Přírodní mýdla - organická mýdla: přirozená čistota

Na osobní hygienu klade každý z nás velký důraz. Sprchujeme se, koupeme  a několikrát denně si umýváme ruky. Vůbec však nepřemýšlíme nad tím, že zatímco ze sebe důkladně odstraňujeme choroboplodné zárodky, nevědomě dostáváme do našeho organismu i toxické látky, proto používejme organická (přírodní) mýdla bez škodlivých látek.

Přírodní mýdla - organická mýdla: přirozená čistota

Organická (přírodní) mýdla jsou téměř tak stará jako civilizace. První formy na výrobu mýdla- ve kterých byly identifikované látky svým složením podobné mýdlům- se našli na území starověkého Babylonu a jsou tedy přibližně 5000 let staré. Ale i starověcí Egypťané, 1500 let před našim letopočtem používali na osobní hygienu produkt, který měl podobné složení a který obsahoval alkalické soli, tuky rostlinného a živočišného původu a esenciální oleje.

Pokožka nás chrání- chraňme ji i my

Pokožka průměrného člověka má asi 2 m2, je to první obranná linie lidského těla. Svůj úkol však může plnit pouze v případě, pokud je zdravá, proto je důležité, abychom svoji pokožku vhodným způsobem ošetřovali a chránili. Zajistěme ji potřebný přísun minerálních látek a vitaminů, nedopusťme, aby trpěla jakýmkoli nedostatkem. I když máme k dispozici velké množství ošetřujících přípravků, není jedno, pro které se rozhodneme. Snadno se může stát, že jejich použitím se do naší pokožky dostanou zároveň s účinnými složkami i škodlivé látky. Zvláště to platí o používání mýdel, kterým bohužel nevěnujeme z hlediska péče o pleť dostatečnou pozornost.  A přitom se ze všech kosmetických a čisticích prostředků dostáváme do styku nejvíce právě s mýdlem.

Toxické látky v mýdle

Ve většině chemicky vyráběných kosmetických přípravků, tedy i v mýdlech, se vyskytují deriváty ropy. Metyl-, etyl-, butyl-, nebo propylparabeny mohou  zvyšovat riziko nádorových onemocnění. Kromě toho patří mezi xenoestrogeny, tedy látky, které ničí hormony.  Jelikož zabraňují produkci estrogenu, negativně ovlivňují přirozený vývoj organismu.

Asi nejnebezpečnější složkou mýdel je laurylsulfát sodný (Sodium Lauryl Sulfate), který zvyšuje čisticí účinek a pěnivost přípravku nebo jeho ,,dvojče” s obsahem alkoholu- laurethsulfát sodný (Sodium Laureth Sulfate). Ve velké míře irituje pokožku, může být příčinou vzniku zánětu kůže, ekzému, lupů a vyvolává také svědění - zejména na pokožce hlavy - a pálení očí. -Ničí kožní buňky, bílkoviny a tuky, které jsou základní stavební jednotkou svalů. Poškozuje zdravotní stav očí, u dospělých může vyvolat vznik šedého zákalu. Z organismu se odbourává minimálně za 5 dnů, přičemž z pokožky zároveň odstraňuje její přirozenou ochrannou vrstvu. Oslabuje imunitní systém, a pokud se dostane do styku s ostatními chemickými látkami, může vzniknout nitrosamin, který je podobně jako jiné nitráty, které se používají při výrobě, karcinogenní. O problematice vypovídá i to, že laurylsulfát sodný se často používá v prostředcích na mytí aut a ničení hmyzu.

Co hovoří vědci?

Vědci z Philipps – Universität v Marburgu prověřili účinek laurylsulfátu sodného na pokožku. Studie zveřejněná v odborném časopise European Journal of Dermatology potvrdila, že zvýšením obsahu laurylsulfátu sodného se zároveň zvyšuje i míra iritace pokožky.

Používejme přírodní produkty

Pokud budeme používat přírodní mýdla, můžeme se zcela jistě vyhnout škodlivým účinkům derivátů ropy a laurylsulfátu sodného. Obzvláště se doporučuje mýdlo z kozího mléka a kokosového oleje, které si můžeme snadno připravit třeba i doma. Organická mýdla, stejně tak jako klasická, mají vynikající čisticí účinky, skvěle ošetřují pleť a přitom neškodí organismu.

Věděli jste, že?

Dnešní název mýdla pochází z latinského jazyka: původ můžeme vyvodit z výrazu ,,sapo”, které souvisí s výrazem ,,sebo” a které označuje lůj. Mýdlo totiž ze začátku používali zejména na mytí vlasů a pokožky hlavy. Už Plinius starší- starověký encyklopedista a polyhistor- v jednom ze svých děl kromě jiného vzpomíná, že nesouhlasí s používáním čisticích prostředků. Přitom tyto starověké přípravky byly ve srovnání s tím, co v současnosti nacházíme na pultech obchodů, skutečně neškodné.

Změna životního stylu: kdy může pomoci a co pro ni 1

Cítíte se špatně, býváte často nemocní, trpíte nadváhou? Pokud Vaše těžkosti nezpůsobuje závažná organická porucha či infekce, řešením může být změna životního stylu. Dokonce, i v případě onemocnění může k zmírnění příznaků přispět změna životního stylu. Moderní životní styl nám mimo jiné přináší i konzumaci potravin bohatých na cukry, živočišné tuky a potravinové přísady, málo pohybu a častý...
Čtěte dále

Výroba domácího mýdla z kozího mléka | Rychlé a jednoduché 153

Mýdlo z kozího mléka skvěle ošetřuje pokožku, je velmi účinné na suchou, citlivou a problematickou pleť. Výhodou je, že nedráždí ani nevyvolává alergické reakce. Můžeme si ho vyrobit i doma a potřebujeme k tomu jenom snadno dostupné základní suroviny a šikovné ruce. Doma vyrobené mýdlo z kozího mléka má několik výhod: je levnější než podobné produkty běžně dostupné v obcho...
Čtěte dále

Škodlivé účinky mýdla ׀ Laurylsulfát sodný je nebezpečný 152

Každý z nás klade na osobní hygienu velký důraz. Každý den se sprchujeme, koupeme a několikrát denně si umýváme ruce a nikdy jsme se nezamysleli nad tím, že zatímco ze sebe odstraňujeme choroboplodné zárodky, nevědomě dostáváme do našeho organismu i toxické látky.       První formy na výrobu mýdla- ve kterých byly identifikované látky svým složením podobné...
Čtěte dále