Jak se opalovat | Důležitá UV-ochrana

Hnědnutí pokožky je přirozený proces, kterým se naše pokožka chrání před silnými slunečními paprsky. Během tohoto procesu se vytváří melanin (barvivo), které je do určité míry schopno přefiltrovat škodlivé UV-paprsky. Bohužel, melanin není všemocný. Pokožka vystavená přehnanému opalování se proto dříve nebo později poškozuje. Závažné příznaky, respektive rakovinné změny se většinou ukážou až po desetiletích, protože pokožka nezapomíná: za spálení sluncem v dětství pykáme v dospělosti.

Jak se opalovat | Důležitá UV-ochrana

Neutralizace škodlivých ultrafialových paprsků slunce je přirozeným ochranným procesem, který probíhá u každého jinak, geneticky programovaným způsobem. Proto se může stát, že i mezi lidmi se světlou pokožkou se najdou někteří, kteří se nespálí, ale už po několikahodinovém slunění získá jejich pokožka mahagonovou barvu. Navzdory tomu můžeme několika triky pomoci opálení a udělat ho trvalejším a zároveň ochráníme pokožku před škodlivými účinky opalování. Důležité je, abychom alespoň 2-3 týdny před opalováním změnili svůj jídelníček. Konzumujme co nejvíce potravin s vysokým obsahem betakaroténu, lykopenu, vitaminů E a C, (mrkev, špenát, žlutý meloun, rajčata, papriku, vodní meloun, šípky, olejnatá semena, vejce, mléko), protože tyto potraviny pomáhají tvorbě melaninu.  Nebuďme však netrpěliví, melanin - pigment potřebuje několik dnů, aby vlivem slunečního záření dosáhl vrchní epitel kůže. Není náhoda, že tmavší pokožka, u níž se předpokládá větší odolnost, je náchylná na spálení, pokud se dostane do styku s náhlým a dlouhotrvajícím ultrafialovým zářením.  Každému je tedy doporučováno postupné opalování, protože jenom tak se vytvoří přirozená ochrana pokožky.

UV-záření je nepřítelem pokožky

Pokud se opalujeme, naše pokožka se dostává do bezprostředního kontaktu s UV-B paprsky, které se dostávají v průměru dva milimetry hluboko do epitelu. Nejmírnějším příznakem nedostatečné ochrany během slunění je zarudnutí pokožky, ve vážnějších případech dochází ke spálení sluncem a loupání kůže. UV-B paprsky jsou odpovědné zejména za vznik erytému, zatímco UV-A paprsky způsobují dřívější stárnutí pokožky, vrásčitost a trvalou skvrnitost. Mohou se objevit i různé výrůstky, mezi nimi je nejnebezpečnější stále častěji se vyskytující zhoubný nádor kůže, melanom.

Opalovací krém, olej, mléko

V posledních letech se kosmetika na ochranu před sluncem čím dál více řídí typem slunění. Různé produkty se zkoušely při opalování u jezera, v tropických oblastech nebo na túrách po ledovcích. Ochranný faktor - SPF (Sun Protector Factor) se vztahuje na ochranu proti UV-B záření a poukazuje na to, jak dlouho můžeme být na slunci, používáme-li tento prostředek. Znamená to, že jestli se bez ochranného prostředku spálíme během 10 minut, potom s krémem s ochranným faktorem 15 to bude během 150 minut. Síla ochrany před UV-A paprsky však na produktech uvedena není. Většinou se setkáváme s nápisem „UV-A” v červeném kruhu, který poukazuje na to, že proti UV-A paprskům se poskytuje třetinová ochrana ve srovnání s číslem ochranného faktoru proti UV-B záření. Je velmi důležité, abychom si během slunění natřeli každé 2-3 hodiny tělo znovu a podle možnosti používali voděodolné kosmetické přípravky, protože během náročnější túry nám vrstvu ochranného prostředku může smýt z pokožky i pot. Nezapomínejme na to, že oblasti kolem očí a rtů si vyžadují speciální péči, a proto se doporučuje tyto oblasti chránit speciálními prostředky.

Pomáhá UV-index

Z UV-indexu se dozvíme, kolik času můžeme strávit na slunci během nejnebezpečnějšího období, tj. mezi 11. - 15. hodinou. Pokud je UV-index nižší než 3, nepotřebujeme žádná další ochranná opatření, ale osoby s citlivou pokožkou a kojenci by na slunci neměli trávit déle než hodinu. Pokud se tato hodnota pohybuje mezi 3 - 5, doporučuje se nosit sluneční brýle a klobouk a na slunci strávit maximálně 35-40 minut. Při silném záření, jak ukazuje index mezi 5 - 7, je potřebné použít nějaký ochranný prostředek a pobyt na slunci by měl trvat maximálně 30 minut. Pokud je index vyšší, ale stále ještě pod 8, v poledne se rozhodně ukryjme ve stínu a čas opalování redukujme na 15 - 20 minut. V době mezi 11. - 15. hodinou při indexu 8, tedy během extrémního záření se podle možnosti vůbec nezdržujme na slunci, a ani při použití ochranného prostředku s vysokým ochranným faktorem se neopalujme déle než 15 minut. Co se týká dětí, tyto časové limity zkraťme o polovinu!

Věděli jste?

Pokud si chceme udržet opálený vzhled pokožky delší dobu, natřeme se po opalování hydratačním krémem, který pomáhá rovnoměrnému rozložení melaninu a zabraňuje napětí či loupání čerstvě opálené pokožky.

Nedostatek vitaminu D a opalování. | Důležitá je i zdravá výživa. 101

Pokud v našem organismu klesne hladina vitaminu D, staneme se bezbrannější vůči nemocem. Na tento nedostatek je třeba myslet obzvláště na jaře. Ten ale můžeme opalováním a zdravou výživou rychle napravit. V zimě kvůli nedostatku slunečního světla a z důvodu nevhodného stravování chorobně klesne drtivé většině lidí  v mírném podnebním pásu hladina vitaminu D. Podle výzkumů dochází u 90 % ...
Čtěte dále

Problematická pokožka | Účinek mýdla z kozího mléka 1

Už před tisíciletími bylo považováno kozí mléko za účinný prostředek na ošetření pokožky. Ne náhodou, vždyť zpomaluje stárnutí pleti, léčí akné a dlouhotrvající záněty. Obsahuje velké množství různých živin a vitamínů. Ve formě mýdla účinně odstraňuje odumřelé kožní buňky. Péče o pleť je důležitou součástí pravidelné starosti a správného používání čisticích prostředků. Zbytečně se stravujeme ...
Čtěte dále

Letní dieta: zdravě a fit 1

V letních vedrech si nejenom naše pokožka vyžaduje lehčí oděv, ale horkem trpí i naše vnitřní orgány. V letním období se proto vyplatí změnit stravovací návyky. Mysleme na to, že vzhledem k intenzivnímu pocení potřebuje náš organismus více vody, vitaminů a minerálů. V letních měsících dávají vedra, zejména ta spojená s vysokou vlhkostí ovzduší, organismu pořádně zabrat. Obzvláště starší ...
Čtěte dále