Příčiny ekzému – zánět kůže je rozšířené onemocnění

Ekzém se obyčejně objeví důsledkem vlivů prostředí, případně dědičné genetické předispozice. Známe několik typů ekzému, u kterých jsou přítomny oba dva důvody, při jiných zánětech kůže je prokázaná jenom jedna z příčin. U každého ekzému je důležitý fakt, že není infekční a nepřenáší se z člověka na člověka.

Příčiny ekzému – zánět kůže je rozšířené onemocnění

 

 

  • Atopický ekzém se nejčastěji dědí genetickou cestou: vzniká už v dětství, i když se častokrát stává, že se jeho symptomy projeví až v dospělosti. Podle výzkumu Melloniho dětské nemocnice, ve spolupráci s Milánskou lékařskou univerzitou, se u 60% postižených pacientů s dědičným atopickým ekzémem zhorší v dospělosti jeho projevy a vedle zánětu kůže se objeví i astma a alergická rinitida. Avšak za vznik ekzému nemají odpovědnost pouze geny: chemické látky, které se vyskytují v blízkosti dětí- prací prášek, plíseň, prach, tělové kosmetické přípravky vyvolávající alergie, apod. a  přítomnost některých zvířat, mohou vyvolat ekzém, případně zhoršit zánět kůže. Zhoršit stav pacienta nebo způsobit ekzém mohou některé druhy potravin, změna ročních období, výraznější změny teplot, pot nebo sliny, některé rostliny nebo pyl a v neposlední řadě také stres a určité kožní infekce.
  • Ke kontaktnímu ekzému, který je definován jako kožní iritace, může vést nošení oděvů z příliš hrubých textilií, bezprostřední kontakt s rostlinami vyvolávajících zánět, s čisticími a chemickými prostředky, nebo i třeba samotná voda. Charakteristické projevy můžeme pozorovat jako důsledek působení skelné vaty.
  • Za alergický ekzém jsou zodpovědné podobné látky jako ty, které vyvolávají zánět pokožky v případě iritačního kontaktního ekzému. V tomto případě se však hlásí imunitní systém: alergie je vnitřní odpověď organismu na vnější vliv. Lidé trpící na alergický ekzém mohou být citliví na různé pryskyřice, lepicí materiály a kovy - nejčastěji na nikl -, také na gumu, tkáně, parfémy a také na zevně aplikované léčiva a krémy.
  • Seboreický ekzém je také reakcí imunitního systému, kterou vyvolává přítomnost kvasinky Malassezia furfur patřící do čeledi proliferační. Tato kvasinka se snadno zabydlí na pokožce - především na pokožce hlavy, za ušima, na kořeni nosu, obočí a na trupu člověka, u chlupatějších mužů se vyskytuje na zádech -, kde způsobuje zánětlivé zarudnutí kůže.

Červené skvrny na pokožce - symptomy ekzému

Nejčastěji se vyskytující a nejvýraznější symptomy ekzému jsou červené nebo nahnědlé skvrny různé velikosti, které se objevují na pokožce. Charakteristická je také zhrubělá, vrstvovitě se odlupující nebo na popraskání náchylná pokožka, případně se mohou někdy objevit i puchýře. Zasaženy jsou oblasti za ušima, obličejová část, ruky, nohy o okolí rozkroku, ačkoli umístění ekzému ovlivňuje i věk pacienta. U dětí a dospělých se ekzém vyskytuje nejčastěji na obličeji, na krku, v záhybech na loktech a kolenech, na kotnících a u novorozenců se zánět projeví obyčejně na čele, pokožce hlavy pokryté vlasy a v záhybech mezi nožičkami. Závažnost ekzému se může měnit, někdy se stav pacienta zlepší a jindy zase zhorší.

Projevem druhého případu je silné svědění a také vytvoření nažloutlé a mimořádně citlivé vrstvy na nemocné pokožce, jejíž poškrábání může způsobit silné bolesti. S ekzémem se v každém případě obraťme na odborníka a zánět pokožky léčeme. Dnes už máme k dispozici množství léčiv a léčivých přípravků, např. protizánětlivé přípravky, kdy vedle krémů můžeme používat i produkty působící zevnitř. V žádném případě nezapomínejme, že ekzém není infekční!

Věděli jste?

Podle nejnovějších průzkumů pacienti, kteří trpí ekzémem, mají větší riziko vzniku onemocnění srdce a oběhového systému a také mrtvice.

Přírodní řešení na ekzém | Pomůže olivový olej 156

Ekzém je nepříjemné, zánětlivé onemocnění kůže, není nakažlivé, avšak o to více nepříjemné a znepokojující. Může vzniknout z několika příčin, kterými jsou: genetická předispozice, různé alergie nebo může být vyvolaný látkami, které stimulují jeho tvorbu. Velmi důležitou roli v jeho léčbě hraje extra panenský olivový olej.   Existuje několik typů ekzému, jejich symptomy jsou téměř vždy s...
Čtěte dále

Léčba ekzému kokosovým mýdlem 155

Ekzém je zánětlivou, obtížně léčitelnou reakcí kůže se spoustou různých příčin, bez bolestivých příznaků- zčervenalé, šupinaté, napjaté a zhrublé pokožky. Každý, kdo trpí ekzémem, by se rád těchto příznaků co nejrychleji zbavil. Lidé se proto stále více začínají přiklánět k bezpečné přírodní léčbě. Jednou z nich jsou mýdla z kokosového oleje, kterými můžeme účinn...
Čtěte dále

Sezamovým olejem na suchou pokožku | Je účinný i proti UV záření 52

Léčivé účinky sezamových semínek jsou známé už tisíce let. Patřili k oblíbeným přípravkům na vnější použití. Sezamový olej je velmi dobrým prostředkem na hydrataci a ochranu pokožky. Chrání ji před škodlivými účinky slunečního záření, hydratuje, má antibakteriální účinky a zpomaluje stárnutí tkaniv. Mimořádně vhodný je na suchou pleť, jako i na léčbu kožních onemocnění- ekzémů....
Čtěte dále