vysoký obsah organického vápníku, hořčíku a fosforu, je možné ho využít v prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Doporučuje se těhotným a kojícím ženám, u žen v menopauze s projevy návalů horka a pocení, nespavostí, bušením srdce, slabostí, u žen se silnou menstruací, obecně pro všechny ženy. Sezamový olej obsahuje přírodní steroly- fytosteroly, které snižují hladinu  LDL (zlého) cholesterolu v krvi. Má skvělé antibakteriální, antivirové a antiseptické účinky při vnitřním použití. Výzkumy dokazují, že pravidelným používáním sezamového oleje na výplach ústní dutiny, dojde ke zničení bakterií způsobujících nepříjemný zápach z úst. Konzumací sezamového oleje snižujeme riziko vzniku trávicích problémů a bolestí břicha, stejně tak dobrý výsledek dosáhneme, pokud ho při léčbě zánětů, případně zánětu příušnice nakapeme zahřátý do ucha.

Změkčuje a vyživuje pokožku

Sezamový olej má výborné antiseptické, antibakteriální a antivirové účinky, díky kterým dokáže rychle zklidnit pokožku. Jeho pomocí lze urychlit léčbu některých kožních onemocnění, např. ekzému a lupénky. Dokáže účinně zdolat bakterii stafilococcus, která je jednou z nejčastějších příčin vyvolávajících příznaky dermatitidy. Tato bakterie způsobuje folikulitidu, impetigo, furunkul, celulitidu a toxické odlupování částeček kůže.

Sezamový olej se snadno vstřebává a je mimořádně účinný při léčbě suché pokožky. Suchou pokožku trpící nedostatkem vitaminů dezinfikuje, zjemňuje a vyživuje bez nepříjemného pocitu lepení. Nejenom, že zkrášluje a změkčuje vrchní část epidermy, ale hydratuje a proniká i do jejich hlubších vrstev. Pokožce tak navrací její přirozenou hebkost a jemnost a nahrazuje chybějící živiny. Pokud chcete zabránit vysušení Vaší pokožky, přidejte několik kapek sezamového oleje do vlažné koupele.

Je účinný v boji proti rakovině kůže, chrání před UV zářením a předchází infekcím

Jako oxidant pomáhá předcházet vzniku zánětů, chrání před účinky škodlivého UV záření, svým vysokým obsahem vitaminu E, na sebe váže volné radikály. Kromě vitaminu E se v sezamovém oleji nachází antioxidant sezamol, který podporuje omlazení pleti a napomáhá předcházet tvorbě vrásek. Sezamový olej dále podporuje regeneraci kožních tkaniv, zlepšuje jejich prokrvení a pomáhá při odstranění toxinů z pokožky jejich postupným rozpouštěním.

Co na to odborníci?

Odborníci z univerzity v Bělehradě předložili veřejnosti důkaz o schopnosti sezamového oleje filtrovat sluneční záření. Recenze publikované v odborném časopise Pharmacognosy Reviews tvrdí, že sezamový olej má schopnost chránit pokožku těla před téměř 30% škodlivého slunečního záření. Vědci z Howardské univerzity zkoušeli testovat jeho účinky v prevenci vzniku rakoviny, výsledek průzkumu byl uveřejněn na stránkách odborného magazínu Pharmacological Research.  Dokazuje pozitivní protikarcinogenní účinky sezamového oleje během pokusů na laboratorních myších, které trpí nádorovým onemocněním.

Věděli jste, že?

Ani slovní spojení „Sezame, otevři se!“ není v pohádce o Aladinovi a 40 loupežnících použito náhodou. Obvykle se, totiž, uvolňují sezamová semena z každé rostliny jakoby působením kouzelného zaklínadla.

Jídla na posílení kostí 1

Kosti jsou vlastně neustále se regenerující tkáně, u nichž však po dovršení 30. roku života dochází k poklesu, jejich objem se totiž později postupně zmenšuje. Dobrou zprávou však je, že tento proces je možné prostřednictvím vhodného stravování významně zpomalit. Vše co proto musíme udělat je jen zařadit do našeho jídelníčku "superjídla" na posílení kostí.   Vápník, jako i vitaminy D a ...
Čtěte dále

Aminokyselina stimulující náladu - Tryptofan pomáhá při st 1

Tryptofan je esenciální aminokyselina, kterou si náš organismus není schopen sám vytvořit. Tryptofan hraje důležitou roli při tvorbě dvou hormonů: melatoninu a serotoninu. Proto ovlivňuje náladu a reakci organismu na stres. V roce 1967 bylo zjištěno, že esenciální aminokyselina tryptofan má pozitivní vliv i na spánek. Nicméně jeho přesný mechanismus není dodnes známý. Tryptofan je poslem neur...
Čtěte dále

Léčba ekzému kokosovým mýdlem 159

Ekzém je zánětlivou, obtížně léčitelnou reakcí kůže se spoustou různých příčin, bez bolestivých příznaků- zčervenalé, šupinaté, napjaté a zhrublé pokožky. Každý, kdo trpí ekzémem, by se rád těchto příznaků co nejrychleji zbavil. Lidé se proto stále více začínají přiklánět k bezpečné přírodní léčbě. Jednou z nich jsou mýdla z kokosového oleje, kterými můžeme účinn...
Čtěte dále