Řasa spirulina – super potravina

Řasa spirulina – super potravina

Řasa spirulina je jednou z nejkoncentrovanějších bílkovinných bomb na světě, která obsahuje všechny esenciální aminokyseliny potřebné pro lidský organismus. Navíc bílkoviny, které obsahuje, jsou lehce stravitelné také v syrovém stavu, protože se dokážou vstřebat téměř úplně. Je mimořádně bohatá na vitamíny A, B, D a K, dále je zdrojem železa a kyseliny gama-linolenové, má příznivý vliv na trávení, je vynikajícím detoxikantem a alkalizátorem, chrání srdce, startuje imunitní systém, přispívá k překonání rakoviny: zaslouženě si vysloužila název „super potravina“!

V Japonsku se řasa spirulina už dlouhou dobu konzumuje s medicínským účelem – nejznámější druhy jsou Spirulina maxima Bernard, Spirulina major Kutz a Spirulina platensis – která je mimořádně bohatá na minerální látky, vitamíny a enzymy. Šedesát pět procent řasy tvoří tzv. kompletní bílkoviny, proto se v řasách nacházejí všechny esenciální aminokyseliny nezbytné pro lidský organismus. Kromě toho jsou řasy bohaté také na neesenciální aminokyseliny. Zvláštností bílkovin řasy je, že proti ostatním řasám mají buněčné stěny složené ze snadno stravitelných bílkovin a cukru, proto se dokážou téměř úplně vstřebat i v syrovém stavu. Řasa spirulina proto dokonale nahrazuje potřebu konzumace tučného masa. Deset gramů řasy spirulina pokrývá denní potřebu vitamínu B komplex, dále více než třínásobek denní potřeby vitamínu A, D a K a přibližně 70 procent potřeby železa pro lidský organismus. Ze sacharidů je nejdůležitější ramnóza, která sehrává významnou roli při produkci glukózy. Kromě toho je bohatá na vápník, fosfor, hořčík, na vlákniny, které podporují trávení, na esenciální mastné kyseliny, na kyselinu gama-linolenovou, která přispívá ke zdraví kloubů a srdce, na karotenoidy s antioxidantními účinky, na fykobiliny s protizánětlivými účinky, na xantofyl účinný proti rakovině, na metalotionein, který dokáže navázat radioaktivní izotopy, má imunostimulační a antioxidantní účinky. Odstraňuje pocit hladu, zvyšuje množství svalové hmoty a navíc má nízký obsah sacharidů, proto se velmi doporučuje při redukční dietě.

Díky svým složkám se řasa spirulina může používat při prevenci a léčbě mnoha onemocnění. Svou léčivou sílu neztrácí ani v sušené/práškové formě.

Léčivá řasa spirulina

Její příznivý vliv na zdraví je velmi široký. Posiluje imunitní systém, pomáhá při alkalizaci a detoxikaci organismu, je účinným antioxidantem, váže volné radikály. Má protizánětlivé a protivirové účinky, chrání játra, dále čistí krev a rozšiřuje cévy. Pravidelná konzumace řasy pomáhá nastavit správnou hladinu cholesterolu v krvi, protože snižuje hladinu škodlivého cholesterolu LDL v organismu. Pomocí řasy spirulina lze předejít srdcově-cévním onemocněním a vzniku vysokého krevního tlaku.

Je účinná proti rakovině

Řasa spirulina je jednou z nejúčinnějších protilátek rakoviny – obzvlášť rakoviny ústní dutiny. Stimuluje přirozenou obranyschopnost organismu aktivováním obranných buněk těla a minerální soli řasy zase vážou volné radikály. Fykocyanin odpovědný za zeleno-modrou barvu řasy a chlorofyl pomáhají při detoxikaci organismu a vážou chemické látky, které způsobují nádory, rovněž přispívají při prevenci vzniku rakoviny. Podporuje zdravé trávení, má vynikající antibakteriální a protiplísňové účinky, s úspěchem se používá při přemnožení Candidy. Obsah cysteinu sehrává důležitou roli při prevenci a léčbě žaludečního vředu, esenciální aminokyseliny a vitamín B12 posilují nervový systém a stimulují fungování mozku. Řasa spirulina je účinná při zmírňování alergických příznaků, jakými jsou – kopřivka, tekoucí nos, slzení očí - zabraňuje totiž zvýšení hladiny histaminu v organismu. I v případě cukrovky typu 2 má vynikající účinky, neboť snižuje hladinu triglyceridů v krvi a zvyšuje množství tzv. dobrého HDL cholesterolu, odstraňuje systémový zánět vyvolaný inzulínovou rezistencí.

Věděli jste?

I našim domácím miláčkům se doporučuje zpestřit jídelníček stravou obsahující řasu spirulina, která kromě toho, že posiluje srdce a má antioxidantní účinek, způsobuje, že budou mít krásnější srst.

Onemocnění srdce: jak pomáhá vhodná výživa? 1

"Ať tvá strava je tvým lékem a tvůj lék tvou stravou." Psal Hippokrates, který hlásal po celý svůj život důležitost správné výživy. Mysleme na to, když bychom rádi udělali něco pro prevenci onemocnění srdce, vždyť varování tohoto antického lékaře je dnes ještě aktuálnější než kdysi. Je dávno prokázaným faktem, že riziko jistých nemocí značně zvyšuje nezdravá výživa, a správným výběrem jídelní...
Čtěte dále

Rakovina slinivky a stanovení diagnózy 153

Revoluční metoda v diagnostice rakoviny slinivky je aplikace smartfónu, která již v raném stádiu varuje před onemocněním. Na selfie (fotografie pořízené telefónem) so speciálnim programem zkoumá oční bílko. Tento program může být vhodný nejen pro detekci rakoviny slinivky, ale také pro detekci onemocnění jater. Léčbu rakoviny slinivky delá extrémně obtížnou to, žeonemocnění je možné rozpoznat...
Čtěte dále

Pšeničné klíčky – vynikající volba v boji proti rakovině 50

Pšeničné klíčky jsou „koncentráty zdraví“- ve významném množství obsahují aminokyseliny, mastné kyseliny, minerální soli, bílkoviny a vitamíny. Pšeničné klíčky jsou mimořádně bohaté na vitamíny E, které mají antioxidantní účinky, díky čemuž pšeničné klíčky účinně bojují proti stárnutí a jsou účinné také proti volným radikálům odpovědným za vznik rakoviny. Pšeničné zrno se skládá ze čtyř částí: ...
Čtěte dále