Lesklokorka lesklá – dostupný elixír „věčného“ života

Lesklokorka lesklá – dostupný elixír  „věčného“ života

Lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum – jinak nazývaná reishi anebo ling zhi, se kvůli své hořké chuti nedá konzumovat v syrovém stavu, ale odvar z ní je mimořádně účinný při léčbě a prevenci různých onemocnění. Je to silný antioxidant, který je mimořádně účinný při léčbě rakoviny a poruch autoimunity. Díky své schopnosti čistit krev a játra je vynikajícím detoxikantem. Má i adaptogenní vlastnosti, což znamená, že dokáže udržet imunitní systém na odpovídající úrovni. Proto se ani nelze divit, že v USA ji považují za nejpopulárnější houbu a na Dalekém východě je zas elixírem „věčného“ života.

Jak na Dalekém východě, tak i v Evropě - tedy i na Slovensku, je výskyt lesklokorky lesklé přirozený. Můžeme ji najít hlavně v listnatých lesích na kůře stromů. Velmi snadno ji lze rozeznat podle typicky vějířovitého klobouku. Může mít žlutou, červenou, bílou, zeleně-modrou anebo purpurovou barvu. Zajímavostí je, že barva houby poukazuje na její léčebné účinky. Nejúčinnější z hub je červená a černá lesklokorka. Houba je velmi tvrdá a velmi hořká, konzumuje se hlavně extrakt a odvar z houby. Má mimořádně silné léčebné účinky, proto ji v Číně nazývají elixírem „věčného“ života a houbou nesmrtelnosti. V orientální medicíně zastupuje významnou roli už více 4000 let, kde lesklokorku lesklou považují za jednu z nejdůležitějších hub, která léčí téměř všechna onemocnění.

Detoxikant a čistič krve

Díky svému obsahu organického germania dokáže lesklokorka lesklá až jeden a půl násobně zvětšit svou schopnost přenášení kyslíku v krvi, což přispívá ke zvýšení účinnosti detoxikace. Obsahuje triperteny, které rovněž sehrávají roli při zlepšení využití kyslíku a při posílení funkcí jater. Účinné látky lesklokorky lesklé podporují proudění krve v tepnách – dokonce i na úrovni kapilár – zabraňují slepování krevních destiček, proto se dá lesklokorka lesklá využívat i při prevenci trombózy. Její antioxidantní účinek posiluje imunitní systém, zabíjí viry, snižuje výskyt proměnlivosti nálad a příznaky vyvolané stresem. Lesklokorka lesklá obsahuje i adenosin, díky čemuž dokáže ředit tuky v krvi a v plasmě, což je prospěšné při detoxikaci. Čistí žíly a tepny, zabraňuje vzniku srdcově-cévních onemocnění, výrazně zvyšuje kapacitu srdce. Kromě toho adenosin udržuje hormonální rovnováhu, upravuje trávicí procesy a pH úroveň v krvi. Vědecky je dokázáno, že obsah terpenoidu snižuje úroveň cholesterolu v krvi, zmírňuje alergické symptomy způsobené antigeny, udržuje diabetes pod kontrolou.

Má dobré účinky také při nachlazení

Jako aktivátor imunitního systému se leskokorka lesklá s úspěchem používá při nachlazení, chřipce a bronchitidě, odstraňuje únavu a letargii, stabilizuje energetickou úroveň organismu. Stimuluje i nervový systém, snižuje pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby. Díky jeho složkám rovnocenným s hydrocortisonem má silné protizánětlivé účinky, užíváním lesklokorky lesklé se můžeme vyhnout vedlejším účinkům, které způsobují steroidy.

Lesklokorka lesklá se využívá i pro léčbu menších poranění pokožky, při štípnutích hmyzem a na zastavení krvácení.

Je účinná proti rakovině

Protože lesklokorka lesklá upravuje a posiluje imunitní systém a obsahuje velké množství antioxidantů, které dokážou vázat volné radikály, úspěšně se využívá při léčení i prevenci nádorových onemocnění. Lesklokorka lesklá zároveň pomáhá při udržení rovnováhy metabolismu organismu a zvyšuje syntézu bílkovin. Tyto vlastnosti ve velké míře přispívají k překonání rakoviny a rovněž při zabránění vzniku nádorů. Zatímco lesklokorka lesklá se v Asii používá při léčbě téměř všech druhů nádorů, v západní medicíně se využívá hlavně při alternativní léčbě rakoviny prostaty.

Lesklokorka lesklá se může užívat dlouhodobě, nemá prokazatelné vedlejší účinky. Ve výjimečných případech – v první fázi kúry – může způsobovat mírné závratě, zažívací obtíže a bolesti kostí. Tyto nepříjemné příznaky trvají jen krátkodobě, doplněním vitamínu C se úplně odstraní.

Léčivá houba na posílení imunity | Která houba je nejúčinnější? 1

Neustálá únava, apatie, špatná nálada, slabost, častá infekční onemocnění a poruchy trávení mohou ukazovat na slabost imunitního systému. V těchto případech může velmi pomoci posílení imunity, při kterém nám mohou pomoci některé léčivé houby. Úkolem imunitního systému je rozeznat a zničit cizí látky, které se dostanou do organismu a chránit imunitní systém před útoky škodlivých mikroorganismů...
Čtěte dále

Léčivá houba na posílení imunity | Která houba je nejúčinnější? 1

Neustálá únava, apatie, špatná nálada, slabost, častá infekční onemocnění a poruchy trávení mohou ukazovat na slabost imunitního systému. V těchto případech může velmi pomoci posílení imunity, při kterém nám mohou pomoci některé léčivé houby. Úkolem imunitního systému je rozeznat a zničit cizí látky, které se dostanou do organismu a chránit imunitní systém před útoky škodlivých mikroorganismů...
Čtěte dále

Pšeničné klíčky – vynikající volba v boji proti rakovině 50

Pšeničné klíčky jsou „koncentráty zdraví“- ve významném množství obsahují aminokyseliny, mastné kyseliny, minerální soli, bílkoviny a vitamíny. Pšeničné klíčky jsou mimořádně bohaté na vitamíny E, které mají antioxidantní účinky, díky čemuž pšeničné klíčky účinně bojují proti stárnutí a jsou účinné také proti volným radikálům odpovědným za vznik rakoviny. Pšeničné zrno se skládá ze čtyř částí: ...
Čtěte dále