Přírodní kosmetika na vlasy | Domácí zábal na vlasy

I když je na pultech obchodů k dostání velké množství produktů na péči o vlasy, mnohem levnější a bezpečnější je - pokud si vzhledem na kvalitu vlasů připravíme vhodné zábaly doma, protože jsou bez přísad a chemických katalyzátorů. Není to žádné umění, protože přírodní kosmetika existuje už i na vlasy: podívejme se, jak se vyrábí.

Přírodní kosmetika na vlasy | Domácí zábal na vlasy

Slunce, příliš suchý nebo vlhký vzduch, silné mrazy, letní teploty a smog, to všechno může škodit vlasům a vlasové pokožce. Kromě toho mastné nebo suché vlasy mohou být následkem nejenom vlivem prostředí, ale i hormonálních poruch, bakterií, alergií a dalších onemocnění. K dispozici jsou různé metody léčby, ale nejlepší je, pokud zavoláme na pomoc přírodu a připravíme si vhodný zábal podle typu vlasů  z přírodních komponentů bez chemikálií sami: toto je nejlepší přírodní kosmetika na vlasy.

Domácí zábal na normální vlasy

Použití banánů se doporučuje na každý typ vlasů. Pokud chceme zvýšit jejich účinek, nedávejme si ho jenom na vlasy, ale denně snězme alespoň jeden banán, abychom zajistili zdravou pokožku a vlasy i zevnitř.

Přísady:

 • 2 pokud možno zralé banány
 • 1 sklenici mléka
 • 2 lžičky medu

Příprava:

Banány oloupeme a rozmačkáme vidličkou. Ohřejeme mléko a rozpustíme v něm med. Přimícháme banány a necháme vychladnout.

Použití:

Hotový zábal naneseme pomocí hřebene na vlasy. Potom si zabalíme hlavu do potravinové folie nebo si nasadíme sprchovací čepici. Po patnácti minutách si zábal důkladně opláchneme z vlasů a poté umyjeme a vysušíme obvyklým způsobem.

Domácí zábal na suché vlasy

Složení:

 • 4 polévkové lžíce jogurtu
 • 2 polévkové lžíce extra panenského olivového oleje
 • 3 lžíce medu

Příprava:

Všechny přísady důkladně smícháme v míse.

Použití:

Zábal naneseme pomocí hřebene na vlasy. Vlasy zabalíme do potravinové folie nebo použijeme sprchovací čepici. Necháme působit alespoň 30 minut - v případě velmi suchých vlasů 45 minut - následně zábal opláchneme z vlasů, umyjeme obvyklým způsobem a vysušíme.

Domácí zábal na mastné vlasy

Složení:

 • 20 lístků čerstvé máty
 • 2 polévkové lžíce jablečného octa
 • 1 sklenice vody

Příprava:

Smícháme ocet s vodou a mátou a po 20 minutách celou směs rozmixujeme.

Použití:

Směs naneseme na vlasy, hlavu zabalíme do potravinové folie nebo si nasadíme čepici na sprchování. Po třiceti minutách zábal z vlasů  důkladně vypláchneme, umyjeme a vysušíme obvyklým způsobem.

Co můžeme ještě použít?

Pokud chceme za nějaký čas změnit složení zábalu, můžeme použít podle typu vlasů i tyto suroviny:

 • Celá vejce (nebo i bílky): poskytují výživu suchým vlasům
 • Silicové oleje (rozmarýn, tymián, šalvěj, bříza): mají antiseptické účinky, stimulují mikrocirkulaci.
 • Mandlový olej, bambucké máslo : posilují, vyživují a zjemňují suché, poškozené a vlasy bez lesku.
 • Jablečný ocet pomáhá regulovat činnost mazových žláz, je vhodný na mastné vlasy.
 • Jahody, banány, citrony, avokádo: rozmačkané na kaši nebo rozmixované, dokonale vyživují vlasy. Může se aplikovat na všechny typy vlasů.

Bohatší vlasy pomocí kávy

Do zábalu přidaná káva prospívá nejenom zdraví našich  vlasů, ale vlasy jsou díky ní bohatší a dokonce zamezuje i jejich vypadávání. Podle výzkumů Charité univerzitní nemocnice v Berlíně, má kofein příznivý vliv na růst vlasů. Výzkumy na 39 pacientech, kteří trpí vypadáváním vlasů dokázali, že kofein proniká snadno a rychle do vlasových cibulek a v 79% případů zastaví patologické ztráty vlasů.

Přírodní mýdla | Organická mýdla: přirozená čistota 154

Na osobní hygienu klade každý z nás velký důraz. Sprchujeme se, koupeme  a několikrát denně si umýváme ruky. Vůbec však nepřemýšlíme nad tím, že zatímco ze sebe důkladně odstraňujeme choroboplodné zárodky, nevědomě dostáváme do našeho organismu i toxické látky, proto používejme organická (přírodní) mýdla bez škodlivých látek. Organická (přírodní) mýdla jsou téměř tak stará jako civilizac...
Čtěte dále

Přírodní kosmetika na akné | Domácí léčba 153

Ucpání mazových žláz bakteriemi, které přenášejí infekci, je provázeno vznikem bolestivého, těžko se hojícího a zaníceného akné. Ani v tomto případě není třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc, případně rady kosmetičky:  domácí léčba může být ve většině případů efektivní. Pomáhají například ovoce, zelenina a na odstranění vyrážek jsou velmi účinné také hrozny. Zanícené vyrážky se vyskytují...
Čtěte dále

Recepty přírodní kosmetiky | Mýdlo z kozího mléka 153

Mýdlo z kozího mléka skvěle ošetřuje pokožku, obzvlášť účinné je na suchou, citlivou a problémovou pleť. Jeho výhodou je, že nedráždí pokožku a nevyvolává alergické reakce. Mýdlo z kozího mléka si můžeme vyrobit i sami doma. Potřebujeme k tomu pouze snadno dostupné základní suroviny a trochu šikovnosti. Podívejme se na jeden recept přírodní kosmetiky. Stále více lidí využívá recepty přírod...
Čtěte dále