Přírodní kosmetika na akné

Ucpání mazových žláz bakteriemi, které přenášejí infekci, je provázeno vznikem bolestivého, těžko se hojícího a zaníceného akné. Ani v tomto případě není třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc, případně rady kosmetičky:  domácí léčba může být ve většině případů efektivní. Pomáhají například ovoce, zelenina a na odstranění vyrážek jsou velmi účinné také hrozny.

Přírodní kosmetika na akné

Zanícené vyrážky se vyskytují zejména na obličeji, na zádech, na ramenech a na krku a téměř všechny jsou způsobené bakteriemi, které přebývají ve vývodech ucpaných mazových žláz- ve folikulech. Kromě nepříjemného vzhledu, může být jejich vznik doprovázen dalšími nepříjemnými příznaky, dokonce i nesnesitelnou bolestí a z tohoto důvodu bychom se jich měli zbavit co nejdříve. Na jejich léčbu není třeba rady kosmetičky ani drahé přípravky z lékárny: Léčba akné může být velmi účinná i v příjemném domácím prostředí. Stačí dodržovat pouze několik jednoduchých pravidel a na pomoc do boje proti nim pozvat i přírodu.

Domácí recepty a přírodní kosmetika na akné

  • Jedlá soda dezinfikuje: v malé sklenici vody smíchejte dvě lžičky jedlé sody a tuto směs aplikujte na místa s vyrážkami. Čistí póry, odstraňuje odumřelé částečky kůže a obnovuje přirozenou hodnotu pH pokožky. Jde o jeden z nejlepších způsobů léčby vyrážek,  protože dezinfikuje a zároveň zmírňuje zánětlivé reakce pokožky. Aplikujte dvakrát za týden, a i když nehrozí riziko podráždění, nenechávejte působit déle než pět minut.
  • Led zmírňuje záněty pokožky: na postižené místo si na několik sekund přiložte několik kostek ledu zabalených do látky. Působení ledu urychluje krevní oběh a uzavírá póry, čím se snadněji odstraní škodlivé látky, které ucpávají vývody mazových žláz a nahromaděný maz. Chlad zmírňuje otok, který je způsobený vyrážkami a proto se doporučuje aplikovat ledovou kúru několikrát denně.
  •  Ovesné vločky pročišťují póry: jedna lžíce medu, šťáva z půlky citronu a jeden hrníček vařených ovesných vloček. A čisticí maska, která pomáhá léčit i zanícené vyrážky je hotová. Stačí ji nechat působit na pokožce 30 minut a během této doby vyčistí póry, odstraní přebytečný maz a odumřelé částečky kůže.
  • Rychlá pomoc s citrusovými plody: pokud máte citlivou pokožku, můžete na domácí léčbu akné použít čerstvě lisovanou citronovou šťávu. Díky vitaminu C snižuje zánět, urychluje vysušení vyrážek, čistí póry a zpevní přebytečný maz, který se dá z pokožky snadno odstranit. Citronovou šťávu můžete aplikovat i večer, na vatový tampon dejte několik kapek, nechte jednu až dvě hodiny působit a smyjte vlažnou vodou! Můžete ji aplikovat  každý den, na suchou pokožku se doporučuje použít maximálně dva až třikrát týdně. Místo citronové šťávy můžete použít i pomerančovou šťávu, lepší je však použít slupku z pomeranče. Nechte ji usušit na sluníčku, smíchejte s vodou a hmotu naneste na pokožku: její účinek se dostaví v průběhu čtvrt hodiny.
  • Med odstraní bakteriální infekce: ničí bakterie, čímž urychluje hojení zanícených vyrážek a tím brání vzniku infekcí. Postižené místo natřete medem, nechte působit půl hodiny a následně smyjte vlažnou vodou. Nejlépe uděláte, pokud ho smícháte se skořicí a necháte působit přes noc. Tento způsob není vhodný pro osoby, které jsou citlivé na peruánský balzám.
  • Stačí jedna kapka čajovníkového oleje: čajovníkový olej je nejenom oblíbený, ale je také velmi účinný prostředek na domácí léčbu vyrážek. Protože disponuje přirozenými antibakteriálními a  antiseptickými účinky, velmi rychle dokáže odstranit zanícené vyrážky. Jednu kapku čajovníkového oleje si třikrát denně vetřete na místa, která jsou zanícená, výsledky se dostaví brzy! Pokud dojde k podráždění pokožky, používejte ho zředěný.
  • Česnek ničí škodlivé mikroorganismy:

Česnek  a jeho účinky jsou známé v boji proti virům, bakteriím a plísním, které způsobují zánětlivé procesy pokožky. Kromě toho organické sloučeniny síry, které jsou v něm obsaženy, urychlují hojení zanícených vyrážek a vřídků. Pokud si česnek každý den vetřete do pokožky a po pěti minutách smyjete, je jeho účinek nejsilnější. Stroužky česneku můžete nechat působit na vyrážkách 5 minut.

Co na to odborníci?

Vědci z institutu UCLA dokázali, že resveratrol, který se nachází zejména v modrém a červeném hroznu, je skvělou  přírodní kosmetikou na aknózní pleť a zabraňuje rozmnožování bakterií, které jsou odpovědné za zánětlivé procesy v pokožce. Jak vyplývá z výsledků výzkumu, které jsou uveřejněny na online stránkách odborného magazínu Dermatology and Therapy, resveratrol, který na sebe váže volné radikály, zvyšuje účinek v dermatologické léčbě benzoylperoxidem, který se používá už dlouhou dobu a dokonce i snižuje jeho případné nežádoucí vedlejší účinky. Tento fakt je zvláštní tím, že benzoylperoxid se používá jako iniciátor volných radikálů, které potom spouštějí v pokožce další reakce a hubí bakterie Propionibacterium acnes, které nejčastěji vyvolávají její zánětlivé změny. Tento antibakteriální účinek je posílený silným přírodním antioxidantem resveratrolem, který dokáže chránit pokožku před volnými radikály.

Věděli jste, že?

Méně známé je, že při domácí léčbě zaníceného akné a vřídků můžeme použít i zubní pastu. Důležité je dávat pozor na to, abychom při tomto ošetření nepoužili gelovou zubní pastu. Zubní pastu nanášejte na postižená místa večer a nechte působit celou noc. Do rána se výrazně sníží zánět a otok.

Přírodní mýdla | Organická mýdla: přirozená čistota 154

Na osobní hygienu klade každý z nás velký důraz. Sprchujeme se, koupeme  a několikrát denně si umýváme ruky. Vůbec však nepřemýšlíme nad tím, že zatímco ze sebe důkladně odstraňujeme choroboplodné zárodky, nevědomě dostáváme do našeho organismu i toxické látky, proto používejme organická (přírodní) mýdla bez škodlivých látek. Organická (přírodní) mýdla jsou téměř tak stará jako civilizac...
Čtěte dále

Recepty přírodní kosmetiky | Mýdlo z kozího mléka 153

Mýdlo z kozího mléka skvěle ošetřuje pokožku, obzvlášť účinné je na suchou, citlivou a problémovou pleť. Jeho výhodou je, že nedráždí pokožku a nevyvolává alergické reakce. Mýdlo z kozího mléka si můžeme vyrobit i sami doma. Potřebujeme k tomu pouze snadno dostupné základní suroviny a trochu šikovnosti. Podívejme se na jeden recept přírodní kosmetiky. Stále více lidí využívá recepty přírod...
Čtěte dále

Přírodní kosmetika na vlasy | Domácí zábal na vlasy 153

I když je na pultech obchodů k dostání velké množství produktů na péči o vlasy, mnohem levnější a bezpečnější je - pokud si vzhledem na kvalitu vlasů připravíme vhodné zábaly doma, protože jsou bez přísad a chemických katalyzátorů. Není to žádné umění, protože přírodní kosmetika existuje už i na vlasy: podívejme se, jak se vyrábí. Slunce, příliš suchý nebo vlhký vzduch, silné mrazy, letní tep...
Čtěte dále